Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslanci přehlasovali Klause a prosadili vyšší podíl biopaliv

Poslanci přehlasovali Klause a prosadili vyšší podíl biopaliv

27.5.2010 14:06
Autor: ČTK

(Aktualizováno 15:28)

Praha (ČTK) - Podíl biosložek v benzinu a naftě se od června zvýší. Poslanci totiž dnes přehlasovali veto prezidenta republiky Václava Klause a novela, která podíl zvyšuje, bude platit. Novela zákona o ochraně ovzduší navyšuje od června podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent.

Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. S těmito argumenty však prezident vyjádřil nesouhlas a zákon vetoval.

"Je to pro české zemědělce velmi dobrá zpráva," reagoval na zprávu o schválení zákona viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Pěstitelé totiž v očekávání přijetí novely pro letošní sklizeň rozšířili o zhruba 70.000 hektarů plochy polí osetých plodinami určenými k zpracování na biopaliva, především řepkou. Podle Šnejdrly by zemědělci v případě, že by novela neprošla, přišli letos jen u řepky zhruba o miliardu korun.

Schválení zákona přivítal také výkonný ředitel českého Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič. "Je to naprosto racionální a správné rozhodnutí," řekl. Předpokládaným navýšením biosložek se podle něho zvýší cena benzinu a nafty o 13, respektive 18 haléřů. "To zdražení je zanedbatelné," uvedl Jevič. Podle generálního sekretáře České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (Čappo) Miloše Podrazila se schválení zákona dalo očekávat a petrolejářské subjekty jsou na zvýšení podílu biosložek v palivech připraveny.

Několik stovek zemědělců dnes dopoledne manifestovalo před budovou sněmovny, aby ovlivnili poslance při hlasování. Svůj názor přišlo před sněmovnu vyjádřit také několik desítek odpůrců zákona, kteří tvrdí, že biopaliva jsou příliš drahá a škodí motorům.

"Především sám boj s CO2 je sám o sobě krajně sporný. Vychází z teorie člověkem působeného globálního oteplování, která stojí na velmi vratkých základech a je podrobována stále sílící kritice," tvrdí prezident Klaus. Argumentuje také tím, že pozitivní či negativní dopady přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebyly ve svém souhrnu seriózně zhodnoceny.

S prezidentovými argumenty dnes před poslanci polemizovala ministryně životního prostředí Rut Bízková. Jeho připomínky označila jako významné, ale s tím, že ke všem je možné dát vysvětlení. Odmítla například, že by vyšší podíl biosložky výrazně zdražil benzin i naftu. Benzin podle ní podraží asi o půl procenta a nafta o asi 0,7 procenta. "K žádnému zásadnímu zvýšení ceny nedochází," ujišťovala poslance.

Ministryně také nepředpokládá, že by kvůli pěstování plodin pro pohonné hmoty zdražily potraviny. V tuzemsku se to týká tří plodin: pšenice, cukrové řepy a řepky. U pšenice podle ní směřuje do přimíchávání jen 1,5 procenta z celkové produkce, u cukrovky a řepky jen pětina z celkové produkce. K otázce možného ohrožení zdraví zplodinami z takto upravených pohonných hmot, použila argument, že všechny emise z motorů škodí zdraví a biosložka neškodí o nic víc.

Zpravodaj zemědělského výboru Jiří Hanuš (KDU-ČSL) zdůraznil, že Česko je mezi středoevropskými zeměmi státem, který přimíchává nejméně.

Návrh ale opakovaně kritizovali občanští demokraté. Například Jaroslav Plachý prohlásil, že předloha je výsledkem tlaku lobbistických skupin a na závěr svého proslovu roztrhl volební program sociální demokracie. Sociální demokrat Pavel Němec mu pak vzkázal, že si dělá volební kampaň za peníze daňových poplatníků.

Zákon nakonec podpořilo 125 přítomných poslanců, hlavně sociálních demokratů, komunistů, ale i lidovců a zelených. Přidali se k nim i někteří občanští demokraté, kteří ale byli většinou proti. Poslance přišlo podpořit i několik stovek zemědělců, kteří demonstrovali v okolí sněmovny.

Evropská unie letos uvolnila studii, ze které vyplývá, že biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta. Analýza uvádí, že kvůli bionaftě z evropské řepky se nepřímo uvolňuje do ovzduší 150,3 kilogramu CO2 na jeden gigajoule a u bioetanolu z evropské cukrové řepy je to 100,3 kg. To je zřetelně více než emise 85 kg z běžné nafty nebo benzinu.


Váš názor
 •  
  27.5.2010 23:48

  Mimochodem, dnes ve sněmovně vůbec nešlo o povodňové dluhopisy, to byla jen záminka ke svolání mimořádné schůze - šlo právě o přehlasování veta o biopalivech, jede v tom i Janota a další... fakt humus...:(
  First Knight
 •  
  27.5.2010 16:14

  http://www.stopzdrazovani.cz/
  First Knight
 •  
  27.5.2010 15:18

  problém nespočívá ani tak ve smysluplnosti těch přídavků,nýbrž, jak již to v lidské společnosti bývá ,vtom K D O kolik na tom vydělá!Zemědělec asi nejméně ,o to více je těmi co na tom vydělají hodně a ještě i více,více manipulovan!!
  jack
 • ods většinou proti?
  27.5.2010 14:59

  no já teda nevím, ale: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=52357&o=5 což je dnešní hlasování, tak z ODS je to 18 pro a 18 proti, zbytek na to kašlal, nebo se zdržel. Tak nevím, buď špatně počítám já, nebo špatně počítá ČTK, nebo web psp kecá :) Z mého pohledu je 18 pro divné číslo, jestli je tahle strana nadějí pro tenhle národ a která ani s nejvyšší pravděpodobností nezíská plný počet v PS, pak nám budiž rychlošípácké samo nebe milostivo.
  levap
 • Poslanecký hov@da
  27.5.2010 14:32

  opět podlehly lobby výrobců řepky. Kdo má ten sajrajt tankovat u benzinek? Kdyby aspoň měl člověk volbu!! Byť by musel povinně dokoupit třeba litr řepkovýho oleje. Kámoš má na chatě elektrocentrálu, a křovinořez. Zasralo mu to karburátory, páč to nemohl používat přez půl roku. To máme pořád tyto stroje vypouštět? A co pak s tím sajrajtem? Lít to do kanálu? Bych to nejraději těm hovadům nalil na záda, a vykopal je z parlamentu. Ať už táhnou a nevrací se!!!
  A.
  • Re: Poslanecký hov@da
   27.5.2010 15:33

   Oni na náš parktický pohled na používání přísad kašlou,zítra máme šanci jim to vrátit!
   mgp
   • re:
    27.5.2010 17:51

    osobně si myslím, že místo těchto pijavic, tam nastoupí ještě větší dravci a zloději, kteří si budou chtít nakrást ještě podstatně rychleji. Nás potřebují jen aby se tam dostali. Za každým z nich někdo stojí, který se už už třepe na to jak se napakuje. Doba už je taková, zákony na jejich straně. Vždyť my je nemůžeme ani odvolat. Je to smutné, ale nic dobrého si neslibujte.
    A.
  • Re: Poslanecký hov@da
   27.5.2010 15:23

   Nečas je parťák do nepohody(to už říká i jeho jméno),a proto si ho ODS vybralo jako lídra!!!(pro příští čtyřletou opozici ods v PS)!!!
   lan
  • Re: Poslanecký hov@da
   27.5.2010 15:12

   nebud sprostý,bo se hov.. pobavíme a vůbec se divím,že tě ještě nesmázli vulgaristo!!!!!!!!
   lan
   • Omlouvám se
    27.5.2010 16:45

    vždy mě vytočí, když mi nějací kreténi v tomto případě předpokládám i uplacení zmetci ztěžují život. Stát by měl v tomto případě hradit opravy strojů i zařízení, když nám jinou volbu nedal a nutí nás tankovat ty sračky. Osobně bych si třeba normální olej koupil, byť povinně. Myslím, že takto to funguje v Norsku, nebo Švédsku. Taky na oktávce mám na víčku nádrže nálepku NO BIO DIESEL!!!!! A teď to tam mám lít povinně.
    A.
    • Re: Omlouvám se
     27.5.2010 17:02

     Njn, tak zase jednou vyhráli bitvu klackouni, ale válka nekončí. Já jsem optimista, a třeba je i pravda co se povídá - že každá svině má svého řezníka...:)
     First Knight
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data