Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Za zvýšením cen průmyslových výrobců stálo hutnictví

ČSÚ: Za zvýšením cen průmyslových výrobců stálo hutnictví

15.6.2010 9:24
Autor: 

Ceny průmyslových výrobců se v květnu zvýšily o 0,7 %, stejně jako v dubnu. Nejvýznamněji stouply ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 2,9 %. Ceny koksárenských a rafinovaných ropných produktů vzrostly o 1,7 %. Mírně se snížily ceny potravinářských výrobků.

Meziročně ceny průmyslových výrobců vzrostly o 1,5 % (v dubnu o 0,4 %). Největší vliv na výši cenové hladiny měl i zde růst cen zejména koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 39,9 %, chemických látek a výrobků o 17,9 % a nerostných surovin o 9,5 %. Nejvýznamněji se snížily ceny potravinářských výrobků o 3,9 %, z toho nejvíce ceny mlýnských a škrobárenských výrobků o 12,9 % (naopak ceny mléčných výrobků vzrostly o 4,4 %). Ceny dopravních prostředků klesly o 4,3 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce stouply ceny energií o 8,5 %, nejvíce klesly ceny zboží krátkodobé spotřeby o 3,6 %.

V zemích Evropské unie (EU 27) podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v dubnu meziměsíčně stouply o 1,0 % (v březnu o 0,8 %). Ze zemí, za které jsou data k dispozici, nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku (o 3,0 %), v Lotyšsku (o 2,8 %), v Bulharsku (o 1,9 %) a v Řecku (o 1,4 %). V Německu se ceny zvýšily o 0,8 % a na Slovensku o 0,6 %. Ceny se snížily pouze ve Švédsku (o 0,4 %) a na Maltě se ceny nezměnily.

Meziročně ceny v EU 27 v dubnu stouply o 3,7 % (v březnu o 1,7 %). Ceny se nejvíce zvýšily na Maltě (o 16,7 %), v Řecku (o 9,1 %), ve Spojeném království (o 8,5 %) a v Dánsku (o 6,6 %). V Německu ceny vzrostly o 0,5 %. Pokles cen byl zaznamenán pouze v Lotyšsku a na Slovensku (shodně o 4,5 %).

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data