Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mírnější daň na těžbu ... denní přehled Trhy, data, výsledky

Mírnější daň na těžbu ... denní přehled Trhy, data, výsledky

2.7.2010 18:05
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Budoucí ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že si chce poradit se strukturálním rozpočtovým schodkem, který odhadl na 90 mld. (náš odhad činí 100 mld. Kč). Celkový schodek veřejných rozpočtů by se měl příští rok snížit na 4,6 % HDP a do roku 2013 by měl klesnout pod 3 % HDP. Dále uvedl, že se ve strategii financování chce zaměřit na dluhopisy s kratší splatností za účelem snížení nákladů. To ovšem představuje dosti diskutabilní krok.

Evropa:
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu stagnovala na 10,0 %, předpokládalo se, že bude stagnovat na dříve oznámené úrovni 10,1 %. Produkční ceny v měnové unii v květnu stouply v souladu s očekáváním o 0,3 %, meziroční inflace v této oblasti zrychlila z 2,8 % na 3,1 %.

První ze záchranných vrtů BP (322 GBp, -1,81%), které mají v konečném důsledku definitivně zastavit únik ropy v Zálivu, je proti plánu v předstihu. Zbývá ještě 600 stop, vrt by měl být hotov v půli srpna. Akcie BP pravděpodobně uzavřou tento týden poprvé od nehody se ziskem.


USA:
V zámoří míra nezaměstnanosti v červnu nečekaně klesla z 9,7 % na 9,5 %, zatímco se počítalo naopak se zvýšením na 9,8 %. Celkový počet pracovních míst sice klesl o 125 tis., podílelo se na tom ovšem ukončení dočasných míst vytvořených kvůli sčítání lidu. V soukromém sektoru minulý měsíc vzniklo 83 tis. míst, odhady počítaly se 110 tis. místy.

Firemní objednávky v květnu klesly o 1,4 % po předchozím zvýšení o 1,0 %, pokles se čekal, ale pouze o 0,5 %


Ostatní:
Čína revidovala růst HDP v loňském roce z dosud uváděných 8,7 % na 9,1 %. Za revizí stojí rychlejší expanze v průmyslu a sektoru služeb. Čínští statistici revidovali vzhůru také HDP za roky 2005 až 2008.

Indická centrální banka zvýšila svou základní repo sazbu o 25 bps na 5,5 % a ve stejném rozsahu zvýšila také sazbu na reverzní repo operace na 4 %. Důvodem zpřísnění měnové politiky jsou obavy z inflace pramenící z rychlého růstu ekonomiky. Inflace se aktuálně pohybuje kolem 14 %.

Jen týden po výměně na postu australského premiéra dostala nová daň na zisky těžařů příznivější obrysy. Daň se bude vztahovat jen na těžbu uhlí a železné rudy, což se dotkne 320 společností místo původních 2500. Nová sazba ve výši 30 % oproti původně navrhovaným 40 % se bude týkat jen zisků, kde výnos z investic přesáhne výnos 10letých státních dluhopisů (cca 5 %) navýšený o dalších 7 %. Těžaři budou navíc pro výpočet daně moci využít tržní hodnotu jednotlivých operací místo původního konceptu účetní hodnoty, což dále zvýší hranici pro extra zdanění. Akcie těžařů reagují růstem.

Bank of China plánuje navýšit kapitál o 60 mld. CNY (cca 9 mld. USD) prostřednictvím úpisu nových akcií stávajícím akcionářům. Cena bude alespoň 2,03 CNY za kus, což je ekvivalentem čisté účetní hodnoty na akcii na konci loňského roku. Akcie by měly být distribuovány s diskontem vůči tržní hodnotě.


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na trzích a přehled očekávaných událostí následujícího obchodního dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data