Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dostavba Temelínu v rozporu s evropským právem, tvrdí hornorakouský zmocněnec Pavlovec

Dostavba Temelínu v rozporu s evropským právem, tvrdí hornorakouský zmocněnec Pavlovec

14.7.2010 13:34
Autor: ČTK

Aktualizováno (16:55) (ČTK) - Proces posouzení vlivu rozšíření Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí je podle hornorakouského vládního zmocněnce Radko Pavlovce v rozporu s evropským právem. Takzvaná EIA je podle něj posuzována podle starého zákona a neřídí se jeho novelizovanou podobou. Pavlovec to dnes řekl novinářům v Českých Budějovicích. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a elektrárenská společnost ČEZ, jíž Temelín patří, s ním nesouhlasí. Vše je podle nich v pořádku.

Účastníci procesu EIA podle Pavlovce nemají žádné právní možnosti a nemohou ovlivnit, jak bude s jejich připomínkami či námitkami naloženo. "Proces EIA je pouze fraškou pod taktovkou jaderné lobby," dodal Pavlovec. Dokumentace o vlivu Temelína na životní prostředí obsahuje 500 stran a další přílohy. Pavlovec tvrdí, že v ní ale chybějí základní údaje, které jsou k posouzení vlivů na životní prostředí bezpodmínečně nutné.

Mluvčí MPO Pavel Vlček ČTK řekl, že proces EIA byl zpracován podle novelizovaného zákona. "Pan Pavlovec zřejmě nemá správné informace," podotkl.

Podle Jarmily Krebsové z tiskového odboru ministerstva životního prostředí není pravda, že teprve poslední novela zákona zavedla možnost přezkumu před správními soudy. "Tato možnost již existuje od počátku 90. let a již od počátku byla též standardně aplikována na rozhodnutí, jejichž vydání předcházel proces EIA," uvedla. Poslední novela řešila až otázku přezkumu správního rozhodnutí, nikoli proces EIA samotný, který takto nelze tedy zpochybňovat, uvedla Krebsová.

Podle hornorakouského zmocněnce má současná dokumentace jen posloužit tomu, aby ministerstvo životního prostředí vydalo kladné stanovisko. A na jeho základě by pak firma ČEZ dostala povolení ke stavbě nových dvou bloků. Pavlovec se také domnívá, že Temelín vůbec nepotřebuje zvýšit svou kapacitu. "Vzhledem k extrémnímu vývozu elektrické energie je otázka potřebnosti dalších bloků sama o sobě absurdní," řekl.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž Pavlovcovo tvrzení odmítá. "Pokud bychom žili minulostí jako pan Pavlovec, pak bychom se shodli, že nyní nové elektrárny nepotřebujeme," uvedl. "Musíme však myslet na budoucnost, jaké elektrárny budeme mít za více jak deset let, když uhelné elektrárny dožívají a uhlí stačí na obnovu poloviny z nich," dodal.

Podle Kříže se na zpracování dokumentace EIA, které trvalo 15 měsíců, podílelo 200 odborníků z institucí, jako je například Ústav jaderného výzkumu Řež, divize Energoprojekt Praha, Český hydrometeorologický ústav, Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Výzkumný ústav vodohospodářský TGM. "V průběhu zpracování dokumentace nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by z pohledu vlivu na životní prostředí bránily další přípravě nových bloků," uvedl mluvčí ČEZ. "Nyní se může veřejnost k dokumentaci vyjádřit u ministerstva životního prostředí," dodal.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová dokumentaci ještě neměla možnost prostudovat, protože spis dostala až v úterý. "Až ji na úřadě posoudíme, tak standardním procesem poskytneme naše vyjádření ministerstvu životního prostředí. Protože to ze zákona zodpovídá za proces hodnocení životního prostředí," řekla ČTK Drábová.

Pavlovec kritizuje Jadernou elektrárnu Temelín dlouhodobě. V minulosti se mu nelíbila řada postupů, které ČEZ nebo ministerstvo průmyslu a obchodu zvolilo. "Co se týče konkrétně ministerstva průmyslu, tak to jednoznačně podporuje dostavbu dvou bloků," řekl také dnes.

Jaderná elektrárna Temelín se začala stavět už v roce 1987. Budila vášně už během výstavby a protesty proti ní neutichly ani poté, co byla 11. října 2004 uvedena do plného provozu. Rakouští odpůrci elektrárny blokovali několikrát hranice a otázka Temelína je stála živá i na rakouské politické scéně.

Elektrárna má dva bloky a s 2000 megawatty má největší instalovaný výkon v ČR. Do sítě ale zatím dodává méně než druhá tuzemská Jaderná elektrárna Dukovany kvůli delším odstávkám.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data