Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Neplatiči bankovních úvěrů dusí pojišťovny

E15: Neplatiči bankovních úvěrů dusí pojišťovny

28.7.2010 9:23
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Případy, kdy banky vyžadují po pojišťovnách platby za nesplácené půjčky svých klientů, letos rekordně rostou. Píše o tom deník E15 ve svém středečním vydání.

Například Pojišťovna České spořitelny stejnojmenné bance loni v prvním pololetí na pojistkách vyplatila kvůli pracovní neschopnosti a ztrátě zaměstnání klientů téměř 27 milionů korun. Letos to bylo už 43 milionů korun, což představuje zvýšení o šedesát procent. „Největší podíl na vyplácených pojistných plněních mají pojistné události u spotřebitelských úvěrů,“ uvedl Jan Holinka z tiskového oddělení banky.

Pojišťovna Uniqa, která sjednává pojistky pro Raiffeisenbank, eviduje podle mluvčí Evy Svobodové o deset procent vyšší objem vyplacených plnění než loni. Podobný nárůst zaznamenala letos podle mluvčí skupiny Komerční banky Moniky Klucové i Komerční pojišťovna.

Počet pojistných plnění roste spolu s tím, jak se zvyšuje počet pojištěných půjček. Zatímco ještě před dvěma lety bylo v Česku proti nesplácení pojištěno jen zhruba deset procent úvěrů, nyní tuto pojistku většina bank u nových půjček vyžaduje, pojištěny jsou zhruba tři čtvrtiny půjček.

Pokud by se rizikovost pojistek k půjčkám nadále zvyšovala, lze očekávat, že se buď zdraží, nebo se zhorší jejich podmínky – pojišťovny by například mohly změnit jejich limity. Šéf České pojišťovny Pavel Řehák deníku E15 nedávno sdělil, že jeho pojišťovna nové pojistky k úvěrům nebude nadále poskytovat. Měly totiž vliv na zhoršení obchodních výsledků ústavu.

Tyto typy pojistek na českém trhu poskytuje jen pět pojišťoven. Už nyní vyjde splácení úvěru s pojistkou dlužníky dost draho. U hypoték jde zhruba o sedm procent z měsíční splátky úvěru, u spotřebitelských úvěrů asi o stokorunu měsíčně. Finanční poradci navíc upozorňují, že podmínky pro plnění jsou v rámci pojistek dost ostré a pojišťovny jich řadu odmítnou vypořádat.

Aféra s pojistkami na úvěry nyní otřásá Británií. Bankovní skupina Lloyds včera oznámila, že tento produkt přestane ve své síti zcela nabízet. Britský finanční regulátor byl totiž neustále zavalen stížnostmi na prodej těchto pojistek a chystá jejich tvrdou regulaci. „Banky pojistky klientům kvůli vysokým provizím často vnucovaly a špatně je informovaly o jejich podmínkách. Přitom klient má mít vždy možnost si pojistku úvěru sjednat u kterékoli pojišťovny, nikoli jen přes banku. A to platí i v Česku,“ říká šéf makléřské firmy Insia Ivan Špirakus.


Váš názor
  • TAk ČP zvýší pojištění?:-), A Kellner si postaví další haciendu
    28.7.2010 11:23

    :-),
    Petr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data