Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irské jeptišky žalují Morgan Stanley; ztratily většinu investice

Irské jeptišky žalují Morgan Stanley; ztratily většinu investice

12.8.2010 13:51
Autor: ČTK

(ČTK) - Skupina irských investorů, mezi nimiž jsou stovky jeptišek, podala u soudu ve Velké Británii hromadnou žalobu na americkou investiční banku Morgan Stanley (26,43 USD, -3,29%). Ta prý neplní smluvní podmínky a stěžovatelům znehodnotila téměř celou investici za zhruba šest milionů eur (asi 149 milionů Kč). Napsal to dnes ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Hromadná žaloba, která je vedena jako Sestry Ježíše a Marie versus Morgan Stanley, zastupuje zájmy 88 investorů. Jde o několik církevních organizací, včetně Sisters of Charity of Jesus and Mary, Holy Faith Sisters anebo Irish Veterinary Benevolent Fund. Každá z těchto organizací čítá několik desítek až stovek lidí.

Banka prý neoprávněným nakládáním s investicí způsobila žalujícím škodu kolem pěti milionů eur. To by znamenalo, že jim znehodnotila asi 80 procent investované částky. Přitom bance samotné prý transakce vynesla zisk. Morgan Stanley se k žalobě nechtěl vyjadřovat, píše WSJ.

Žaloba se podle listu vztahuje ke složeným investicím, jejichž hodnota se odvíjí od podkladových dluhopisů. Stěžovatelé peníze investovali postupně, a to od ledna 2005 do prosince 2006. Celkem vložili 5,9 milionu eur a bylo jim slíbeno, že investice bude alespoň po čtyři roky vynášet 6,25 procenta ročně.

Smlouva prý pamatovala i na to, že pokud by v době trvání investice některá z ratingových agentur srazila rating podkladového dluhopisu do spekulativního pásma, pak měla banka povinnost nabídnout dluhopisy v aukci a výnos z prodeje po odečtení poplatků poukázat stěžovatelům. Místo toho se ale prý banka zachovala jinak.

Když v roce 2008 udeřila globální krize a ratingové agentury hodnocení mnoha dluhopisů skutečně do spekulativního pásma srazily, Morgan Stanley se podle jeptišek pět měsíců k ničemu neodhodlala a jen vyčkávala. Když se pak situace zklidnila a banka po půl roce prodala, ceny začaly růst a jeptiškám vznikly vyšší náklady na poplatky bance. Jeptišky chtějí zpět pět milionů a k tomu nevyplacené úroky.


Váš názor
 •  
  12.8.2010 14:17

  Jako bych viděla ty právní kanceláře, jak vysílají své lidi do klášterů. Něco jako nájezdy právníků v nemocnicích po nehodě atd... No aspoň mezi nimi nebují nezaměstnanost. Ale musí se tužit... ;-)
  Kalka.
  •  
   12.8.2010 15:22

   co k tomu dodat, garantovat 25% zisk za 4 roky a otočit to na 80% ztrátu, to je tedy pěkný podvod.Taky fandím, ať to vyhrají.
   gupik
  • to Kalka
   12.8.2010 15:12

   Jestli je pravda, co se zde píše, smlouva byla podepsána a MS ji porušila a přitom na tom sama vydělala, tak těm jeptiškám držím palce.
   oh171
   • Re: to Kalka
    12.8.2010 15:51

    Já samozřejmě taky - a ti právníci jakbysmet. Myslíte si, že si vybírají beznadějné případy? ;-))
    Kalka.
    • to Kalka
     12.8.2010 17:09

     Můj názor na právníky raději nechtěj znát :-) Znáš ten vtip, ne? "Jak se říiká 100 právníkům na dně moře? Dobrý začátek."
     oh171
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba