Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Maloobchod bez motoristického segmentu podruhé za sebou meziměsíčně vzrostl

ČSÚ: Maloobchod bez motoristického segmentu podruhé za sebou meziměsíčně vzrostl

06.09.2010 9:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Sezónně očištěné tržby klesly v červenci v maloobchodě včetně motoristického segmentu meziměsíčně reálně o 1,3 % a meziročně vzrostly o 2,1 %. Meziroční pokles tržeb bez sezónního očištění o 1,0 % byl ovlivněn nižším prodejem sortimentů částečně závislých na počtu pracovních dní, kterých bylo letos o dva méně než loni, tj. nepotravinářského zboží a pohonných hmot.

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v červenci snížily meziměsíčně reálně o 1,3 % a meziročně se zvýšily o 2,1 % (po očištění pouze o pracovní dny o 2,6 %). Sezónně neočištěné tržby klesly ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 1,0 %, a to částečně i vlivem nižšího počtu pracovních dní (- 2). Největší podíl na meziročním poklesu měl prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot (shodně - 1,1 p.b.), ke zmírnění poklesu přispěl prodej potravin (+ 0,7 p.b.) a motorových vozidel (+ 0,8 p.b.) (viz. tabulka č. 2).

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) se snížily meziměsíčně reálně o 5,3 %, meziročně se naopak zvýšily o 8,3 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,7 %, v tom za prodej motorových vozidel o 3,6 %, za opravy klesly o 8,1 %. Zpomalení růstu prodeje motorových vozidel proti předchozím měsícům souviselo částečně s tím, že od července přestalo pro podnikatele platit jejich zvýhodněné odepisování.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot (CZ-NACE 47) vzrostly sezónně očištěné tržby meziměsíčně již podruhé za sebou, tentokrát o 0,4 %, i když meziročně klesly o 0,3 %. Sezónně neočištěné tržby se snížily meziročně o 2,0 %, v tom za pohonné hmoty o 9,2 % a za nepotravinářské zboží o 3,3 %, za potraviny se naopak zvýšily o 2,8 %.

Na poklesu se podílela většina sledovaných sortimentních skupin prodejen, nejvíce prodej pohonných hmot (příspěvek k poklesu – 1,5 p.b.) a výrobků pro domácnost ve specializovaných prodejnách (-0,8 p.b.). Tržby rostly pouze za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 8,7 %), v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (o 3,5 %), kde mají největší vliv velké obchodní řetězce (podnikům se 100 a více zaměstnanci v této skupině se tržby zvýšily o 5,9 %).

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 101,2 %. Výrazně vzrostly ceny pohonných hmot (o 14,8 %), podstatně méně pak ceny za léky a zdravotnické potřeby (o 1,2 %). Nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 7,3 %) a použitého zboží (o 6,0 %).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách