Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potěmkinova vesnice…

Potěmkinova vesnice…

09.09.2010 16:47
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Od posledního příspěvku na téma nelogičnosti chování kapitálových trhů a (některých) investorů neuplynulo ani pět pracovních dní a už se mi tady vrší další témata. To nejčerstvější, které mě dokázalo uprostřed té mizérie docela slušně rozesmát, přišlo na svět dnes odpoledne.

Čtvrtky jsou již tradičně dnem, kdy se ve Spojených státech publikují týdenní data o nezaměstnanosti. Jak jsem psal minule, fascinaci těmito inherentně volatilními a proto z definice poměrně zkreslenými daty nechápu, ale trhy se v poslední době chytají téměř čehokoliv. Asi i proto všichni napjatě čekali na 14:30 CET, kdy se na obrazovky agentur zmíněné údaje obvykle dostanou. Ani dnes to nebyla vyjímka, hodnoty byly v případě nových žádostí mírně lepší než trh čekal, v případě žádostí dlouhodobých tomu bylo přesně naopak.

I to však stačilo k tomu, aby akciové indexy katapultovaly sebe samy minimálně o půl procenta výše, než byl jejich včerejší závěr. Nic proti tomu. Jde mi jen o to, že při pečlivém přečtení celé zprávy týkající se týdenních dat z trhu práce zjistíme jeden poměrně znepokojivý fakt – 9 z 51 států díky „Labour Day“ víkendu nedodalo relevantní údaje a ty tak byly prostě „odhadnuty“. Mezi hříšníky jsou státy jako Illinois, Idaho, Hawaii, Oklahoma, Michigan, Washington, Kalifornie, Virginia a DC. V případě Kalifornie a Virginie si státy tyto údaje odhadly samy, u ostatních států expertní odhad provedl Labor Department ve Washingtonu. Jinými slovy, kvalita dat z necelých 20% USA (přesně 17,6%) je minimálně diskutabilní a hodnota celkového údaje má vypovídací schopnost výrazně sníženou. Hlavně, že jsou data lepší, než odhady…

Hezký víkend.


Váš názor
  •  
    26.09.2010 11:20

    To podivování se nad chováním trhů včetně slaboduchými pokusy o behaviorální interpretace je nutno přičíst znalostnímu selhání účastníků i komentátorů, zejména z expertních pozic. Předně, trhy neexistují, existují pouze účasníci trhů - kontraktoři. Ti, ať už na základě vlastního v různé míře znalostně a informačně omezeného úsudku či díky obdobně neprofesionální úrovni doporučení tžního poradenství a zprostředkování snadno uvěří stejným bludům jako tomu o CosiCole hasící žízeň. Účastníci trhů jsou úplně stejní jako nadšení obalamucení v šapitó Barnum&Bailey. Není divu, že pochybné ukazatele a statistiky jsou konzumovány jako prvotřídní informace nemo přinejhorším jako znak dobré příležitosti. Přitom všichni ti trhovci netuší, čí provázek vede jejich končetiny na totálně nedokonalých (konkurenčně) trzích, na nichž dokonalé konkurence navíc nelze nikdy dosáhnout.
  • zbytečné půtky
    09.09.2010 18:54

    Vůbec není důležité zjišťovat, zda pan Žabža je dobrý překladatel a opisovatel cizích komentářů, ale daleko podstatnější je, že umí odlišit všechny komentáře, tedy ty špatné i ty kvalitní. Pokud je Žabža stejného názoru, jako někdo před ním, pak tleskám, že se ho nebojí napsat i sem. Ony jsou totiž k výběru jen dvě alternativy - ta pesimistická a optimistická. Na Burze není třetí :-) Taky je možné, jako ostatně na jiných serverech, že si přečteme dezorientující článek v podstatě o ničem a to jen proto, že jej autor neopíše a sesmolí sám :-))
    Jesse
    • Re: zbytečné půtky
      10.09.2010 7:58

      A neni daleko doba, kdy se bude za dezorientujici clanky platit.
      Mudrc
  •  
    09.09.2010 18:49

    Milé, Ostatně ten včerejší nečekaně dlouhý clevelandský projev zahraný na republikánskou notu naznačil, že 'výsledky' nemohou dopadnout jinak ;-)
    Kalka.
    • Hahaha - a Zabza je snad disident?
      13.09.2010 17:22

      Jinak to prece nikdy nebylo. Soukroma firma ma prece plne pravo prezentovat sve nazory a to same chtit od svych zamestnancu. Je potom na nas, abychom se naucili cist mezi radky. Coz ve svobodne spolecnosti je extremne tezke, ze ano.
      Dan
      • Re: Hahaha - a Zabza je snad disident?
        13.09.2010 18:01

        ve spolecnosti ovci, ktere si nechaji bez premysleni vnutit predstavu, ze penize = svoboda, pak je to opravdu extremne tezke, kdyz se lidem "penez" nedostava. ale kdyz se clovek spravne "proda", tak samozrejme si muze na urcitou dobu zase svobodu poridit.
        Azb
    •  
      09.09.2010 18:58

      Naprosto stejnou analýzu jsem si udělal i já. A vyšlo to :-)
      Jesse
  • Blablabloomberg
    09.09.2010 18:28

    Pan Zabza je docela dobry prekladatel a opisovatel cizich komentaru. Bohuzel nic vic.
    Dan
  •  
    09.09.2010 17:39

    Pane Žabžo, jsem rád, že čteme stejné zdroje. Zero Hedge je nejlepší ekonomický web co znám a taky čtu rád diskuze. ;-) Naprosto s Vámi souhlasím, ekonomický vývoj a vývoj akciových trhů jsou spojeny kilometr dlouhou pružinou. Někdy mám pocit, že už ani není nutné sledovat fundamenty.... v podstatě si to všechno stejno roste a padá nezávisle....
    Mikyy
    •  
      09.09.2010 18:31

      Kazdej nemuze delat pro Goldman Sachs.
      Johny
    •  
      09.09.2010 18:31

      Kazdej nemuze delat pro Goldman Sachs.
      Johny
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data