Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Splátkové firmy čelí prudkému nárůstu špatných úvěrů

E15: Splátkové firmy čelí prudkému nárůstu špatných úvěrů

1.10.2010 9:33
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Růst nezaměstnanosti a úsporná opatření firem zasadily těžkou ránu splátkovým společnostem, zatímco nesplácené úvěry v bankách se drží pod deseti procenty, nebankovní poskytovatelé mají podíl ztrátových půjček několikanásobně vyšší. Ve svém pátečním vydání to uvádí deník E15.

Nárůst se výrazně projevil i u tří největších hráčů na trhu, GE Money Multiservisu, Cetelemu a Home Creditu. Z účetních závěrek firem za loňský rok vyplývá, že například GE Money Multiservis evidovala třetinu nesplácených půjček vůči celkovému portfoliu, Home Credit 26,5 procenta a Cetelem 22 procent.

Podíly špatných úvěrů vzrostly až na násobky úrovní předchozího roku. Částečně to bylo způsobeno tím, že se firmám loni ztenčovala porfolia poskytnutých úvěrů. Celkem splátkové společnosti půjčily 111 miliard korun, což byl meziroční pokles o pětinu. „Nárůst delikventních úvěrů je úzce spjat s nárůstem nezaměstnanosti. V současné době jsou krizí nejvíce dotčeni zejména klienti z regionů postižených uzavřením či omezením výrobních provozů a firem,“ vypočítává Barbora Zemanová z Cetelemu.

Splátkové firmy během krize zpřísňovaly pravidla pro poskytování půjček. „Ukončili jsme také spolupráci s některými rizikovými obchodními partnery a upravovali jsme i metody a postupy při vymáhání pohledávek, jako například komunikaci s dlužníky, které nyní dokážeme segmentovat a efektivněji s nimi komunikovat,“ říká Eva Řimnáčová z Home Creditu. Mezi nejvíce rizikové klienty podle ní patří mladí lidé. „Nemají dostatek zkušeností s hospodařením s penězi. Nehledí na následky, které pro ně jako pro neplatiče mohou nastat,“ dodává Řimnáčová. Spolupráci s některými partnery loni ukončoval i Multiservis.

Cetelem ke konci loňského roku evidovala 1,9 miliardy korun nesplácených pohledávek (více než 180 dní po splatnosti). O rok dříve to přitom bylo jen 1,1 miliardy korun. Ke konci roku její úvěrové portfolio činilo 8,7 miliardy korun (o rok dříve 12,2 miliardy korun). Podíl nesplácených úvěrů tak dosáhl ke konci roku 22 procent, o rok dříve to bylo devět procent.

GE Money Multiservis, pod kterou spadají ještě úvěry AutoCredit a kreditky prodávané bankou, evidovala poskytnuté úvěry za 22,1 miliardy korun. V účetní závěrce uvádí, že po splatnosti je 7,3 miliardy korun půjček (33 procent portfolia). Loni byl poměr 5,7 miliardy korun z 25 miliardového portfolia, což je 22 procent.

Firma Home Credit evidovala ke konci loňského roku 26,5 procenta nesplácených úvěrů (90 dní po splatnosti) z celkového portfolia. O rok dříve to bylo 4,8 procenta.

Zástupci splátkových firem se shodují, že letos se situace v nesplácených úvěrech stabilizovala, jejich podíl dále neroste.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data