Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Kritizujete něco, k čemu nikdy nedošlo

Krugman: Kritizujete něco, k čemu nikdy nedošlo

14.10.2010 9:27
Autor: Redakce, Patria Online

Všude slyšíme, že za prezidenta Obamy došlo k obrovskému nárůstu vládního sektoru, nezaměstnanost ale zůstává vysoká. To je důkazem skutečnosti, že vládní výdaje nemohou vytvořit pracovní místa. To je ale mýtus. K velké expanzi vládních výdajů nikdy nedošlo. Ve skutečnosti klíčový problém Obamovy politiky spočívá v tom, že jsme nikdy neměli fiskální expanzi, která mohla vytvořit milióny potřebných pracovních míst.

Reformy v oblasti zdravotní péče ještě nezačaly. Žádná nová velká podpora poskytovaná zaměstnancům s nízkými příjmy a chudým neexistuje. Probíhají obrovské infrastrukturní projekty? Ne. Takže kde jsou ty velké výdaje, o kterých stále slyšíme? Nikdy k nim nedošlo. Férové je říci, že výdaje na programy spojené se záchrannými sítěmi vzrostly. Důvodem je ale prudký nárůst nezaměstnanosti. A také došlo k velkým výdajům na záchranu finančních institucí v problémech, i když se zdá, že vláda získá většinu peněz zpět. Pokud ale lidé odsuzují velký vládní sektor, mají většinou na mysli velký byrokratický aparát a nové programy výdajů. A ty tu prostě nejsou. Celkový počet zaměstnanců ve vládním sektoru klesá, malý nárůst na federální úrovni byl více než vyvážen prudkým poklesem na nižších úrovních. Pokud vládní výdaje očistíme o inflaci, za poslední dva roky vzrostly jen o 3 %, což je méně než růst dosažený za předchozí dva roky a méně, než činí běžný růst ekonomiky.

Fiskální stimul schválený Kongresem se nepřeměnil na velký nárůst vládních výdajů částečně proto, že ve srovnání s celou ekonomikou nebyl zase tak velký. Nebyl také zaměřen hlavně na nárůst výdajů; v jeho rámci došlo ke snížení daní a pomoci státním a místním vládám. Jen zbytek představoval federální výdaje. Dezinformační kampaň pravice ale vyvolala dojem, že vládní výdaje prudce vzrostly, i když tomu tak nebylo.

Uvedené je výtahem z „Hey, Small Spender“ od Paula Krugmana.

(Zdroj: NYT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data