Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's zvažuje snížení ratingu Španělska kvůli rostoucímu dluhu a kontrole veřejných financí

Moody's zvažuje snížení ratingu Španělska kvůli rostoucímu dluhu a kontrole veřejných financí

15.12.2010 8:34, aktualizováno: 15.12. 9:24
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Agentura Moody’s dnes zahájila revizi ratingového hodnocení závazků Španělska s možností snížení ratingu země ze stávajícího stupně „Aa1“. Moody’s krok zdůvodňuje obavami z rostoucího vládního dluhu v kombinaci s obtížným přístupem španělské vlády k financování a zároveň zvýšené potřebě nových úvěrů k profinancování rozpočtového deficitu.

„Španělský dluh mohou zvýšit náklady na rekapitalizace bank, zatímco nedostatečný vliv centrální vlády na finanční hospodaření místních a regionálních samospráv podkopává snahu o udržitelnou a strukturální změnu vývoje veřejných financí, míní Moody‘s. "Domníváme se proto, že výše zmíněná rizika opravňují převést španělský rating do režimu přehodnocení s výhledem na zhoršení," uvedla ratingová agentura.

Moody's zároveň zdůraznila, že Španělsko vnímá jako nejsilnější mezi „problémovými“ zeměmi EU a ve svém základním scénáři s nutností pomoci Španělsku nepočítá. "Španělsko nadále pokládáme za úvěrově mnohem silnější než jiné oslabené země eurozóny. To se také odráží v jeho podstatně vyšším ratingu," uvedla agentura. Podle ní tak nejpravděpodobnějším výsledkem revize španělského ratingu bude to, že zůstane v kategorii Aa.

Moody's v úterý upozornila, že španělské komerční banky a spořitelny budou potřebovat dodatečný kapitál v objemu zhruba 17 miliard eur (427 miliard Kč), aby byly schopny pokrýt potenciální ztráty ze svých domácích aktivit. Podle nejhoršího možného scénáře může celý bankovní systém Španělska utrpět ztrátu až 306 miliard eur. Španělské banky jsou pod tlakem kvůli pádu tamního trhu nemovitostí.

O Španělsku se letos od vypuknutí dluhové krize eurozóny mluví jako o jednom z dalších možných adeptů na krizovou finanční pomoc Evropské unie po Řecku a Irsku. Země má vysoký rozpočtový deficit, nepříliš příznivé ekonomické vyhlídky a problémy v bankovním sektoru. Vzhledem k velikosti čtvrté největší ekonomiky eurozóny by však krize Španělska už mohla kriticky ohrozit samou existenci měnové unie.

Ratingová agentura Moody's snížila úvěrové hodnocení Španělska o jeden bod z ratingu "Aaa" na "Aa1" na konci září letošního roku. Tehdy za hlavními důvody pro snížení ratingu země označila slabý výhled ekonomického růstu země, významné oslabení finanční situace španělské vlády a zhoršení dluhové situace země.

Podobně jako další členské státy eurozóny, i Španělsko bojuje s vysokým rozpočtovým deficitem, který v roce 2009 stoupl na 11,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ve snaze snížit vysoký schodek Madrid přijal celou řadu úsporných opatření. Mezi ně patří snížení mezd státním zaměstnancům, zmrazení důchodů či zrušení porodného. Podle plánu vlády by rozpočtový deficit měl klesnout na šest procent HDP v roce 2011, pod tři procenta HDP by se měl pak dostat do roku 2013. Plány vlády ale komplikuje vysoká nezaměstnanost a nízký ekonomický růst země.

(Zdroj: Moody’s, Bloomberg, čtk, MediaFax)


Váš názor
  • ratingové agentury
    15.12.2010 10:42

    předvedli své při ratingu CDS před 2 lety, takže mi to trochu přijde jako manipulace s trhem..
    Macin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data