Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Češi v obchodech kradou stále nejvíc v Evropské unii

Češi v obchodech kradou stále nejvíc v Evropské unii

21.1.2011 12:39
Autor: ČTK

Podle studie The Global Retail Theft Barometer ukradli v loňském roce zloději v tuzemských maloobchodních prodejnách zboží za více než sedm miliard korun. Je to sice o dvě miliardy méně než v předchozím roce, přesto Česká republika zaujímá v Evropské unii spolu s baltskými státy opět první místo. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nejvíce se podle studie krade v prodejnách s oblečením, na druhém místě jsou obchody s potravinami. Ztrácí se hlavně drahé čokolády, káva, alkohol, olivový olej. Na třetí pozici figurují prodejny s počítačovým hardwarem a překvapivě také hobbymarkety a stavebniny.

Podle průzkumu nekradou jen lidé zvenčí; zloději se podílejí na ztrátách maloobchodníků asi 45 procenty. Téměř 30 procent rozkradou sami zaměstnanci a dalších sedm dodavatelé. Zbytek jde na vrub interním chybám v účetnictví.

Důvodů, proč Česko dominuje statistikám, je několik. "Děravá legislativa, podceňování investic do techniky, neloajální zaměstnanci obchodů, svázané ruce policie, diskutabilní úroveň řady bezpečnostních agentur a v neposlední řadě i dopady ekonomické krize," uvedl manažer bezpečnostní agentury SSI Zdeněk Procházka.

Po propuknutí ekonomické krize počet krádeží znatelně narostl, píše MfD. Řetězce začaly šetřit a přehodnocovat náklady, které vynaloží na zabezpečení. Za ochranu zboží utratili obchodníci v minulém roce 1,36 miliardy korun. To je něco málo více než třetina částky, kterou utratily obchody v menším Rakousku.

I když způsobená škoda byla loni nižší než o rok dříve, 38,5 procenta obchodníků si podle studie myslí, že krádeží v obchodech přibývá. V tomto bodě jsou Češi hned za Slováky nejskeptičtější na celém světě. Například v Turecku, které je, co se týče míry procenta ztrát z obratu, daleko před Českem, si to nemyslí ani 24 procent dotázaných.


Váš názor
 • Špatný titulek
  21.1.2011 15:16

  Mělo by být V Česku se krade nejvíc...A nechápu, proč by to měli být Cikáni. Kdo se rozhlédne v supermarketu, vidí, že i západní tůristi si pěstují adrenalín. Stejně jako si cizí omladina dovoluje tady věci, které by jim doma neprošly. A mezi zaměstnanci supermarketů abys Čecha pohledal. Ale stejně si myslím, že i chyb v účetnictví může být víc. Ale sebemrskači jako 13:27 se radují. Stejně jako ti středověcí ;-)
  Kalka.
 •  
  21.1.2011 13:36

  Češi kradli co jsou tu, už od doby husitů,kteří kradli , o stošest spolu i na vlastní pěst podle mrzkých pomluv zlých i na jizdách spanilých.Vždyť je vedl,pánbu s námi,Honza Žižka,lapka známý,jenž s podporou šlechty pádně oškubal i církev řádně!Takže krásti bez všech vzdechů tradicí jest řádných čechů,neboť v čechách názor vládne,kdo nekrade brzo padne,krást je prostě český zvyk,vždyť i český politik,chce-li býti hoden muže,krade všude kde jen může! "Kdo nekrade je na vině a škodí své rodině"To je známé čechů heslo,které jako k člunu veslo hodí se pro český lid.Ať nám lají cizáci,co nemaj nic na práci,nám to nenaruší klid!
  jÁ TĚ VIDÍÍÍM
  • vážený,
   21.1.2011 16:28

   vaše rýmovačky nejsou časté, ale trefné, fandím Vám, je to odlehční v této tržní době . :-D
   občan
 • Skutečně češi???
  21.1.2011 13:10

  A nebude náhodou problém někde kousek jinde?
  Inky
  • JO, nejlepší je to přehodit na někoho jinýho, viď
   21.1.2011 13:20

   proto maj v Rakousku a Německu cedule ČEŠÍ NEKRÁST TADY
   Blekota
  • Re: Skutečně češi???
   21.1.2011 13:13

   Šańo by Tě vysvětli,že to krade Havel.
   Velkamedvědice
   • a za totáče to byl kdo?
    21.1.2011 13:27

    furt se lidi vymlouvat na druhý nejde
    Boban
    • Re: a za totáče to byl kdo?
     21.1.2011 14:27

     Tiež by som o tom pochyboval, že to bude problém našej menšiny v ČR. Ten údaj, že 30% pripadá na krádeže zamestnancov a 7% na dodávatelov hovorí, že nebude až toľko krádeží u maloobchodníkov, ktoré pripadajú na nás Cigošov. K takejto mienke ma vedie aj to, že štáty v EU ako Rumunsko, Slovensko majú vätšiu menšinu našej národnosti a ani tak nedosiahli na prvú priečku zlodejov v EU, čo sa týka krádeží v maloobchode. Neustále útoky zo strany Gádžov na náš národ ma vedú k presvedčeniu, že riešením by bolo vyhlásenie samoštatných rómskych štátov, na územiu severnej Moravy a severných Čiech. To by bolo presne v intenciach medzinárodného práva, ako ho vykladá Havelko a aké bolo aplikované v Juhoslávii demokratickými silami.
     Šaňo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data