Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Politoložka Vladimíra Dvořáková: Řešení této krize nám neříká, o čem byla. Nevíme tedy, zda se brzy nebude opakovat (online rozhovor)

Politoložka Vladimíra Dvořáková: Řešení této krize nám neříká, o čem byla. Nevíme tedy, zda se brzy nebude opakovat (online rozhovor)

19.04.2011 16:00
Autor: Redakce

Vládní koalice se dohodla. Předseda Věcí veřejných Radek John se stane vícepremiérem vlády pro boj s korupcí a jím dosud vedené klíčové ministerstvo vnitra předá do rukou bývalého elitního policisty a šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho. Na svém postu zůstane ministr školství za VV Dobeš (premiér stáhl požadavek na jeho demisi) a na svém dočasném postu náměstek ministerstva dopravy řídící ministerstvo Šmerda a to až do doby, než se Vít Bárta očistí ze všech podezření a bude moci zasednout zpět do vlády. Je tím zažehnána vládní krize? Personálně a koaličně možná ano. Události a kauzy posledních týdnů ale mají ve společnosti mnohem širší dosah a vyvolávají další otázky.

Byla to především slova o zastavení korupce, zásadních a potřebných reformách či efektivitě fungování, která vyslala stranu Věci veřejné a TOP 09 loni na přelomu května a června do současné vládní koalice s ODS pohodlnou 118hlasou většinou ve 200členné poslanecké sněmovně. Od těchto voleb ale došlo k výraznému přeskupení sil v Senátu ČR a aktuální průzkumy veřejného mínění připisují ČSSD a KSČM podobnou sílu, jakou získala trojkoalice v loňských volbách. Nikoli pod tlakem opozice, ale především vnitřními konflikty sama koalice prohospodařuje tento silný mandát prakticky od svého vzniku takřka neustálými spory a kauzami. „Pokud v koalici převládne snaha urvat pro sebe největší "zisk", nebude to dobré, pokud převládne pocit spolupráce a společné zodpovědnosti, tak to může vést k pozitivnímu synergickému výsledku,“ uvedla loni po květnových volbách pro Patria.cz profesorka politologie a šéfka Akreditační komise, Vladimíra Dvořáková. Nyní říká, že pohled se může zdát cynický, ale je v podstatě jedno, zda koalice pokračovat bude nebo ne. „Pokud se neudělají zásadní kroky, které odříznou politické strany a s nimi propojené podnikatelské skupiny od peněz ze státní správy, tak boj těchto skupin neutichne,“ říká Vladimíra Dvořáková. Tuto příležitost strany dle jejího mínění měly (a nevyužily) snad jen bezprostředně po loňských volbách. Hovoří o rostoucím napětí ve společnosti, nebezpečném růstu nedůvěry nejen v politiky, ale v demokracii samotnou a její procedury, jakou jsou volby, o radikalizaci názorů, o mafiánských způsobech ve státní správě, o tom, že by veřejnosti mohla dojít trpělivost…

Můžeme zde ještě hovořit o vládní krizi, či o neschopnosti politického dialogu, rozpadu politické kultury či ještě něčem vážnějším? Lze pojmenovat skutečný důvod sporů, jichž jsme svědky? Vyvolá rozčarování reakci veřejnosti? Předznamenává současné dění na tuzemské politické scéně budoucí zlom zásadního charakteru? Na Vaše otázky související s domácí či světovou politikou odpověděla v online rozhovoru na Patria.cz dnes od 16. do 17. hodin politoložka a šéfka Akreditační komise ČR, profesorka Vladimíra Dvořáková. Její odpovědi naleznete níže!


Prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc. je vedoucí katedry politologie na Vysoké škole ekonomické v Praze, předsedkyně Akreditační komise. V roce 2003-2006 byla předsedkyní České společnosti pro politické vědy a viceprezidentskou Mezinárodní politologické asociace (IPSA). Byla a je řešitelkou a spoluřešitelkou řady vědeckých projektů včetně zahraničních, její práce byly publikovány i v řadě cizích jazyků (angličtina, francouzština, španělština, němčina, portugalština). Předmětem jejího badatelského zájmu je především komparativní politologie, se zaměřením na přechody a konsolidaci demokracie, občanskou společnost, atd. Regionálně se zabývá Evropou, USA a Latinskou Amerikou.


Váš názor
 •  
  19.04.2011 17:32

  pokud volbam predchazi pouze (nakladna) reklamni kampan, ktera ma za cil (nalakat a) koupit si volice, jak se to lisi od lidi, kteri lidem zdavaji penize za to, ze odvoli s predem vyplnenym listkem? (stale je to jejich dobrovolna volba tento listek vhodit do urny).
  Azb
 • Spor v Kongresu o rozpočet a dluh?
  19.04.2011 16:49

  Jak hodnotíte střet mezi americkými demokraty a republikány o rozpočet, výdajové úspory, dluh... Je právě toto odrazem vyspělejší politické kultury a obsahové diskuse na ostří nože?
  JoN
 •  
  19.04.2011 16:31

  Dobrý den, všechny poslední kauzy postupně způsobují určitou rezignaci občanů nad politickou situací v republice. Myslíte si, že další voby přinesou ještě větší posílení populismu a radikalismu, aby strany donutily lidi přijít k volbám? Dá se v této situaci ještě prosadit neoblíbené, ale nutné reformy, jakou je například reforma zdravotnictví nebo důchodového systému? Děkuji za odpověď, Dobeš
  Karel Dobeš
 • Nečas a kmotři
  19.04.2011 16:16

  Dobrý den, lze podle Vás označit premiéra Petra Nečase za „člověka na pravém místě“, který se v kontextu současné vládní krize osvědčil? Zdá se Vám jako dostatečně silný a průbojný pro naši politickou scénu? A druhá otázka zní: Co může být pravdy na spekulacích, že za vnitrostranickým pučem, jak ho značil neformální šéf VV Bárta, stojí tzv. kmotři, jimž byla jeho politika (tj. odstavení těchto kmotrů od penězovodů) nepohodlná? Přeji pěkný den
  Krkovička
 •  
  19.04.2011 16:15

  Dobrý den, paní profesorko, jak hodnotíte postoj pana prezidenta k současné situaci? A jak byste odhadla výsledek případných předčasných voleb? Myslíte si, že má strana Věcí veřejných šanci tuto kauzu přežít? Děkuji, hezký den, Libuše
  Libuše
 •  
  19.04.2011 15:54

  Dobry den pani profesorko, chtel bych se Vas zeptat, proc jste spise levicove orientovanou politolozkou a proc napriklad stranu svobodnych obcanu oznacujete za extremisty? Diky student VSE
  VSE LIMITED
 •  
  19.04.2011 15:28

  Vážená paní, ptám se vás,zda vůbec věříte tomu čím nás krmíte při vašich seancích v TV,kde rutinně věštíte budoucnost z kříšťalové koule,majíc ji zřejmě schovanou pod stolem.Pokud jde o státní peníze ty se bez státní správy neobejdou a nevyhnou se tedy korupci.Ostatně zlodějna,jak nás o tom přesvědčil i náš pan president je pro čechy imanentní!!Jiné dotazy nemám,vlastním totiž také kříšťalovou kouli.
  bob
 •  
  19.04.2011 13:42

  Dobrý den, byla opravdu pochybení BIVŠ tak velká, že muselo dojít k rozhodnutí AK o návrhu na odejmutí akreditace pro navazující magisterský program Ekonomika a management se studijním oborem Finance. Že se tak stalo u oborů v ruském a maďarském jazyce je pro mne celkem pochopitelné. Ale nějak nemohu pochopit co stálo za rozhodnutím odebrat akreditaci u Financí. Sám jsem studentem navazujícího magisterského studia a mohu potvrdit, že zkoušy, zejména v posledních dvou letech, jsou relativně obtížné a kvalita výuky šla hodně nahoru. Zejména díky přednášejícím z VŠE. Jaký bude, dle Vašeho názoru, další vývoj této kauzy? Děkuji za odpověď
  Olda
 •  
  19.04.2011 13:37

  Podle zpráv z tisku se zdá, že všechny české politické strany jsou víceméně skupinami organizovaného zločinu. Tito lidé evidentně ovládají i ministerstvo vnitra, justici i policii. Volby v takové situaci nemohou vůbec nic změnit. Je vůbec nějaká naděje na zlepšení? Není náhodou jediným řešením nechat zde vládnout nějakou osvícenou cizí mocnost?
  Dan
 • Radikalizace
  19.04.2011 13:27

  Dobrý den paní profesorko. Velice často Vás slyším mluvit o radikalizaci v naší společnosti. Z čeho tento Váš názor vychází?
  razit
 • Z jiného soudku
  19.04.2011 13:07

  Kam letos pojedete na dovolenó, když nám to vše podražilo? Máte nějaké dobré a levné Tip jak uspořit na důchod a nespořit? Díky za odpovědi a mnoho štěstí PS: Vyřiďtě ve vládě, že letos meruňke budó i přes tu vládní krizu.
 • Klaus?
  19.04.2011 13:04

  Jakou kartu podle vás zahrál v rozkolu trojkoalice prezident Klaus? Zabránil svojí vyčkávací taktikou a trochu tatíčkovskou (posilující jeho pozici ?) rolí rozpadu vlády? Provinil se proti Ústavě? Obhájil, nebo neudržel svoji nestrannost?
  JoN
 • Belgie
  19.04.2011 12:22

  Dobrý den, Co soudíte o současné situaci v Belgii? Země drží světový rekord nejdelší politické krize, lokální samosprávy však zemi vedou dál a na běžném životě se situace odráží jen minimálně. Lze to brát jako důkaz o možné zbytnosti centralizované vlády?
  matrix
 • volební systém
  19.04.2011 12:20

  Paní profesorko, vládní krize posledních let ústily především z nesourodosti koaličních vlád. Nepomohla by změna volebního systému? Co byste pro potřeby voleb v české kotlině navrhovala?
  Koutný
 • dopac@wms.cz
  19.04.2011 12:18

  Ahoj, jak vzpomínáš na Smederevo 1988?
  Paolo
 • Jedna agentura ano a druhá ne?
  19.04.2011 12:06

  Paní profesorko, nerozumím tomu že jedna bezpečnostní agentura vadí a druhá ne. Na webu Kubiceho firmy SUB S.A., s.r.o se uvádí:"Zabýváme se bezpečnostní službou, detektivní službou, vyhledáváním odposlechů a ochranou před odposlechem, ochranou před sledováním a bezpečnostními audity. Specializujeme se také na bezpečnostní prověrky osob a firem," Takže když státní správu zprivatizuje Kubice je to v pořádku na rozdíl od ABL. Mám dojem že si pan Nečas nevidí do úst. Děkuji za váš názor.
  Jaroslav B
 • Bárta
  19.04.2011 11:59

  Pěkné odpoledne, jak hodnotíte působení Víta Bárty v celé kauze strany VV? Média o něm hovoří jako o šedé eminenci, některá dokonce jako o nebezpečném uzurpátorovi moci. Co soudíte o jeho rétorice v médiích a jak hodnotíte jeho nechvalně známý výrok, že vstup do politiky je pro něj prostředkem k získání ekonomické moci? – je nepřípustný, nebo jen konečně nahlas vyjadřuje známou pravdu. Moc díky za komentář a zdravím
  Sofie
  • Re: Bárta
   19.04.2011 12:10

   Vstup do politiky je dnes pro každého cílem k dosažení ekonomické moci, některý trouba to ale říká otevřeně. Bohužel.
   Jaroslav
 •  
  19.04.2011 11:59

  Ve světě existuje jakýsi systém, který byl nazván demokracií. Nechci zakládat svou politickou stranu a tedy musím vybírat z těch, které předloží politické strany. V těchto stranách však soutěž o nejlepšího kandidáta probíhá zcela nedemokraticky, podpásovými údery, sháněním peněz přes státní úřady (kauza Drobil) atd. atd. Jak by "demokracie" měla dosáhnout toho, aby v čele sátu a institucí obsazovaných volbami stáli vždy ti nejlepší?
  karel h.
 • důvěryhodnost
  19.04.2011 11:40

  Podle mne ztratil Kubice důvěryhodnost tehdy, když ponechal bez dozoru důvěrné materiály. Domníváte se, že se této netaktnosti, nebo nepozornosti již jednou pro vždy zbavil? Má se po každém kiksu odměnit ministr trafikou?
  starik
 •  
  19.04.2011 11:38

  Domnívám se, že měli sáhnout po Stanislavu Grosovi. Je nestranický a rozumí financím. Myslíte si, že jim neměl kdo poradit.
  Homo
 • Kubice
  19.04.2011 11:17

  "Kubice na vnitru je výsměch, říká Paroubek," podle idnesu. Prosím jaký máte názor na Kubiceho na ministerstvu vnitra? Děkuji. Zvonař
  zvonař
 • Merkelová a jádro
  19.04.2011 11:03

  Dobrý den, paní Dvořáková, mohu-li odbočit trochu stranou tuzemské politiky, zajímal by mne Váš názor na dění na německé politické scéně ohledně jaderné energetiky - obrat o 180 stupňů po podzimním rozhodnutí vlády o prodloužení životnosti jaderných zdrojů energie na průměru o 12 let. Může skutečně Merkelová na tomto "vyhovění veřejnému mínění" získat politické body nebo ji a vládní koalici z pohledu její morální intergity spíše smete? Podobné lavírování dle mého předvedla loni v otázce rozhodnutí o podpoře finanční pomoci Řecku odsouvané za volby. Kromě jiného má dost vážné dopady na podnikatelskou sféru, kde zrovna energetika patří k odvětvím, kde je třeba investice plánovat v horizontu desetiletí...
  JoN
 •  
  19.04.2011 10:57

  Dobrý den, jaký je Váš vztah k sociální demokracii? Často vystupujete na jejich akcích (například v Praze 8) a za léta, co vystupujete v médiích, je zřejmé, že hlásáte její názory. Přiznáte to veřejně, nebo půjdete cestou pokrytectví "nezávislých" politologů? Tomáš Karmazín
  beedla
 • Praví Finové?
  19.04.2011 10:49

  Dobrý den. Sledovala jste finské volby a jejich kampaně. Co říkáte úspěchu Pravých Finů? Posiluje v rámci Evropy vlna národněji laděných stran s výhradami k evropské byrokracii (Rakousko, Maďarsko), nebo jsou nacionalisticky nálepkovány právě strany, které si dovolí nesouhlasit s evropskou politikou? Vidíte rostoucí protievropské naladění jako trend, který bude posilovat?
  JoN
 • dohoda versus předčasné volby
  19.04.2011 10:31

  Dobrý den, paní Dvořáková, smršť kauz kolem vlády je podle mne zralá na předčasné volby a v zahraničí by jen zlomek z nich stačil na okamžité odstoupení ministrů či premiéra. Dohoda je dozajista logickým výsledkem pragmatického kalkulu o moc, vyslechl jsem ale také názor, že pollitické strany, které se loni významně zadlužily, prostě nemají peníze na financování kampaně pro nové volby. Jak poslední dohodu (která nemusí být konečná) a její motivy včetně toho, koho posiluje a případně oslabuje, hodnotíte Vy? Děkuji za vaši odpověď.
  JoN
 •  
  19.04.2011 10:24

  Dobrý den, paní profesorko. Zajímal by mne Váš názor na profesionální kvality jednotlivých ministrů této vlády. Ministr (či premiér) nemusí být přímo odborným mistrem po danou oblast, pak by ale měl být alespoň výborným manažerem. Kolik takových jmen v dnešní tuzemské vládě vidíte? Díky!
  JoN
Aktuální komentáře
14.08.2020
13:35Czech Top 100: Největší tržby měla loni Škoda Auto před EPH a ČEZ
13:11Presbitero: Možná dluhová past jménem (r-g)
11:42Ekonomika EU klesla ve 2. čtvrtletí o rekordních 11,7 procenta
11:01Perly týdne: Po časech zlých časy dobré, dolar v nemilosti a u nás konec bezohledných vymahačů
9:51ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek příjmů
9:17Rozbřesk: Červencová inflace dopadla podle očekávání ČNB, Francie vysílá proti Turecku letadlovou loď
9:05ČEZ ESCO v pololetí stoupl provozní zisk, tržby stagnovaly
8:46Británie utahuje cestování, Daimler zaplatí pokutu  
8:30Daimler se v USA dohodl na urovnání kvůli emisím naftových vozů
6:14Ilzetzki: Co stojí uzavření škol a kdo na něj nejvíc doplácí
13.08.2020
17:42Dolar po dobrých datech z trhu práce klesá, Apple se blíží dvoubilionové valuaci  
17:11Když auta lámala ruce a elektromobily vládly silnicím...
15:41Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl pod milion
15:16Sussman: Opomíjený argument pro rozdělení velkých technologických firem
13:12Duy: Více dlouhodobých amerických dluhopisů? Pro Fed žádný problém
13:08IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě
12:17Itálie prodává dluhopisy s dvojnásobným výnosem oproti vrstevníkům
11:07Rubinstein: Akciové bludy i analýzy vysoké hodnoty
10:39Komentář: Inflace v červenci poskočila na 3,4 %, prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem
10:22USA i přes snahu EU nechají cla na airbusy i další evropské zboží

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - HDP, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university