Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krize v Evropě pokračuje, stále se neřeší jádro problému - banky

Krize v Evropě pokračuje, stále se neřeší jádro problému - banky

2.6.2011 15:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Krize v Evropě pokračuje, není jasné, jak mohou trhy růst. Není vyřešen řecký problém, ani problémy bankovního systému. Pro Bloomberg to uvedl David Blanchflower, profesor ekonomie na Dartmouth College. Všichni včetně ECB se podle něho snaží odvést pozornost od skutečného problému, který představují právě evropské banky. Nakonec ale snad pochopí, že je třeba řešit právě tuto oblast a že Řecko je pouze vrcholem ledovce. „Není to jen o irských nebo řeckých bankách. Je to přece také o bankách ve Velké Británii, Francii i Německu. Jde o široce rozšířený problém, který nelze stále zametat pod koberec,“ uvedl ekonom. Zadluženým zemím je podle něho třeba dát čas na nutné změny, banky, které nepůjčují a tíží je špatná aktiva, se ale musí řešit ihned.

Situace v Evropě negativně ovlivňuje i americkou ekonomiku, ve které dochází ke zpomalení. Stejně tak se snižuje růst Číny. „Poslední věcí, kterou nyní potřebujeme, je další krize a zdá se, že Evropa s ní přichází,“ uvedl Blanchflower. Příští týden by se podle něho mělo ukázat, zda je evropské vedení pro řešení krize kompetentní; sám ale uvedl: „Vsadím se, že není.“

Na to, že evropská krize je primárně bankovním problémem, poukázal v rozhovoru pro Bloomberg i Jan Lambregts, který stojí v čele finančního výzkumu v Rabobank International. Německo podle něho nepomáhá zemím na periferii z charitativních důvodů, ale snaží se „hrát tuto hru, jak dlouho to půjde“ s cílem vydržet do té doby, až budou banky dost silné na to, aby „vydržely otřes z řecké restrukturalizace“. Tento okamžik by mohl přijít v roce 2013, kdy budou implementovány „strukturální programy, které pomohou zadluženým vládám“. Nicméně o načasování budou rozhodovat hlavně trhy, míní Lambregts.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    2.6.2011 15:19

    Německo skutečně nedělá charitu a evropští vládcové opravdu nejsou kompetentní, nebo je to záměr.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data