Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co bude s firmami, pokud rating USA klesne?

Co bude s firmami, pokud rating USA klesne?

29.07.2011 15:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud Spojené státy ztratí rating AAA, dojde k automatickému snížení ratingu i u amerických společností? Krátká odpověď zní: Ne, nic takového automaticky neproběhne. Dlouhá odpověď zní: Záleží na tom.

S&P k tomu uvádí: Obecně platí, že změna ratingu vládních dluhopisů nebo změna výhledu nevede nutně ke změně ratingu či výhledu u nefinančních společností s podobným ratingem v této zemi. S&P dosud nezměnila rating ani výhled u čtyř nefinančních amerických společností se známkou AAA: Automatic Data Processing, ExxonMobil, Johnson & Johnson a Microsoft. Uvádí ale také následující: Rating společností může být ovlivněn debatou o zadlužení, záleží na tom, jak dlouho bude patová situace trvat.

Hlubší problémy by se objevily, pokud by nezvýšení limitu vedlo k tomu, že ministerstvo financí nebude splácet své závazky. Ovlivnilo by to jak ekonomiku, tak korporátní sektor a tedy i ratingy. Pokud Kongres limit zvýší a S&P sníží rating na AA, protože dohoda nebude obsahovat dostatečné dlouhodobé snížení dluhu, nemělo by dojít k výraznému pohybu na trzích, uvádí agentura. Dá se ale předpokládat, že by došlo „k několika změnám ratingu a výhledu u konkrétních firem závislých hlavně na americké ekonomice a zejména na vládě”. Rating bank by mohl zase záviset na citlivosti jejich přístupu ke kapitálu a tom, nakolik jsou přímo a nepřímo vystaveny trhu amerických vládních dluhopisů.

(Zdroj: Real Time Economics)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.02.2026
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 pct
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m