Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch: Mimořádná spolehlivost USA je zatím nedotknutelná, rating „AAA“ a stabilní výhled. Na jak dlouho?

Fitch: Mimořádná spolehlivost USA je zatím nedotknutelná, rating „AAA“ a stabilní výhled. Na jak dlouho?

16.8.2011 15:47, aktualizováno: 16.8. 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Jedna ze tří největších ratingových agentur Fitch Ratings potvrdila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti Spojených států na nejvyšším stupni „AAA“ s výhled na udržení ratingu stabilním. „Potvrzení AAA ratingu Spojených států odráží fakt, že klíčové pilíře důvěryhodnosti při plnění závazků zůstávají nezpochybnitelné,“ uvedla Fitch ve zdůvodnění svého kroku. Za tyto klíčové atributy považuje „vedoucí roli ve světovém finančním systému, dále flexibilní, diverzifikovanou a silnou ekonomiku, jejíž kapacitu absorbovat šoky dále rozšiřuje flexibilní měnová a fiskální stimulace“.

Fitch ve zprávě uvedla, že se chystá revidovat svůj pohled na rating Spojených států do konce tohoto roku na základě fiskálního výhledu a střednědobého výhledu pro růst americké ekonomiky. Fiskální opatření na základě dohody Kongresu přijaté při navýšení dluhového limitu by měla být známa do konce listopadu tohoto roku. „K negativnímu zásahu do ratingu USA by nejspíše dospěla změna dlouhodobé prognózy vývoje veřejného dluhu buď jako výsledku neschopnosti dostát dohodě na omezení rozpočtového schodku nejméně o 1,2 bilionu dolarů, nebo jako výsledku slabšího než očekávaného výhledu americké ekonomiky,“ uvádí ratingová agentura s tím, že nejpravděpodobnějším zásahem by v tomto případě bylo snížení výhledu na udržení ratingu na „negativní“, které předchází s vyšší než 50% pravděpodobností snížení ratingu země během dvou let. Jako méně pravděpodobnou variantu vidí Fitch rovnou snížení ratingu o jeden stupeň.

„Americké závazky, jak v rovině amerického dolaru, tak v rovině vládních dluhopisů, zůstávají globálním benchmarkem a flexibilita při financování spolu s měrou tolerance vůči zadlužení Spojených států tak těží z nerovné pozice jednotlivých zemí ve skupině s nejvyšším ratingem. Nízké náklady financování podtrhují vedoucí pozice amerického dolaru v globálních devizových rezervách a hloubka amerického dluhopisového trhu,“ uvádí dále ve zprávě agentura Fitch. Americkou ekonomiku označuje za nejproduktivnější na světě s produktem na hlavu překračujících vysoko další země hodnocené nejvyšším stupněm „AAA“.

V úvodu naznačenou možnost, že fiskální profil americké vlády může i přes celkově „výjimečnou úvěruschopnost“ stáhnout zemi do role zaostávajícího člena klubu zemí s ratingem „AAA“, podložila Fitch relativní zadlužeností USA. Celková úroveň dluhu Spojených států (včetně úrovně jednotlivých států a místních samospráv) totiž podle odhadu agentury dosáhne letos celkový dluh 94 procent hrubého domácího produktu, což je nejvíce ze zemí s ratingem „AAA“. Fitch však ihned dodává, že samotný veřejně federální dluh držený dosáhne přibližně 70 procent očekávaného letošního HDP, ve srovnání se 70 procenty v případě Velké Británie a 75 procenty u Francie (obě držiteli „AAA“).

Z pohledu ratingu však nejsou, upozorňuje Fitch, důležité pouze izolované fundamentální ekonomické charakteristiky země samy o sobě. „Jak podtrhují problémy některých evropských vlád při zajištění důvěry investorů v dlouhodobou solventnost, je kriticky důležitý rozdíl mezi náklady na půjčky vlády a ekonomickým růstem,“ vysvětluje Fitch a dodává, že z tohoto pohledu se americké ekonomice historicky vždy dařilo lépe než ostatním zemím s „AAA“. „Očekáváme, že toto bude platné i ve střednědobém časovém horizontu s ohledem na přetrvávající nízké nominální i reálné úrokové sazby, dále podtržené pokračující dominancí dolaru jako globální rezervní měny a výhledem Fitch pro střednědobý ekonomický vývoj ve srovnání s ostatními,“ shrnula agentura v dnešní zprávě.

Agentura Standard & Poor’s 8. srpna poprvé v historii snížila rating Spojených států, a to o jeden stupeň z „AAA“ na „AA+“. Výhled byl navíc ponechán negativní, což může v následujících dvou letech vést k dalšímu poklesu hodnocení úvěrové kredibility USA, pokud výdaje neklesnou v souladu se schválenou dohodou, vzrostou úrokové sazby, či se objeví „nové fiskální tlaky“, které zvýší vládní zadlužení, uvedla agentura. Moody’s Investors Service rating Spojených států potvrdila na úrovni „AAA“ již po schválení navýšení limitu zadlužení dne 2. srpna.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data