Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční ředitel CETV exkluzivně pro Patria.cz: Výhled pro letošní rok poskytneme až na konci října

Finanční ředitel CETV exkluzivně pro Patria.cz: Výhled pro letošní rok poskytneme až na konci října

19.9.2011 8:03, aktualizováno: 19.9. 8:57
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Konkrétní celoroční výhled mediální skupiny Central European Media Enterprises (CETV) bude zveřejněn až spolu s informacemi o hospodaření za třetí kvartál, které by měly být zveřejněny 26. října, uvedl v rozhovoru pro server Patria.cz finanční ředitel CETV David J. Sach s tím, že se CETV rozhodla odsunout Investor Day původně plánovaný na tuto středu. Dále CFO společnosti například promluvil o pozitivních důsledcích akvizice Bontonfilmu pro provozní výsledky ve druhém pololetí, střednědobých cílech pro zadlužení nebo o nákupech a prodejích akcií CETV ze strany členů představenstva.

CETV - Sach

Patria.cz: CETV se v posledních letech dařilo restrukturalizovat svůj dluh a dosahovat dohod o prodloužení splatnosti úvěrů. Považujete současnou úroveň zadlužení společnosti za již uspokojivou, nebo chystáte další kroky a případně jaké?

David J. Sach : Je pravda, že jsme s pomocí série dohod o refinancování úspěšně prodloužili splatnost našeho dluhového portfolia. Naposledy jsme vyměnili některé z konvertibilních dluhopisů vydaných v roce 2008 a splatných v roce 2013 za nové konvertibilní dluhopisy se splatností v roce 2015. To, spolu s některými našimi dřívějšími odkupy dluhu, snížilo další větší splátku dluhu v roce 2013 ze 475 milionů USD na 182 milionů USD, což považujeme za obrovský úspěch. Za transakci jsme dokonce obdrželi mezinárodní ocenění. V současné podobě jsme zajištěni, ale budeme samozřejmě zvažovat příležitosti, které by dále zlepšily skladbu našeho dluhového portfolia, co se splatnosti týče. Naším střednědobým cílem je dosažení poměru čistého dluhu/OIBDA ve výši 3-4násobku, přičemž očekáváme, že klíčovou roli při tom bude hrát budoucí růst OIBDA.

Patria.cz: Skupina CETV na konci března překvapila na tuzemském trhu akvizicí společnosti Bontonfilm, jejíž cena se vyšplhala na 12,5 milionů dolarů. Očekáváte nějaké konkrétní pozitivní přínosy z tohoto nákupu již ve výsledcích za letošní rok? Je možné, že by CETV využila současných stlačených cen k dalším podobným akvizicím?

David J. Sach : Bontonfilm je přední společností v oblasti kina a domácí zábavy na českém i slovenském trhu, takže akvizice zvýšila naši schopnost distribuovat programovou tvorbu v těchto regionech. Přirozeně také zlepšuje potenciál naší divize programové tvorby a distribuce, společnosti Media Pro Entertainment, která je středobodem naší strategie One Content, Multiple Distribution (jeden obsah, více distribučních kanálů). Tato strategie nám pomůže diverzifikovat zdroje příjmů - od televizní reklamy směrem k placeným a předplatitelským službám. Domníváme se, že CETV v tomto ohledu v našem regionu udává trend celému odvětví a očekáváme, že nákup Bontonfilmu se pozitivně promítne do provozních výsledků ve druhém pololetí.

V krátkodobém horizontu se soustředíme na rozvoj našich stávajících aktiv a na oddlužení, zejména skrze růst OIBDA. Stále však sledujeme investiční příležitosti ve střední a východní Evropě a zvážili bychom takové, které by pozitivně přispěly k růstu OIBDA a tvorbě hotovosti, tak jako v případě Bontonfilmu.

Patria.cz: V průběhu letošního roku došlo na oznámení konce agentury MediaFax v samostatné podobě s plánovaným dokončením integrace do zpravodajství TV Nova v letošním roce. Můžete nastínit vizi zpravodajství nejsledovanější tuzemské televize ve výhledu několika příštích let, kde chcete mít jej i celou tuzemskou dominantní televizi?

David J. Sach: Nezávislé, lokálně produkované zpravodajství bylo klíčem k úspěchu všech našich kanálů od začátku fungování společnosti; a je jím dodnes. Vlastní zpravodajská agentura TV Nova umožňuje přinášet nejaktuálnější zpravodajství mnohem efektivněji a podporuje jak televizní vysílání, tak online zpravodajské kanály. Co se zpráv týče, je TV Nova nejpopulárnějším kanálem v ČR a před několika měsíci jsme se rozhodli do programu zařadit zvláštní ranní zpravodajský pořad a krátký přehled zpráv na pozdní večer, abychom uspokojili diváckou poptávku.

Například hlavní zpravodajská relace TV Nova zpravidla dosahuje 60% podílu sledovanosti a naše oblíbené vlastní seriály jako Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2, reality show a zábavné pořady jako Česko-Slovenská Superstar dosahují víc jak 40% podílu na sledovanosti v prime time. Naším záměrem je udržet a posílit naši vedoucí pozici v podílu na sledovanosti i na trhu na všech trzích, kde působíme.

Patria.cz: V současném tržním prostředí neukotvených ekonomických fundamentů není jednoduché poskytovat dlouhodobější výhledy, šéf CETV Adrian Sarbu proto po výsledcích za druhé čtvrtletí pouze prohlásil, že nemá problém s laťkou nastavenou očekáváními analytiků. Lze to samé říci i dnes?

David J. Sach: Pro účely tohoto rozhovoru nemůžeme potvrdit náš výhled, jelikož bychom kvůli tomu museli udělat veřejné oznámení a zaslat americké Komisi pro cenné papíry (SEC). Na konci října hodláme investorům poskytnout aktualizovaný přehled o situaci na trhu a aktualizovaný výhled v rámci konferenčního hovoru k výsledkům za 3Q.

Patria.cz: Ještě jedna otázka k CEO: Trh poměrně citlivě reaguje na poměrně často přicházející zprávu o prodejích akcií ze strany šéfa skupiny CETV, vnímá je jako určité vyslovení nedůvěry ve vlastní společnost. Vy jste naopak v posledních týdnech začal akcie společnosti opět nakupovat po menších desetitisícových objemech. Můžete okomentovat rozdílnost vašich strategií a případně rozptýlit obavy investorů?

David J. Sach: Pevně věřím v budoucnost CETV. Působíme na trzích, které mají obrovský konvergenční potenciál a až se stabilizuje situace na globálních trzích, poroste region CEE rychleji než západní Evropa. Také pracujeme na velmi zajímavých nových projektech, které dále rozvinou vertikální integraci našeho byznysu a otevřou cestu k novým růstovým příležitostem. Mám to štěstí, že pracuji s týmem extrémně talentovaných a kreativních mediálních profesionálů, kteří jsou odhodlaní plnit dlouhodobou vizi CETV. Adrian Sarbu vlastní přes 2,6 milionu akcií a je věrným dlouhodobým akcionářem CETV.

Patria.cz: Televize Nova před měsícem požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o licenci pro novou televizní stanici, jejíž pracovní název údajně je "Kanál 5" a cílit by měla na pánskou část televizního publika. Kdy očekáváte schválení licence a kdy by přibližně nový kanál mohl začít vysílat? Hodláte v brzké době dále rozšiřovat portfolio televizní kanálů v ČR?

David J. Sach: Není žádným tajemstvím, že chceme v ČR a na dalších trzích dále prosazovat naší strategii více kanálů, která kopíruje náš rumunský model. Klíčovou věcí pro nás je spustit správný kanál ve správnou dobu. Před několika měsíci jsme v Chorvatsku rozjeli stanici „Doma“ orientovanou na ženskou část publika, protože jsme měli pocit, že trh je na tento produkt připraven. Kanál teď dosahuje 5% podílu na sledovanosti, což nám pomohlo posílit vedoucí pozici v podílu na sledovanosti v Chorvatsku. Poptávka ze strany publika a zadavatelů reklamy je pro nás hlavním faktorem při rozhodovaní o tom, který kanál kdy spustit. Žádost o licenci je předběžný krok při potenciálním spuštění nového kanálu, přičemž v současném stadiu samozřejmě nemohu záležitost dále komentovat.

Patria.cz: Na 21. září bylo původně naplánováno setkání CETV s investory. V současné době však již mezi plánovanými akcemi skupiny na vašem webu tato událost uváděna není. Došlo k odsunu letošního Investor Day na pozdější termín, nebo jste se v současných turbulencích na trhu rozhodli jinak?

David J. Sach: Současná volatilita na trzích po celém světě a reakce od našich investorů nás přinutily znovu zvážit naše plány a přesunout termín konání investorského dne. Domníváme se, že bude pro investory přínosnější setkat se osobně s vrcholným a středním managementem CETV, až se kapitálové trhy stabilizují. Samozřejmě investorské komunitě oznámíme nové datum, co nejdříve to bude možné.


Váš názor
 •  
  19.9.2011 8:33

  setkání s investory odkládáte spíš kvůli tomu, že jim těžko dokážete vysvětlit, proč akcie CETV ztratily za letošní rok 50% hodnoty
  sid_cz
  • říjen 2012
   19.9.2011 9:22

   to bude datum investorského dne :D anebo si myslí že se trhy v tomto roce zotaví to jsou velice najivní a ve vedení mají své místo dovézt CTV na 100Kč
   Deny:-)
   • Re: říjen 2012
    19.9.2011 9:27

    je to preci jasne: vyhled mel byt oznamen na investorskem dnu, ale to dno se jeste nekonalo....
    hm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data