Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžové testy EBA: Banky potřebují 115 miliard eur kapitálu. Erste 743 milionů, přišel negativní výhled S&P

Zátěžové testy EBA: Banky potřebují 115 miliard eur kapitálu. Erste 743 milionů, přišel negativní výhled S&P

8.12.2011 17:25, aktualizováno: 9.12. 10:21
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Evropský bankovní úřad (EBA) po dalším kole zátěžových testů evropských bank odhadl nedostatek kapitálu napříč sektorem na 114,7 miliardy eur (153 mld. USD), což je skoro o 9 miliard eur více než při zářijových testech (106 mld. EUR). Evropské i americké akciové trhy po úniku čísla necelou hodinu před oficiálním oznámením národních regulátorů a bank počínaje 18:00 následně prohloubily své ztráty.

Nejvíce kapitálu chybí řeckým bankám (30 mld. EUR), dále španělským (26,2 mld. EUR) a italským (15,4 mld. EUR). Německým bankám schází kapitál v rozsahu 13,1 mld. EUR, francouzským 7,3 mld. EUR, další z PIIGS zemí Portugalsku 7,0 mld. EUR. Belgickým bankám chybí kapitál v rozsahu 6,3 mld. EUR. U rakouských bank ukázaly testy EBA potřebu doplnit kapitál o 3,9 mld. EUR. Banky ve Velké Británie mají podle EBA dostatečnou úroveň kapitálu. EBA hodnotila kapitál bank ke konci 3Q11.

Návazně na zátěžové testy EBA aplikuje ratingová agentura Standard & Poor's na banky nová kritéria hodnocení. Kvůli nim se některé banky ocitají v režimu pozorování s možným zhoršením ratingu.

Rakouská bankovní skupina Erste Group oznámila, že podle nových požadavků na kapitálovou přiměřenost bude potřebovat doplnit kapitál o 743 milionů eur. To je velmi blízko odhadu 750 mil. EUR, který poskytla společně s výsledky za třetí čtvrtletí roku sama banka. Ratingová agentura Standard & Poor's po zveřejnění výsledků EBA zařadila "A" rating skupiny Erste Group (isuer credit rating) do režimu pozorování s jeho možným snížením. Stejný krok postihl rating "A/A-1" České spořitelny. S&P ve zprávě uvedla, že návazně na podrobení samotného ratingu Rakouska (AAA/Watch negative/A-1+) režimu pozorování s možným snížením ze dne 5. prosince stejně negativnímu výhledu podrobuje také krátko- a dlouhodobé hodnocení u rakouských bank a jejich součástí. Na včera zveřejněném seznamu, ve kterém S&P varovala před snížením ratingu velké banky eurozóny, Erste chyběla. Timto krokem se mezi nimi de facto ocitá.

„Zprávu o snížení ratingu měl trh čekat, jelikož o den dříve agentura S&P ke stejnému kroku přistoupila u několika evropských bank ve Francii, Německu, Portugalsku atd. Dodala přitom, že snižování ratingu dalších zemí bude pokračovat. Očekáváme, že zpráva dále dolehne na negativní postoj investorů vůči finančním titulům,“ píše ve svém komentáři Marta Czajkowska, analytička KBC Securities. „Co se potřebného dodatečného kapitálu týče, částka uvedená EBA odpovídá odhadu Erste Group zveřejněnému spolu výsledky skupiny za 3Q11. Management potvrdil, že skupina splní požadavky EBA s pomocí zisku z minulých let a odprodeje některých nejádrových aktiv. Banka také podle managementu nebude potřebovat státní podporu,“ doplňuje analytička KBC Securities.

Druhá z testovaných rakouských bank, Raiffeisen Group, oznámila potřebu doplnit kapitál o 2,1 miliardy eur. To je o 400 milionů méně proti odhadům. Sama RZB potvrdila, že nedostatek kapitálu je menší proti odhadům a pro jeho pokrytí nebude potřebovat státní pomoc. Rakouský regulátor FMA, společně s rakouskou centrální bankou, uvedl, že kapitálový nedostatek rakouských bank je výzvou. Je ale přesvědčen, že jej budou schopny pokrýt bez dopadu na úvěrování.

Francouzská Societe Generale, mateřská skupina tuzemské Komerční banky, potřebuje doplnit kapitál o 2,1 miliardy eur, tedy shodně s rakouskou Raiffeisen, ukázaly testy EBA. SocGen ale vzápětí dodala, že do počátku prosince omezila potřebu doplnit kapitál o 360 mil. EUR na cca 1,7 mld. EUR. S&P k SocGen ohledně ratingu žádné další prohlášení nevydala, již včera ale SocGen byla na seznamu bank, u kterých zvažuje S&P snížení ratingu. Takový krok by zřejmě dopadl i na tuzemskou Komerční banku. Následně s downgradem na trojici francouzských bank včetně SocGen přišla agentura Moody's (více ZDE).

Skupina KBC, ovládající tuzemskou ČSOB, kapitál dle testů EBA doplnit nepotřebuje, stejně jako v ČR zastoupená ING, vyplývá dále ze závěrů testů EBA. Naopak i v ČR působící Unicredit potřebuje kapitál dokrýt v objemu 7,97 miliardy eur, ukázaly zátěžové testy EBA. Unicredit nicméně přispěchala s prohlášením, že po naplnění již dnes naplánovaných opatření vyhoví požadavkům EBA úrovní jádrového Tier 1 ukazatele 9,4 %. Přesto, že testy EBA neukázaly u KBC potřebu doplnit kapitál, snížila jí ratingová agentura Standard & Poor's rating na "A/A-2", s odkazem rovněž na aktualizovaná kritéria. Snížení ratingu mateřské KBC dopadlo na dlaší součásti skupiny, včetně tuzemské ČSOB Pojišťovny, u ní o jeden stupeň na "BBB+", souběžně se snížením ratingu KBC Group NV na "BBB+". Zajištovna KBC Group Re byla ponížena na "BBB+" z "A-", pojišťovna KBC Insurance NV je nyní hodnocena "A-".


Kapitálová potřeba dle jednotlivých zemí
Země Nedostatek kapitálu (mil. EUR)
Řecko 30 000
Španělsko 26 170
Itálie 15 366
Německo 13 107
Francie 7 324
Portugalsko 6 950
Belgie 6 313
Rakousko 3 923
Kypr 3 531
Norsko 1 520
Slovinsko 320
Nizozemsko 159
Celkem 114 685

Německým bankám chybí podle Evropského bankovního úřadu více kapitálu, než původně předpokládal. Celkové kapitálové manko nyní odhaduje na 13,1 miliardy eur proti říjnovému odhadu 5,2 mld. EUR, přičemž nutnost navýšení kapitálového polštáře se týká šesti ze třinácti testovaných bank, uvedl německý regulátor BaFin. Největší potřebu dodatečného kapitálu má dle EBA Commerzbank, které údajně chybí 5,3 miliardy eur, druhá Deutsche Bank pak potřebuje dalších 3,2 mld. EUR. Zbylý kapitálový nedostatek v rámci německého bankovního sektoru se týká Norddeutsche Landesbank, Landesbank Hessen-Thueringen (Helaba), DZ Bank a WestLB.

„Výsledky testu je třeba vnímat v kontextu současné dluhové krize a současně nárůstu kapitálových potřeb,“ uvedl šéf bankovního dohledu instituce Raimund Roeseler. Odhad kapitálové potřeby německého bankovního sektoru se více než zdvojnásobil z důvodu aktuálnějších dat a „přesnějšího“ zhodnocení rizik a tržních hodnot ztrát plynoucích z dluhu zemí eurozóny, vysvětlil regulátor.

Standard & Poor's zařadila tři menší německé banky do režimu pozorování s možným zhoršením ratingu. Dále stejný krok postihl pět belgických bank, vyplývá z dosud zveřejněných informací.

Z francouzských bank se kapitálová potřeba týká, vedle Societe Generale, dále BNP Paribas, u níž stress-testy ukázaly nedostatek 1,5 miliardy eur, nižší oproti říjnovému odhadu 2,1 mld. EUR. Credit Agricole žádný dodatečný kapitál nepotřebuje, potvrdil francouzský regulátor své stanovisko z října.

Banky, jejichž kapitálová zásoba byla EBA shledána jako nedostatečná, dostanou čas do 20. ledna, aby bankovním regulátorům předložily plány na rekapitalizaci, která následně musí proběhnout do poloviny června příštího roku. Dodatečný kapitál banky potřebují kvůli tomu, aby se důležitý ukazatel jejich kapitálové přiměřenosti dostal na devět procent. Ukazatel vyjadřuje poměr objemu kvalitního kapitálu k celkovým aktivům banky.

Úřad EBA v září po posledním kole evropských zátěžových testů uvedl, že 70 evropských bank si potřebuje sehnat zhruba 106 miliard eur, aby se klíčový ukazatel jejich kapitálové přiměřenosti dostal na devět procent. Zmíněná hodnota vyjadřuje objem kvalitního kapitálu k celkovým aktivům banky. Na splnění požadavku úřadu EBA dostaly banky čas do poloviny června příštího roku.

(Zdroj: EBA, Bloomberg, Reuters)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Erste
  8.12.2011 18:05

  Tak to by z toho mohla Erste docela vybruslit, když uvážíme, že rakouským bankám chybí "jen" 3,9 mld. EUR. Když se to trochu podělí mezi Erste Bank, Raiffeisen Bank International a Bank Austria, tak to nebude tak zlé - snad :-)
  oh171
  • Re: Erste
   8.12.2011 18:16

   Tak vida, už je to venku: Erste potřebuje doplnit kapitál o 743 mil. EUR, takže to je na tom relativně velmi dobře.
   oh171
   • OH 171
    8.12.2011 19:29

    to už je venku od října,kdy traichl přiznal jednorázový odpis 700mega eur základního kapitálu za řeckem.O ostatním se taktně mlčí.Kdyby se profláklo všechno naráz ,tak se erstka prodává za padesátikačku
    dědvševěd
    • Re: OH 171
     8.12.2011 19:43

     Vzdyt priznali i to ostatni. Ztrata v 3Q 1.5 miliardy. Ja si myslim, ze nakonec (4Q) budeme mile prekvapeni.
     Jacek
     • rozdíl
      8.12.2011 20:05

      kvůli ztrátě z podnikání nebudou muset navyšovat kapitál tu pokryjí z nerozděleného zisku z minulých období ,kvůli odpisům státních dluhopisů budou muset zákl.kapitál navýšit.Což je těch zatím přiznaných 743mega.Pokud budou muset odepsat další dluhopisy jiných států,vyleze jim to přes 3 mld
      dědvševěd
     • co je to milé překvapení?
      8.12.2011 19:46

      Ztratíš půl milionu během roku a pak najdeš stofku?:-)) A zvoláš: "hurá, vydělal jsem celých sto korun českých, sláva... jsem mile překvapen":-))))
      Jesse
    • Re: OH 171
     8.12.2011 19:34

     Však se dočkáš. Za 50,- kaček ji na jaře koupíš hafo :-))
     Jesse
Aktuální komentáře
24.1.2017
7:21Přiznejme si konečně, že Friedman se mýlil
23.1.2017
22:30Wall Street zahájila nový týden mírným poklesem
19:11Investiční výhled Patria 2017: Přehled našich očekávání pro akcie, měny i ekonomiku  
17:56V cestě k úspěchu nové americké vlády stojí jediná věc. Ona sama
17:47Summary: McDonald's pomohly celodenní snídaně, Halliburton si teprve zvyká na vyšší ceny ropy
17:32Technická analýza: Dolar by se mohl odrazit od hodnoty 113,00 USDJPY a získat ztracené pozice
17:10Pražská burza v úvodu týdne pod tíhou Erste i ČEZu
16:47Dolar začátkem týdne brzdil narůstající ztráty  
16:16El-Erian: Pět ekonomických lekcí z vlády prezidenta Obamy
14:44České dráhy, a.s. - Oznámení úrokové sazby na 8. výnosové období dluhopisu České dráhy, a.s., VAR/2018, ISIN CZ0003510885
14:37Mládek: OKD by mohl odkoupit stát. Za jednu korunu
13:51Expert: Čínská centrální banka hraje "nebezpečnou hru"
12:32JPMorgan ke koruně: Čeští vývozci si ve čtvrtletí zajistí miliardy exportu
12:00Týdenní výhled: Dopady inauguračního projevu Trumpa, důležitá makrodata a klíčové firmy americké výsledkové sezóny  
11:04Prognóza výsledků O2CR za 4Q16: Stabilizace fixního volání a silná mobilní data  
11:00Apple se nelíbí praktiky Qualcommu. Žaluje ho o 1 mld. USD
10:41Evropa zahájila týden v červeném, Stoxx 600 nejníže od počátku roku
10:40Trhům se nelíbí Trumpův protekcionismus, dolar oslabil  
10:31Odstávka prvního bloku Temelína se posouvá. Začne 30. prosince
10:18Pražská burza vstupuje do nového týdne bez jasného směru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Advanced Micro Devices Inc (12/16 Q4)
AK Steel Holding Corp (12/16 Q4)
AK Steel Holding Corp (12/16 Q4, Bef-mkt)
Alcoa Corp (12/16 Q4, Aft-mkt)
Allegheny Technologies Inc (12/16 Q4)
Apple Inc (12/16 Q1)
Baker Hughes Inc (12/16 Q4)
Danaher Corp (12/16 Q4)
Freeport-McMoRan Inc (12/16 Q4)
Intuitive Surgical Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (12/16 Q2)
SAP SE (12/16 Q4, Bef-mkt)
Seagate Technology PLC (12/16 Q2, Aft-mkt)
Steel Dynamics Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
Stryker Corp (12/16 Q4, Aft-mkt)
VMware Inc (12/16 Q4)
1:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (12/16 Q4)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:00EI du Pont de Nemours & Co (12/16 Q4)
12:40Johnson & Johnson (12/16 Q4)
13:00Verizon Communications Inc (12/16 Q4)
13:25Lockheed Martin Corp (12/16 Q4)
13:303M Co (12/16 Q4)
13:30Kimberly-Clark Corp (12/16 Q4)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:05Capital One Financial Corp (12/16 Q4)
22:30Texas Instruments Inc (12/16 Q4)