Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Tuzemské byty budou v nejbližší době dál zlevňovat

ČSÚ: Tuzemské byty budou v nejbližší době dál zlevňovat

20.3.2012 12:18, aktualizováno: 20.3. 16:16
Autor: ČTK

Aktualizováno

Ceny tuzemských bytů budou v nejbližším období pravděpodobně pokračovat v mírném poklesu. Ve střednědobém výhledu bude vývoj cen bydlení záviset na kondici ekonomiky a hospodářském vývoji v zahraničí. Na tiskové konferenci Českého statistického úřadu to dnes řekl ředitel odboru statistiky cen úřadu Jiří Mrázek.

"Cenový pokles by se mohl zastavit, ale podle našich dat z konce roku 2011 lze očekávat, že mírný pokles bude dál pokračovat," uvedl Mrázek. Další zlevnění bytů očekává Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky. "Cenový pokles u bytů, který zmiňuje ČSÚ, je i z našeho pohledu poměrně reálný," řekl ČTK.

Minulý týden statici zveřejnili čísla, podle kterých tržní ceny starších i nových bytů v závěru loňského roku dále klesaly. Prodejní ceny starších bytů se meziročně snížily o 4,3 procenta. Novostavby, jejichž ceny sledují statistici zatím jen v Praze, zlevnily o 2,9 procenta.

Ve srovnání s průměrem roku 2008 byly novostavby v Praze levnější na konci loňského roku o 4,8 procenta. V případě starších bytů ve srovnání se třetím čtvrtletím 2009 ceny klesly o 8,3 procenta.

V mimopražských regionech se ceny staršího bydlení v posledním čtvrtletí 2011 meziročně snížily o 4,6 procenta. V Praze starší byty ve stejném období ve srovnání s předešlým rokem zlevnily o 3,2 procenta.

Kromě indexů dnes statistický úřad zveřejnil také absolutní čísla o cenách bytů, ovšem jen do předloňského roku. V období 2008 až 2010 byly nejdražší byty v Praze. Metr čtvereční staršího bytu v hlavním městě stál v průměru 48.214 korun. "Je to ovšem průměr, který se skládá z velmi odlišných hodnot," poznamenal odborník ČSÚ Mrázek. Naopak například v Ústí nad Labem zaplatili lidé za metr čtvereční staršího bydlení v průměru 12.490 korun. Nižší ceny bytů v některých regionech podle Mrázka ovlivňuje například vyšší nezaměstnanost.

Podobné to bylo také s cenami starších rodinných domů. Nejdražší byly v letech 2008 až 2010 v Praze, za metr krychlový rodinného domu se platilo průměrných 7875 korun. Metr krychlový domu v Ústí nad Labem stál proti tomu 3006 korun.

Někteří odborníci doporučují při uvádění cen nemovitostí obezřetnost, protože průměry můžou být zavádějící. "Cenová statistika ČSÚ jistě poskytuje velmi cenná makroekonomická data. Nesmíme ovšem zapomínat že v případě realit nelze cenové trendy úplně paušalizovat. Platí zde totiž notoricky známé základní pravidlo, že cena nemovitosti je určována třemi hledisky, kterými je lokalita, lokalita a lokalita," soudí Martin Bohuslav, specialista na nemovitostní právo společnosti Ambruz & Dark/Deloitte Legal.

Čísla o cenách bytů a rodinných domů zveřejňuje v Česku pravidelně také Hypoteční banka. Ceny nemovitostí k bydlení se podle jejího HB Indexu v závěru roku 2011 příliš nezměnily. Průměrné tržní ceny bytů se ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím podle tohoto ukazatele snížily o procentní bod. Ceny rodinných domů se naopak mírně zvýšily.


Váš názor
 • "Statici zveřejnili..."
  20.3.2012 12:35

  Ceny padají = špatná práce statiků. :) Mimochodem, tak před půl rokem tady někdo ze Svazu developerů či jaké organizace přísahal, že už ceny bytů lezou nahoru, ne? Mohou se k tomu nějak vyjádřit nějací odborníci? Třeba ratingové agentury? :D
  Berounskej
  • Re: "Statici zveřejnili..."
   20.3.2012 17:06

   U každé zprávy se stačí podívat na zdroj informací, developeři a realitky tvrdí už několik let v kuse že pokles už skončil, už to zase roste poroste atd., naopak nezávislí ekonomové nebo statistici nic takového moc netvrdí.
   viky
   •  
    20.3.2012 21:49

    Sice to nějakou dobu klesalo, ale zdá se mi, že se ten trend láme nebo začíná vyšší inflace viz http://www.kup-nemovitost.cz/iframeapi/trends.aspx?width=1000&height=500&daysback=500&bussiness=Seelling,RentalOffer
    qub1n
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university