Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejnosti vstup povolen aneb jak musí obce zacházet s majetkem

Veřejnosti vstup povolen aneb jak musí obce zacházet s majetkem

21.3.2012 6:00
Autor: KŠB, KSB

Někdy se zapomíná, že zveřejnění záměru obce není jedinou podmínkou platnosti smlouvy o nabytí nebo převodu nemovitostí obcí. Nejvyšší soud ve svém nedávném stanovisku připomněl, je „v bytostném právním zájmu třetích osob, aby si ověřily, že při daném právním úkonu byla splněna jedna za zákonem stanovených podmínek  jeho vzniku [tj. rozhodnutí během veřejného zasedání zastupitelstva].“ Z opatrnosti však lze doporučit, aby si smluvní strana, která hodlá smlouvu o nabytí nebo převodu nemovitostí s obcí uzavřít, ověřila raději splnění všech podmínek předepsaných zákonem. O jaké podmínky se jedná?

Veřejnost, nebo neplatnost

Je všeobecně známo, že bez předchozího zveřejnění záměru obce nabýt či převést nemovitosti na úřední desce obce po stanovenou dobu nelze uzavřít příslušnou smlouvu. Přesněji řečeno, taková smlouva by byla neplatná. Jak vyplývá ze zákona o obcích, o nabytí a převodu nemovitostí přísluší v obci rozhodovat jejímu zastupitelstvu. Rozhodnutí zastupitelstva ale neznamená samotné uzavření smlouvy, je však podmínkou nutnou pro to, aby smlouvu mohl uzavřít starosta obce.

Zákon konstatuje, že zasedání zastupitelstva obce jsou veřejná a jejich konání musí být předepsaným způsobem předem oznámeno občanům obce. Co když se ale zastupitelé obce sejdou mimo obvyklé zasedání, například na poradě? Mají rozhodnutí přijatá na této poradě stejnou váhu jako ta, přijatá na „řádném“ zasedání? Nejvyšší soud si to nemyslí. Naopak zastává názor, že neveřejná poradní zasedání nebo jiná než řádná zasedání nejsou půdou, na které by zastupitelstvo mohlo přijímat platná rozhodnutí o nabytí nebo převodu majetku obce. Kvůli zachování transparentnosti a účelnosti by totiž tato rozhodnutí měla být veřejnosti přístupná. To se týká též fáze, kdy je o určitém záměru rozhodováno.

V budoucnu by hospodaření obcí mělo být ještě transparentnější. Počítá s tím novela zákona o obcích, která by měla umožnit větší kontrolu ze strany občanů obce a která je v současné době v připomínkovém řízení. Například prodloužením doby, po kterou musí být záměr na úřední desce obce zveřejněn, zakotvením pravidla, že veškeré dispozice s obecním majetkem by měly být obcemi činěny za cenu obvyklou, nebo též povinností zveřejňovat smlouvy uzavřené obcemi s plněním přesahujícím 50 tisíc Kč.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data