Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské ožebračování souseda svého

Čínské ožebračování souseda svého

27.3.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Téměř veškerý výzkum zaměřený na měnové kurzy se týká země, která jejich posunu přímo čelí. Analýz zaměřených na vedlejší efekt je méně. Dobrý cíl pro takový výzkum představuje čínská měna – Čína je největším vývozcem zboží na světě a pohyb kurzu její měny bude mít pravděpodobně výrazný vliv na další země. Jde také o exportéra s velmi diverzifikovanými vývozy, který konkuruje širokému spektru dalších zemí a produktů. A čínská kurzová politika je také jednou z nejkontroverznějších. V současné době se nachází ve středu pozornosti, protože pravděpodobně podhodnocený kurz renminbi negativně ovlivňuje poptávku a produkci v průmyslových zemích, které čelí vysoké nezaměstnanosti a nadbytečné kapacitě.

Podle našeho výzkumu má změna kurzu čínské měny významné důsledky i pro země, kterých se přímo netýká. Dochází zejména k tomu, že exporty zemí, pro které představuje Čína významného konkurenta, po posílení kurzu renminbi výrazně vzrostou. Naše odhady říkají, že 10% posílení kurzu renminbi zvyšuje vývozy zboží třetích zemí v průměru o 1,5 – 2 %. V případech, kdy je konkurence mezi Čínou a rozvíjející se zemí skutečně intenzivní, může nárůst exportů dosáhnout až 6 %.

Uvedené výsledky naznačují, že posilování kurzu renminbi může v budoucnu znamenat významné pozitivum pro rozvíjející se země. Analýza také ukazuje, že popsaný efekt je silnější u homogenní produkce, kterou lze snadno nahradit, a slabší naopak u produktů, které mají velkou variabilitu. Zajímavé je, že vedlejší efekt je silnější u produkce, která více závisí na vstupech ze zahraničí (má nižší úroveň domácí přidané hodnoty).

Diskuse o kurzu čínské měny bývá obvykle vedena z pohledu zemí s deficitem běžného účtu (hlavně USA) a přebytkových zemí – tedy Číny. Tato perspektiva je ale možná příliš úzká, protože efekt změny kurzu renminbi má širší důsledky, které s uvedenou nerovnováhou přímo nesouvisejí. Kurzová politika Číny ovlivní celý globální systém a můžeme tak v tomto smyslu hovořit o potřebě mezinárodní kooperace.

Uvedené je výtahem z „Beggar-thy-neighbours? Spillover effects of exchange rates“, autory jsou Aaditya Mattoo, Prachi Mishra a Arvind Subramanian.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů