Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB ponechala sazby jen těsným poměrem 4:3. Koruna má být letos silnější, ale nyní oslabuje nad 25 CZK/EUR

ČNB ponechala sazby jen těsným poměrem 4:3. Koruna má být letos silnější, ale nyní oslabuje nad 25 CZK/EUR

03.05.2012 13:14, aktualizováno: 3.5. 16:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla o ponechání hlavních úrokových sazeb na stávajících úrovních. Klíčová dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,75 procenta, diskontní sazba na 0,25 procenta a lombardní sazba na 1,75 procenta. Jedná se již o šestnácté rozhodnutí o ponechání nastavení měnové politiky beze změny od května 2010. Tento krok očekávala naprostá většina oslovených ekonomů.

Dnešního měnového zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů. Pro ponechání sazeb beze změny dnes hlasovali čtyři centrální bankéři. Dva hlasovali pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu a jeden člen hlasoval pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. "Měli jsme trošičku pestřejší hlasování než obvykle," poznamenal k tomu guvernér ČNB Miroslav Singer.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Analytici většinou očekávají sazby beze změny po celý letošní rok. Vyšší inflace je totiž nadále způsobena faktory, na které nemá měnová politika vliv; za růstem cen pro spotřebitele je především vyšší daň z přidané hodnoty, spotřební daně nebo rostoucí ceny pohonných hmot.

"Je relativně nepravděpodobné, že bychom v dohledné době šli (se sazbami) nahoru," uvedl guvernér Singer k očekávanému vývoji sazeb pro agenturu Reuters v polovině dubna. Dnes na pravidelné tiskové konferenci bankovní rady dodal, že v případě tržních úrokových sazeb prognóza počítá s poklesem po zbytek letošního roku, jejich růst následně čeká od druhé poloviny příštího roku.

Zatímco výhled ekonomického růstu (letos nula, v roce 2013 +1,9 %) i celkové inflace zůstal v aktuální předpovědi ČNB beze změny, nová prognóza počítá se silnější korunou v letošním roce: průměrný kurz pro 2012 reviduje na 24,7 CZK/EUR z 24,9 CZK/EUR a pro 2013 potvrzuje 24,3 CZK/EUR.

Koruna po dnešním napjatém hlasování v ČNB a tiskové konferenci nakonec oslabila nad 25 CZK/EUR a dostala se až na 25,031 CZK/EUR, k dolaru až na 19,047 CZK/USD.

Vývoj kurzu koruny k euru (online) 


Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

(Zdroj: ČNB, Bloomberg, ČTK, Reuters)


Váš názor
 • zdá se, že paní Z.
  03.05.2012 17:24

  je se svými prognózami v menšině :D .... naštěstí
  Bob
 • Dávno jsme měli přejít na euro!
  03.05.2012 17:09

  Nyní pijeme kalich hořkosti, co zbytečně vyhozených peněz za takové jednání, ČNB už dávno mohla zeštíhlet a pánové, co tuto instituci vedou, už dávno mohli někda makat k užitku této zemi. Místo toho si pořádají jakési zasedání, kde si hrají na mozek lidstva nebo přinejmenším na mozek Česka, podle kterého my všichni zde musíme pískat, resp. trpět! I díky jim a jejich snažení je Česko v pozici přešlapujícího tygra, který má mnohem na víc než co mu je umožňěno za vlády pravice a euroskeptiků! Pamatujme si to velmi dobře až přijdou další volby, vyházejme ze židlí všechny brzdiče světlejších zítřků! Podívejme se do Slovinska, Slovenska, Estonska, podívejme se k našim sousedům do Německa či Rakouska, všude mají euro, které jim lépe hájí jejich hospodářské zájmy než naše národní bárka neustále pod tlakem spekulantů. Potřebujeme stabilitu a klid k práci a zasedání a konání ČNB nám to s českou korunou vůbec nedává! Místo veksláků v centru Prahy potřebujeme cukrárny, lahůdky a delikatesy! Cizincům vadí zlodějské směnárny, které nabízí za 1 euro sotva 14 Kč netto! I díky těmto pánům, co si dnes hlasovali o svém já, jsme v takovém marasmu! Chtějme změnu!
  Ing. Lucian PAPAZIAN
  • Re: Dávno jsme měli přejít na euro!
   03.05.2012 17:25

   vtipný příspěvek, opravdu
   Bob
Aktuální komentáře
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii
02.06.2023
22:01Býci nadále válcují WallStreet. Nasdaq Composite na ročních maximech  
17:31Nejlepší tradeři všech dob: George Soros aneb muž, který zlomil libru
16:58Akcie si nových dat moc nevšímají, dluhopisy se naopak závěrem týdne dostaly pod tlak  
16:45Kariérní příležitost: Staň se součástí týmu Patria.cz, který vytváří nejen investiční zpravodajství a inspiraci
16:40Levné japonské akcie?
15:15Zaměstnanost v zámoří výrazně překonává očekávání. Trh práce nechladne, jak by měl
13:23EUC a.s.: Informace o zahájení výplaty druhého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
12:28Perly týdne: Akcie sedmi statečných a bublina popularity umělé inteligence
11:46Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
10:43Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:33ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:27Pozitivní nálada se drží i před rizikovými daty z trhu práce  
9:42Rozbřesk: Schodek státního rozpočtu se dál výrazně zhoršil - implikace pro ČNB
8:55Americký Senát pozastavil platnost dluhového stropu a futures míří v závěru týdne vzhůru. Výsledky ukázala Kofola  
6:28Fidelity International: Znovu otevřeno, ale co teď?
01.06.2023
22:01Z USA zní samá pozitiva  
17:28Akcie i eurodolar dnes obrátily nahoru. Odpolední data toho moc nezměnila  
17:21Výsledkům Kofoly tentokrát pomohly UGO a LEROS. Zdvojnásobila EBITDA a drží jeí celoroční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m