Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB ponechala sazby jen těsným poměrem 4:3. Koruna má být letos silnější, ale nyní oslabuje nad 25 CZK/EUR

ČNB ponechala sazby jen těsným poměrem 4:3. Koruna má být letos silnější, ale nyní oslabuje nad 25 CZK/EUR

03.05.2012 13:14, aktualizováno: 3.5. 16:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla o ponechání hlavních úrokových sazeb na stávajících úrovních. Klíčová dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,75 procenta, diskontní sazba na 0,25 procenta a lombardní sazba na 1,75 procenta. Jedná se již o šestnácté rozhodnutí o ponechání nastavení měnové politiky beze změny od května 2010. Tento krok očekávala naprostá většina oslovených ekonomů.

Dnešního měnového zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů. Pro ponechání sazeb beze změny dnes hlasovali čtyři centrální bankéři. Dva hlasovali pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu a jeden člen hlasoval pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. "Měli jsme trošičku pestřejší hlasování než obvykle," poznamenal k tomu guvernér ČNB Miroslav Singer.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Analytici většinou očekávají sazby beze změny po celý letošní rok. Vyšší inflace je totiž nadále způsobena faktory, na které nemá měnová politika vliv; za růstem cen pro spotřebitele je především vyšší daň z přidané hodnoty, spotřební daně nebo rostoucí ceny pohonných hmot.

"Je relativně nepravděpodobné, že bychom v dohledné době šli (se sazbami) nahoru," uvedl guvernér Singer k očekávanému vývoji sazeb pro agenturu Reuters v polovině dubna. Dnes na pravidelné tiskové konferenci bankovní rady dodal, že v případě tržních úrokových sazeb prognóza počítá s poklesem po zbytek letošního roku, jejich růst následně čeká od druhé poloviny příštího roku.

Zatímco výhled ekonomického růstu (letos nula, v roce 2013 +1,9 %) i celkové inflace zůstal v aktuální předpovědi ČNB beze změny, nová prognóza počítá se silnější korunou v letošním roce: průměrný kurz pro 2012 reviduje na 24,7 CZK/EUR z 24,9 CZK/EUR a pro 2013 potvrzuje 24,3 CZK/EUR.

Koruna po dnešním napjatém hlasování v ČNB a tiskové konferenci nakonec oslabila nad 25 CZK/EUR a dostala se až na 25,031 CZK/EUR, k dolaru až na 19,047 CZK/USD.

Vývoj kurzu koruny k euru (online) 


Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

(Zdroj: ČNB, Bloomberg, ČTK, Reuters)


Váš názor
 • zdá se, že paní Z.
  03.05.2012 17:24

  je se svými prognózami v menšině :D .... naštěstí
  Bob
 • Dávno jsme měli přejít na euro!
  03.05.2012 17:09

  Nyní pijeme kalich hořkosti, co zbytečně vyhozených peněz za takové jednání, ČNB už dávno mohla zeštíhlet a pánové, co tuto instituci vedou, už dávno mohli někda makat k užitku této zemi. Místo toho si pořádají jakési zasedání, kde si hrají na mozek lidstva nebo přinejmenším na mozek Česka, podle kterého my všichni zde musíme pískat, resp. trpět! I díky jim a jejich snažení je Česko v pozici přešlapujícího tygra, který má mnohem na víc než co mu je umožňěno za vlády pravice a euroskeptiků! Pamatujme si to velmi dobře až přijdou další volby, vyházejme ze židlí všechny brzdiče světlejších zítřků! Podívejme se do Slovinska, Slovenska, Estonska, podívejme se k našim sousedům do Německa či Rakouska, všude mají euro, které jim lépe hájí jejich hospodářské zájmy než naše národní bárka neustále pod tlakem spekulantů. Potřebujeme stabilitu a klid k práci a zasedání a konání ČNB nám to s českou korunou vůbec nedává! Místo veksláků v centru Prahy potřebujeme cukrárny, lahůdky a delikatesy! Cizincům vadí zlodějské směnárny, které nabízí za 1 euro sotva 14 Kč netto! I díky těmto pánům, co si dnes hlasovali o svém já, jsme v takovém marasmu! Chtějme změnu!
  Ing. Lucian PAPAZIAN
  • Re: Dávno jsme měli přejít na euro!
   03.05.2012 17:25

   vtipný příspěvek, opravdu
   Bob
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba