Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neblahému ustanovení 196a odzvoní. Nový zákon s ním již nepočítá

Neblahému ustanovení 196a odzvoní. Nový zákon s ním již nepočítá

16.5.2012 5:30
Autor: Mgr. Alica Koblovská, KŠB

Potřebám podnikatelů vyšla částečně vstříc nedávná novela obchodního zákoníku. Při poskytnutí zajištění už díky ní není nutné trvat na podmínkách obvyklých v obchodním styku; v některých případech není vyžadován ani souhlas valné hromady. Novela také do § 196a přidala nový, šestý odstavec, díky němuž může dnes kupující nabýt vlastnické právo, i pokud byl majetek převeden v rozporu s odstavci 1 až 3 zmíněného ustanovení. Samozřejmě jen za předpokladu, že jednal v dobré víře.

Vpravdě přelomový je pak rozsudek Nejvyššího soudu z letošního února. Podle něj není smlouva o převodu automaticky neplatná, pokud hodnota převáděného majetku nebyla v souladu se zákonem stanovena na základě posudku znalce. Rozhodující by mělo být, zda je cena určená ve smlouvě pro společnost méně výhodná než cena v daném místě a čase obvyklá. Jinak řečeno, zda společnost byla dohodnutou cenou zkrácena, nebo nikoli. Nový pohled Nejvyššího soudu je zásadní při posuzování rizik u dříve realizovaných transakcí, upozornil ve svém komentáři Martin Šolc, jeden ze zakládajících partnerů advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Regulace ano, ale smysluplnější

Dobrá zpráva: v novém zákonu o obchodních korporacích (ZOK), jenž by měl nabýt účinnosti současně s novým občanským zákoníkem 1. ledna 2014, nic takového jako dnešní § 196a nenajdete. To ale neznamená, že napříště mají být transakce, které jsou dnes v § 196a regulovány, ponechány bez pravidel. Jejich cílem by ale měla být spíš reálná ochrana zájmů společnosti než jen formální plnění určitých kroků, jako je tomu dnes. Zmiňme alespoň některá z nových opatření.

Co se týče úplatného nabývání majetku společnosti od zakladatelů a akcionářů, ZOK obsahuje především úpravu pro případ, že k nabytí dochází ve lhůtě dvou let po vzniku společnosti. Je-li překročen zákonný finanční limit a nelze-li na předmětný převod aplikovat některé zákonné výjimky, bude i pro tyto transakce vyžadován znalecký posudek a schválení valnou hromadou. V tomto směru tedy zákon vychází ze standardu tzv. Druhé směrnice. Porušení nového pravidla sice bude i nadále sankcionováno, ale nikoli v podobě absolutní neplatnosti dotčeného převodu.

Dalším pravidlem, které v některých ohledech nahradí § 196a, je tzv. konflikt zájmů. Bude se vztahovat zejména na obchody mezi členy orgánů nebo prokuristy obchodní korporace (případně osob jim blízkých nebo osob jimi ovlivněných či ovládaných) a korporací samotnou. Zákon u těchto obchodů zavede takzvanou informační povinnost s tím, že daný obchod může nejvyšší orgán korporace či její kontrolní orgán zakázat.

A co věřitelé?

Věřitelé bez ochrany nezůstanou. Zákon totiž zvýší jejich jistotu jinými prostředky, mimo jiné zavedením tzv. testu insolvence. Ten spočívá v zákazu vyplácet jakékoli plnění, pokud by si tím společnost přivodila úpadek, a tedy ohrozila věřitele. Úpadek bude posuzován podle insolvenčního zákona, a to jak z hlediska platební neschopnosti, tak předlužení. Ochrana věřitelů tak bude efektivní, jelikož bude stát se na skutečném stavu majetku společnosti a odpovědnosti jednatelů.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů