Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko couvlo a vyrovnalo splatné dluhopisy těm, kteří je nevyměnili. Ostatní přišli o 75 %

Řecko couvlo a vyrovnalo splatné dluhopisy těm, kteří je nevyměnili. Ostatní přišli o 75 %

16.5.2012 9:58
Autor: ČTK

Řecko včera vyplatilo celou splatnou jistinu 435 milionů eur (11,1 miliardy Kč) těm držitelům dluhopisů, kteří na rozdíl od velké většiny ostatních nepřistoupili letos na jejich výměnu. Dosluhující vláda tím chce zabránit vleklým soudním sporům v době, kdy se země po volbách ocitla v politickém patu a čekají ji nové volby, které mohou vést až k jejímu odchodu z eurozóny. 

V historicky rekordní výměně státních dluhopisů, která byla součástí druhého záchranného programu pro Řecko, se zúčastnilo 96,9 procenta soukromých vlastníků dluhopisů, vesměs evropských bank, a země restrukturalizovala státní dluh v objemu zhruba 199 miliard eur (asi pět bilionů Kč). Řecko nabídlo výměnu v březnu a zdůrazňovalo tehdy, že ti, kdo se k ní nepřipojí, nedostanou ze svých pohledávek nic. 

Zatímco asi 97 procent držitelů řeckých dluhopisů přišlo o téměř 75 procent reálné hodnoty investic, ti, kdo ji odmítli, mohou díky tomuto rozhodnutí Atén dosáhnout značných zisků. Řada hedgeových fondů totiž nakoupila řecké dluhopisy po vypuknutí dluhové krize před dvěma lety hluboko pod jejich nominální hodnotou a nyní ji získávají celou. 

Pokud by Řecko dluhopisy splatné k včerejšímu datu nesplatilo, aktivovalo by to doložky o takzvané křížové platební neschopnosti. Tím by mohli požadovat okamžité splacení svých pohledávek další držitelé řeckých dluhopisů vydaných podle zahraničního práva, kteří se k výměně nepřihlásili. Nejmenovaný řecký vládní činitel agentuře Reuters řekl, že ze zbývajících nevyměněných dluhopisů v hodnotě 6,4 miliardy eur by se to mohlo týkat obligací za asi čtyři miliardy eur

Zbylým majitelům nevyměněných dluhopisů krok vlády dává naději, že i oni budou moci na neúčasti na výměně profitovat. Ministerstvo financí však prohlásilo, že tento krok "nepředurčuje žádné budoucí rozhodnutí ohledně přístupu ke zbývajícím dluhopisům, které nebyly nabídnuty do výměny". 

Papadimosovu vládu vedla k jejímu rozhodnutí snaha nenechat po sobě problémy, které by musela řešit budoucí vláda, a zároveň nepředurčovat její kroky a nechat jí otevřené možnosti. Řecko je po nedávných volbách v politickém patu a příští měsíc zemi čekají nové volby. 

Komplikací může pro Řecko být reakce ostatních věřitelů, kteří si nechali své dluhopisy vyměnit s hlubokou ztrátou a mohli by protestovat, nebo dokonce podávat žaloby. Jeden ze zdrojů blízký věřitelům nazval rozhodnutí "skandální" a popřál Řecku "hodně štěstí do další restrukturalizace dluhu".


Čtěte více:

Řecko dokončilo výměnu dluhopisů. Obchodují u čtvrtiny nominální hodnoty
12.3.2012 16:42
Řecko dnes dokončilo plánovanou výměnu státních dluhopisů v nominální ...
Řecko čekají další volby. Burzy i měny v Evropě padají
15.5.2012 15:23
Poslední naděje na dohodu řeckých politických stran na vytvoření nové ...

Váš názor
  • Hodně skandální
    16.5.2012 14:35

    Řecko ti dalo najevo, že naprosto pohrdá mezinárodními snahami o pomoc a že neudělá absolutně nic. Na místě Eurogroup bych bez pardonu urychlil kroky k vyloučení Řecka z Eurozóny.
    neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba