Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký průmysl rostl minulý měsíc nejrychleji od prosince 2010, nová bytová výstavba oživila

Americký průmysl rostl minulý měsíc nejrychleji od prosince 2010, nová bytová výstavba oživila

16.5.2012 15:57
Autor: ČTK

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 1,1 procenta a vykázala nejrychlejší nárůst od prosince 2010. Vzhůru ji hnalo oživení zpracovatelského sektoru, díky vzestupu výroby automobilů, a silný růst produkce síťových odvětví. Oznámila to dnes centrální banka USA (Fed).

Tempo růstu podle agentury Reuters dvojnásobně překonalo odhady analytiků počítající s 0,6% růstem. Fed ale dnes také revidoval původně odhadnutou březnovou stagnaci na pokles o 0,6 procenta. Od června 2009, kdy v USA oficiálně skončila ekonomická recese, produkce amerického průmyslu vzrostla o 18,3 procenta.

Zpracovatelský sektor, který má značný vliv na vývoj celé ekonomiky, zaznamenal vzestup o 0,6 procenta a smazal březnový půlprocentní pokles. V silném růstu pokračoval už pátým měsícem automobilový průmysl, jehož produkce vzrostla o 3,9 procenta. Zbytek sektoru vykázal nárůst o 0,3 procenta. Produkce síťových podniků jako elektráren, plynáren a vodáren v dubnu vyskočila o 4,5 procenta.

Míra využití výrobních kapacit se v dubnu zvýšila o 0,6 procentního bodu na 79,2 procenta, maximum od dubna 2008. Ukazatel, který sleduje, jak firmy využívají své zdroje, a naznačuje sílu inflačních tlaků, je tak už jen zhruba jeden procentní bod pod průměrem posledních 40 let.

Zahajovaná bytová výstavba ve Spojených státech se v dubnu výrazně zvýšila a její březnový propad byl mnohem nižší, než uváděla původní čísla. Počet stavebních povolení ale po březnovém vzestupu na maximum za 3,5 roku klesl, oznámilo dnes ministerstvo obchodu USA.

Zahájená obytná výstavba se proti předešlému měsíci zvýšila o 2,6 procenta na celoročně přepočtené tempo 717.000 bytů. Za březen byl opraven původní odhad 645.00 jednotek o 45.000 výš, což znamenalo pokles o 2,6 procenta. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali v dubnu výsledek 680,000. V meziročním srovnání bylo tempo zahajované výstavby vyšší o téměř 30 procent.

V klíčovém segmentu rodinných domů se počet zahájených staveb zvýšil o 2,3 procenta. V kolísavém segmentu bytových domů zahájená výstavba stoupla o 3,2 procenta.

Počet nových povolení klesl proti předešlému měsíci o sedm procenta na sezonně upravené roční tempo 715.000. Březnové tempo počtu povolení však údaje opravily o zhruba 20.000 nahoru na 769.000, což byl nejvyšší údaj od září 2008.

Dnešní údaje naznačily, že trh obytných realit by mohl po hluboké krizi předešlých let postupně oživovat. Počet zahájených staveb je však nadále necelou třetinou maxima z ledna 2006, kdy vrcholil v USA neudržitelný stavební boom. Následné splasknutí realitní bubliny vyvolalo v letech 2007-09 globální finanční krizi.

Obytná výstavba se na hrubém domácím produktu USA podílí jen asi 2,5 procenta, je však významným motorem růstu a zejména zaměstnanosti. Tento sektor rostl v prvním čtvrtletí nejrychlejším tempem za téměř dva roky, a přispěl tak k růstu celé ekonomiky poprvé od roku 2005.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • takže dolary
    16.5.2012 18:00

    nejsou jen takové obarevné papírky, jak se tady snaží pár lidí rozrtrubovat, ale jsou opravdu něčím podložené, jak přiznává a piše i Patria.
    kitdigit
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m