Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Le Monde: Nekonečný boj proti italské mafii

Le Monde: Nekonečný boj proti italské mafii

23.05.2012 15:34
Autor: ČTK

Itálie oslavuje své mučedníky. Televize, rozhlas, jakož i tisk jsou plné zvláštních pořadů a příloh. Přinášejí fotografie žoviální tváře soudce Giovanniho Falconeho a přísnější tvář jeho přítele a rovněž soudce Paola Borsellina. Přinášejí záběry kráteru způsobeného explozí bomby na dálnici z Palerma do Punta Raisi, při níž zahynul 23. května 1992 první z nich, a záběry aut sežehnutých explozí vozidla s nastraženou bombou, která 19. července téhož roku v Palermu ukončila život druhého. Po dvaceti letech se nabízí otázka: kdo zvítězil? Stát podezíraný z toho, že byl občas nečinným, ba přímo spolupachatelem organizovaného zločinu, nebo mafie, napsal francouzský deník Le Monde.

Z ekonomického hlediska je na tom mafie dobře. Roční obrat čtyř hlavních zločineckých organizací - Cosa Nostra na Sicílii, Camorra v oblasti Neapole, 'Ndrangheta v Kalábrii a Sacra Corona Unita v sousední Apulii - se blíží 130 miliardám eur (3,2 bilionu Kč), což jsou tři procenta italského hrubého domácího produktu! 'Ndrangheta je v čele: nelegální obchod se zbraněmi, drogami a odpadem a vyděračství jí ročně přináší na 44 miliard eur (1,1 bilionu Kč). Její říše, zprvu omezená na zapadlé vísky v Aspromonte, se nyní rozkládá až v klidných krajích Ligurie a Piemontu 1000 kilometrů na sever...

"Zvítězili jsme v mnoha bitvách," konstatuje státní prokurátor pro boj proti mafii Pietro Grasso, "ale válku jsme dosud nevyhráli." Pokud jde o vyhrané bitvy, bilance je výmluvná. Vražda obou soudců umožnila, že si instituce plně uvědomily vážnost situace a následovaly vlny nebývalého zatýkání. V letech 1993 a 2006 byli zatčeni pohlaváři mafie na Sicílii Toto Riina a Bernardo Provenzano. Nedávná zatčení Michela Zagarii a Antonia Iovineho, dvou šéfů neapolské Camorry, ukázaly houževnatost státu. Chybí pouze zatčení Mattea Messiny Denara, považovaného za posledního patrona Cosy Nostry.

Posílení zákonů vedlo k zatčení asi 5000 osob. Mezi nimi je 24 ze 30 nejhledanějších mafiánů. Zaveden byl nový trestný čin, mafiánské spolčení, a to soudcům umožnilo rozšířit okruh vyšetřování. Informace jsou často získávány díky bývalým mafiánům, kteří se rozhodli spolupracovat s policií. Těm stát zaručuje odklad trestu a ochranu. Dalším účinným nástrojem je systematické uplatňování trestu doživotí pro velké mafiány. Takový zákon byl sice odhlasován již v roce 1975, ale používán byl teprve po atentátech na Falconeho a Borsellina. Kromě toho je uplatňován zvláště přísný vězeňský režim, který mafiánovi brání v jakémkoli kontaktu s jeho klanem a rodinou.

Z ekonomického hlediska byl organizovaný zločin zasažen častým zabavováním majetku: podniků, pozemků, domů, automobilů i peněz v hotovosti. V roce 2010 vznikla Národní agentura pro konfiskovaný a zajištěný majetek (ANBSC), která letos v dubnu registrovala 12.083 zajištěných majetků, z toho 1552 podniků, v celkové hodnotě kolem 10 miliard eur (250 miliard Kč). "Jsou-li mafiáni připraveni strávit celý život ve vězení, pak se více obávají likvidace své finanční říše," vysvětluje Grasso.

Mafie se totiž mění a přizpůsobuje. Po Riinovi a Provenzanovi, kteří řídili své klany z ovčínů ukrytých v horách na Sicílii, nastoupila mafie s bílými límečky. Její muži pronikli do politiky a obchodu i v severní Itálii. V roce 1995 byla poprvé obec na severu země, Bardonecchia v Piemontu, dána pod správu prefekta, protože do jejího vedení pronikla mafie. K nejvýznačnějším zatčením došlo v posledních letech v Miláně, kde byla v roce 2010 zadržena téměř stovka členů 'Ndranghety. Demisi musel podat Nicola Consentino, bývalý státní tajemník pro ekonomiku ve vládě Sylvia Berlusconiho, protože byl napojen na klan Casalesi, jenž vládne Camoře. Ve vězení je bývalý prefekt Sicílie Salvatore Cuffaro řečený Toto, který byl odsouzen za činnost ve prospěch Cosy Nostry.

Na samotného Berlusconiho, který se chlubí, že organizovanému zločinu zasadil nejtvrdší rány, ukázal bývalý mafián spolupracující s justicí Gaspare Spatuzza. Berlusconi prý před svým nástupem k moci v roce 1994 jednal s mafií o zastavení boje proti ní z 80. a 90. let. Jeden z jeho hlavních spolupracovníků senátor Marcello Dell'Utri, pocházející ze Sicílie, sloužil údajně jako prostředník. Senátor byl odsouzen k sedmi letům vězení, ale kasační soud požádal o revizi jeho procesu.

"Silvio Berlusconi hrál dvojí hru, a to je rovněž vážné," uvádí expert na mafii Francesco La Licata v deníku La Stampa. "Vychloubá se, že dal zatknout mnoho lidí, ale zároveň mařil práci prokuratury tím, že ji očerňoval či že chtěl omezit používání telefonických odposlechů, aby se vyhnul procesům a vyšetřováním, do nichž je zapleten."

Společnost se však vyvíjí. Zatýkání je nyní v Palermu Trapani či Neapoli přijímáno radostnými manifestacemi. Maskovaní policisté, kteří přivádějí mafiány na komisařství, jsou zdraveni jako hrdinové. Různá sdružení, jako je Addio pizzo (daň mafii), doporučují bojkot obchodů a podniků, které přistupují na vydírání. Sdružení podnikatelů na Sicílii vyloučilo ze svých řad všechny podnikatele podezřelé ze vztahů s mafií. Sdružení Libera, v jehož čele stojí kněz don Luigi Ciotti, podporuje myšlenku občanského odporu proti organizovanému zločinu. "Na Sicílii dnes lidé vědí, kde je dobro a kde zlo. Ale v Římě a v Miláně? Tam se ještě často popírá sama existence mafie," uvádí Attilio Bolzoni z listu La Repubblica.

Podle Grassa je dnes nejnaléhavější zpřetrhat vazby mezi organizovaným zločinem a chudým obyvatelstvem v Kalábrii, v Kampánii, na Sicílii či v Apulii, jemuž mafie poskytuje jakousi formu "sociální ochrany". La Licata se ptá, co by s těmi regiony bez mafie bylo. Upozorňuje přitom, že stát dnes nemá na to, aby nelegální aktivity nahradil legální ekonomikou."

V roce 2008 bývalý ministr kultury Vittorio Sgrabi, který se stal starostou sicilského Salemi, křičel z okna své kanceláře: "Mafie je h...! Neexistuje už!" Chtěl ve svém městě otevřít první muzeum organizovaného zločinu, aby ukázal, že mafie patří minulosti. O čtyři roky později bylo obecní zastupitelstvo rozpuštěno... kvůli pronikání mafie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data