Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Století globální spolupráce

Století globální spolupráce

23.5.2012 18:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Zatímco politické revoluce lze poměrně přesně datovat do období let 1789 – 1917, u průmyslové revoluce takto přesné datum nenajdeme. Víme ale, že její počátek byl patrný již na počátku 19. století v severozápadní Evropě. Průmyslová výroba začala využívat kapitálově intenzivnější technologie a výsledky vědeckého pozorování, podnikatelé se pouštěli do rizikových projektů a využívali mobilitu zaměstnanců. Země, které nový systém používaly, dosáhly dosud nezaznamenaného ekonomického růstu a staly se z nich globální velmoci. S ekonomickým úspěchem šla i vyšší svoboda a tlak na její rozšiřování vyvrcholil po roce 1910, kdy došlo ke kolapsu několika velkých říší.

Navzdory růstu životního standardu však rostly protesty proti kapitalismu. Ve všech zemích s vysokými příjmy dosáhla příjmová nerovnost vrcholu kolem první dekády dvacátého století. Toto století pak přineslo velký experiment, v jehož rámci spolu soupeřily dva ekonomické systémy. Plánované hospodářství slavilo úspěch při masové výrobě standardizované produkce, dovedlo mobilizovat zdroje pro dosažení specifického cíle a uspokojit základní potřeby. Méně úspěšné ale bylo v dlouhodobém zvyšování produktivity poté, co vyprchal první zápal pro komunismus či válečný patriotismus.

Stejně tak nebylo centrální plánování schopno uspokojit široké spektrum požadavků spotřebitele poté, co byly naplněny jeho základní potřeby. A naprosto zklamalo při alokaci kapitálu. To je patrné například z toho, jak vysoko byl poměr kapitálu k produktu v Sovětském svazu. Zatímco v 50. letech tam dosahoval běžného 3 – 4násobku, v 80. letech už to byl 15ti násobek. V tu dobu již bylo všem jasné, že centrální plánování nefunguje.

Tržní ekonomika dosahovala v první polovině dvacátého století smíšených úspěchů. Na jednu stranu v ní dominovaly vzpomínky na Velkou depresi, Evropa si ale v letech 1919 – 1939 užívala růstu a 20. léta byla pro Severní Ameriku obdobím prosperity a inovací. Na konci 80. let pak bylo jasné, že tržní systém je v boji s centrálním plánováním jasným vítězem. Nešlo ale o čistý kapitalismus, protože vlády se vedle zajišťování zákonného prostředí a veřejného zboží snažily i o větší rovnost v příležitostech a příjmech. A míra nerovnosti, která byla patrná na počátku 20. století, tak byla na jeho konci odstraněna.

Výše uvedeným ale vývoj nekončí. Probíhá intenzivní debata o tom, jak v tržní ekonomice dosáhnout rovnováhy mezi prosperitou založenou na tržním prostředí a státem zajišťovanou rovností. V USA se tato debata zaměřuje zejména na oblast zdravotní péče, V Evropě zase na financování terciálního vzdělávání. Ve všech zemích pak představuje velkou výzvu stárnoucí populace a zastaralý penzijní systém.

Na globální úrovni je pak jasné, že tenze mezi starými a novými velmocemi již nelze řešit válečným konfliktem tak, jako tomu bylo mezi lety 1914 – 1945. Namísto toho vše ukazuje na potřebu vyšší mezinárodní spolupráce. Světová obchodní organizace je příkladem sice nedokonalé, ale fungující organizace. I když nemá zavedený mechanismus pro prosazení dodržování jejích pravidel, funguje tak, že to je pro všechny její členy výhodné. Reformu vyžaduje způsob vedení dalších organizací založených ve 40. letech: MMF, Světové banky a OSN. Současné století bude stoletím spolupráce.

Uvedené je výtahem z „The Age of Equality“, autorem je Richard Pomfret.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data