Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v eurozóně v květnu klesla na 15měsíční dno

Inflace v eurozóně v květnu klesla na 15měsíční dno

31.05.2012 13:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Meziroční míra inflace v eurozóně by měl v květnu dosáhnout 2,4 procenta. Novináře o svém rychlém odhadu o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen informoval Evropský statistický úřad (Eurostat). Jde o nejnižší úroveň za více než rok a lepší výsledek než očekávali analytici (konsensus Bloomberg 2,5 %). Důkaz slabších cenových tlaků, který může pro ECB znamenat další možnost snižování úrokových sazeb na nová historická minima, pozitivně ovlivnil euro, které dnes opět dobývá včera odevzdanou hladinu 1,24 USD/EUR.

 Evropští statistici žádná bližší data jako tradičně u rychlého odhadu neuvedli. Pouze podotkli, že v dubnu inflace v eurozóně činila 2,6 procenta. Další květnová data, včetně těch za celou Evropskou unii, Eurostat zveřejní později. 

Díky květnovému výsledku získává Evropská centrální banka (ECB), která by chtěla ve střednědobém výhledu inflaci v eurozóně držet pod dvěma procenty, více prostoru k případnému snížení úrokových sazeb v reakci na obavy z recese šířící se Evropou. 

Agentura Reuters připomněla, že řada ekonomů očekává, že v příštích měsících ECB přistoupí nejméně k jednomu snížení o 0,25 procentního bodu. Jedenáct ze 73 dotázaných v posledním průzkumu této agentury uvedlo, že by se tak mohlo stát u na zasedání 7. června. 

Růst cen v eurozóně se měří takzvaným indexem spotřebitelských cen měnové unie (MUICP). Rychlý odhad bývá zpravidla přesný, konečný výsledek se od něj málokdy liší o více než o desetinu procentního bodu.

(Zdroj: ČTK, Eurostat, Bloomberg)


Čtěte více:

Koruna umazává ztráty a české dluhopisy táhnou jako
31.05.2012 11:58
Česká koruna po včerejším oslabení vůči euru nad 25,70 dnes od rána ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.02.2026
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m