Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co možná milovníci zlata nechápou ...

Co možná milovníci zlata nechápou ...

6.6.2012 15:28, aktualizováno: 6.6. 17:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Takzvaní goldbugs jsou milovníci zlata, kteří nejenže věří v jeho pevný fundamentální základ, ale tento kov dokonce zbožně uctívají. Jejich pohled představuje tržní filozofii, doktrínu, systém víry. Pokud ho zpochybníte, vzbudíte jejich hněv a dostane se vám výsměchu. Racionální diskuse s nimi není možná, protože jejich argumenty jsou absolutní a bez možnosti jejich změny.

S některými názory, které goldbugs zastávají, lze sympatizovat, problémem je ale jejich naprostá nenávist k tzv. papírovým penězům, neboli k „fiat“ peněžnímu systému. Ten má ale mnohem více do sebe, než bychom se mohli domnívat. Ve zlatém systému dáváme svou víru lesklému neživému objektu, v papírovém „fiat“ systému věříme vztahům, našim sousedům a celé společnosti. Věříme, že ta dodrží své závazky, protože nedává smysl, aby tak neučinila. Společnost je totiž stejně závislá na tom, abyste vy dodrželi své závazky k ní, jako vy jste závislí na jejím dodržování závazků k vám. Jde o symbiózu založenou na důvěře.

Charles Eisenstein ve své nezvyklé analýze současné globální krize poukazuje na velmi zajímavý rys současného systému založeného na důvěře: „Předpokládejme, že mám dvanáct bochníků chleba a vy jste hladoví. Sám je všechny nesním, protože by se mi dříve zkazily a proto vám některé rád zapůjčím. Vezměte si tedy šest bochníků a až budete mít v budoucnu chleba vy, dáte mi je nazpět.“ Ve světě, kde se věci kazí, je přirozené, že se o ně dělíme. Ti, kteří tak nečiní, skončí na hromadě zkaženého jídla a zrezavělých věcí a nikdo jim nepomůže, protože ani oni nikomu nepomohli. Podobně argumentuje antropolog David Graeber. Ten se domnívá, že „fiat“ systém je založen na vzájemném poskytování služeb; nazývat ho systémem založeným na dluhu není správné. Jeho základ totiž představuje potřeba podělit se o to, co máme dnes, protože nevíme, jakou pomoc budeme od ostatních potřebovat zítra.

Pokud pak chceme nahradit současný systém, možná nechápeme, jaká je skutečná role zlata a peněz v ekonomice. Současný systém se vyvinul přesně kvůli tomu, aby docházelo k transferu zboží, které podléhá zkáze (národní bohatství a produktivita), k maximálnímu množství lidí. A tento systém zaručuje efektivitu.

Zlato začalo jako měna fungovat kvůli svým vlastnostem – nepodléhá zkáze. Golbugs však u něj vidí hlavní přednost v tom, že na rozdíl od současných peněz nelze manipulovat s jeho množstvím a snižovat tak kupní sílu některé skupiny obyvatel. V takové situaci by ti, kteří mají možnost „tisknout peníze“, okrádali zbytek společnosti. Možnost změny objemu oběživa je ale i nutným korekčním procesem. Používání zlata by naopak podkopalo schopnost regulovat objem oběživa v ekonomice tak, jak to potřebuje.

Zlatý systém by podporoval asociální chování a snahu o jeho hromadění u určitých jedinců, současný systém naopak podporuje pravý opak - sdílení, rozdělování, spolupráci. A nemluvíme o něčem, co by bylo vynucováno. Jde o vlastnost, která je pro systém vlastní. Řešení současné krize je tak dvojí: Goldbugs vlastně navrhují, aby všichni hromadili bohatství ve formě komodity, které se možná nakonec nikdo nenají. Nebo možnost využít současného systému a přesvědčit společnost, aby si opět důvěřovala.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
 • Klasický argument, který je ovšem zcela mylný
  7.6.2012 14:56

  Jedná se o klasický argument tzv"hromadění peněz". Pro všechny, kteří chtějí znát podstatu tohoto mýtu, doporučuji si přečíst kapitolu 9. na str. 43 v knize "Peníze v rukou státu". Zdroj Zde: http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf
 • hodnota bankovek či čísla na monitoru
  6.6.2012 16:53

  bohužel být platební měnou zlato nejsou multimiliardáři(nebo jich rozhodně nebude ani 5% dnešního stavu) a rozdíl mezi chudým a bohatým není tak velký, proto je nutno mít jinou ne/hodnotu aby vůbec bylo možno víc bohatnout či chudnout..... O ekonomiku zde vůbec nejde ta by fungovala, oběh zlata by dále byl, jenže by nemohlo docházet k pseudo růstu (lidé si za svou práci koupí méně a přitom ekonomika roste) to je možné jen u neexistující hodnoty, protože jí můžete zvedat, jak se vám zachce, jen ovšem do doby, než někdo řekne, že to žádná hodnota není a v takovém případě dojde na splasknutí bubliny...... nejsem zastáncem zlata, dnes jsou určitě důležitější prvky (plyny, kapaliny, i pevné látky) jen nehodnota v podobě papíru je mi proti srsti a její propagace mi přijde jako klamání lidí. 50Kč mince je cennější než 5 000 Kč bankovka(pokud není cenná pro svou raritnost pro sběratele) a číslo na monitoru 1 000 000Kč nemá už žádnou cenu v případě krachu měny.
  chicko
  • Re: hodnota bankovek či čísla na monitoru
   6.6.2012 18:23

   Nejsem častý přispěvatel do komentářů, ale tohle mě pobavilo. Hrozně dlouho jsem přemýšlel o funkci peněz a o proměnlivosti hodnot. Přesvědčil jsem sám sebe, že peníze jsou pouze měrnou jednotkou lidské práce. Jako metr, stupeň a podobně. Podle mě nemají vůbec žádnou hodnotu, jen víru v to a to je to o co ve článku jde, že za peníze dostanu zase nějaký jiný díl práce (třeba v podobě hotového produktu). Výhodou tohoto systému je, že je legislativně správný a vynucovaný,(jednoduše daněný) takže za peníze mám nárok na zboží nebo službu v její hodnotě. Jelikož všichni něco potřebují tak je systém v nějaké rovnováze. Když se rovnováha naruší dochází k orientaci na reálné věci, které jsou lidem k užitku anebo jsou uchovatelem hodnoty, za kterou je považováno i zlato. Já osobně ve víru v dokonalý systém nevěřím a preferuji reálně věci. Nevýhoda tohoto přístupu je v tom, že není legislativně podporován. Krásným případem je kauza paní Havránkové, která nechtěla prodat své pole státu za peníze, ale chtěla za něj jiné stejně hodnotné pole. Nu a s tímto narušitelem se musí udělat krátký proces. Ruku na srdce, kolik lidí by mohlo žít s člověkem, který bude narušovat váš systém, který jste si vyrobil, a který vám vyhovuje? Současný systém někomu vyhovuje někomu. Já proti němu nevystupuji, jen se jej snažím pochopit, nepotřebuji porážet trh. Držba zlata ve fyzické podobě zvedá v člověku dobrý pocit rezervy když system funguje nebo ne (nesmí se koukat on line na cenu a brát to jako investici). To Je vše co jsem chtěl říct. Mějte se fajn
   Rv
  • Re: hodnota bankovek či čísla na monitoru
   6.6.2012 17:22

   Takhle jsme o zlatě nikdy neuvažoval. Pravda, za zlato si chleba nekoupíš, když chleba nebude. Jedno se ale zlatu upřít nedá - když lidi nebudou vymýšlet pseudomodely, mýty, pověry... pak bude mít všechno svou hodnotu podle užitkovosti a ne podle přání někoho. Budiž chudí duchem blaženi, tedy ti, kteří věří bublinám :-))
   Jesse
 • Goldbugs
  6.6.2012 16:53

  pisatel Patrie v tom ma gulas - plete pate pres devate a sice - David Graeber s golbucks a goldbugs. Ovsem zde na Patrii to neni nic neobvykleho. Hlavne ze vypadaji vsichni dulezite a kdyz se vam nejake zpravy nelibi tak si pockejte dve nebo tri minuty a vsechno bude uplne jinak. Opravdu hodnotne informace - na ty se muzete plne spolehnout a ridit se jimi.
  bearbull
 •  
  6.6.2012 16:01

  Takže podle posledního odstavce: hromadit zlato je asociální a hromadit peníze nikoliv. Co je to zase za propagandistické žvásty? Divím se, že k tomu redakce nedá vysvětlující komentář, tak jako to muselo být u Majora Zemana v TV.
  Berounskej
  •  
   6.6.2012 16:15

   ja to pochopil tak, ze hromadeni zlata je spatne a hromadeni penez jeste vic.. klasicky projev dusevne nemocnych lidi. patria to pouziva pouze k zvyseni navstevnosti..
   Azb
   •  
    6.6.2012 17:25

    Osobně hromadím nuly v počítači a zásoby na dobu nouze, která spolehlivě přijde. Mám už plný sklep různých lihovin - slivovicu, líh, víno, lihoviny... A ty se nezkazí, na to vem jed :-))
    Jesse
    •  
     6.6.2012 18:32

     pockej, ted jsi mi pripomne dedu simpsona jak sli s houmrem do irske hospody a pres noc se tak stali, ze ji od majitele koupili a jak deda jak delal inventuru, tak nasel 50 let starou palenku a ze prej ji radsi vyleje, pac za tu dobu uz musi byt zkazena :))
     Azb
    •  
     6.6.2012 18:29

     kompot z cervene repy taky neni k zahozeni
     Azb
     •  
      6.6.2012 18:31

      No to je snad telepatie nebo tak něco... zrovna tento rok jsem červenou řepu vysadil. Ty mě špehuješ, co?:-))
      Jesse
      •  
       6.6.2012 18:33

       ani nee. nebo jeste nee?. ale mam ji rad uz od detstvi a mel jsem od ni obarveny vsecky tricka.
       Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data