Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s snížila hodnocení Komerční banky kvůli SocGen a oslabení tuzemské ekonomiky

Moody’s snížila hodnocení Komerční banky kvůli SocGen a oslabení tuzemské ekonomiky

26.6.2012 10:25, aktualizováno: 26.6. 13:38
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ratingová agentura Moody’s Investors Service zhoršila dílčí hodnocení pětice dceřiných společností bankovní skupiny Société Générale včetně tuzemské Komerční banky. Stalo se tak návazně na zhoršení ratingu mateřské SocGen. Ta byla v minulém týdnu mezi 15 globálními bankami, které zastihla negativní revize ratingu ze strany Moody’s.

Moody’s v minulém týdnu zhoršila hodnocení dlouhodobých závazků SocGen a depozitní rating o jeden stupeň na „A2“ z „A1“. Rating finanční síly banky pak zhoršila také o jeden stupeň na „C-/baa2“ z „C-/baa1“. Výhledy uvedených ratingů jsou stabilní.

Návazně na tento krok přichází přehodnocení u pěti dceřiných společností: české Komerční banky (zahájeno 21. února), rumunské BRD – Groupe Societe Generale a tří ruských entit Rosbank, DeltaCredit Bank a Rusfinance Bank.

Moody’s uvedla, že zhoršené hodnocení dceřiných společností odráží sníženou schopnost skupiny SocGen plnit roli „podporovatele“ v rámci skupiny, což je ztělesněno zhoršením jejího vlastního ratingu, což dle názoru Moody’s oslabí finanční pozici lokáních entit. Nadto zmiňuje vliv zhoršujících se podmínek na lokálních trzích.

Komerční bance Moody’s zhoršila rating finanční síly BFSR o jeden stupeň na „C-/baa1“ z dosavadních „C/a3“, výhled ratingu je stabilní. Dlouhodobé hodnocení depozit na stupni „A2“, stejně jako krátkodobý rating, Moody’s potvrdila, výhled je „negativní“.

Krok zdůvodnila zhoršováním operativních podmínek banky na českém trhu, což podle ratingové agentury dopadne na tvorbu zisku a zatlačí na kvalitu aktiv. Zhoršení BFSR ratingu mateřské SocGen pak dle Moody’s představuje riziko pro finanční vazby v rámci skupiny.

Horší provozní podmínky

Moody’se se opírá o zpomalení tuzemské ekonomiky kvůli slabší poptávce po exportu ze strany partnerů v eurozóně. Pro celý rok 2012 Moody’s očekává stagnaci české ekonomiky, pracuje s výhledem EK na míru nezaměstnanosti na úrovni 7,2 %. „Přes silnou kapitálovou pozici Komerční banky s úrovní Tier1 ukazatele na 13,6 % ke konci 1Q12 a solidním profilem financování očekáváme, že zpomalení ekonomiky převáží tyto pozitivní faktory a vystupňuje tlak na špatné úvěry banky k růstu z úrovně 5,7 % na konci roku 2011,“ uvedla Moody’s.

Napojení na mateřskou SocGen

Za riziko pro Komerční banku považuje Moody’s také oslabení SocGen včetně jejích ratingů, což právě postihlo BFSR rating. „Konkurence v českém bankovním sektoru bude limitovat nárůst rizikově vážených aktiv, nákladové úspory na úrovni skupiny pak povedou k oslabení provozní úrovně,“ domnívá se Moody’s. Zdůrazňuje význam Komerční banky v rámci skupiny SocGen s 12,7% podílem na čistém zisku roku 2011. Na druhé straně Moody’s počítá v případě potíží Komerční banky s velmi vysokou pravděpodobností podpory ze strany vlády.

Co může zlepšit hodnocení

Výhled hlavního ratingu Komerční banky může být zlepšen na „stabilní“ z „negativního“ při zlepšení parametrů výkonnosti Komerční banky či zlepšení ratingu mateřské SocGen. Ke zhoršení naopak může dojít se zhoršením výkonnosti ve skupině či vyšším než očekávaným zhoršením provozních podmínek, uvádí Moody’s.

(Zdroj: Moody’s)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university