Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF ČR: Korunové dluhopisy a jejich daň jsou tu kvůli drobným investorům. Od ledna se zdanění změní

MF ČR: Korunové dluhopisy a jejich daň jsou tu kvůli drobným investorům. Od ledna se zdanění změní

26.07.2012 16:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Od prvního ledna příštího roku nabude platnosti novela zákona o daním z příjmů, která upraví dnešní podobu zdanění výnosů včetně dluhopisů. Uvedlo to ministerstvo financí ve svém stanovisku, zaslaném v reakci na článek HN, který dle ministerstva obsahuje nepřesnosti. MF ČR zdůraznilo, že jmenovitá hodnota spořících státních dluhopisů ve výši 1 byla stanovena kvůli jednoduché reinvestici výnosu. Ministerstvo dále připomnělo, že metoda zaokrouhlování daně se vztahuje pouze na fyzické osoby, proto nelze hovořit o „dopadu na státní rozpočet v řádu stamilionů či miliard“.

Spořící státní dluhopisy – nominál 1 kvůli jednoduché reinvestici

„Jmenovitá hodnota spořicích státních dluhopisů ve výši 1 byla stanovena z důvodu jednoduchého způsobu reinvestování výnosu u reinvestičního a dnes také proti-inflačního spořicího státního dluhopisu. Při jmenovité hodnotě 1 se každá koruna úrokového výnosu, kterou vlastník dluhopisu obdrží, pravidelně automaticky reinvestuje formou připsání dalších dluhopisů, a dochází tak ke zvyšování počtu kusů dluhopisů v přesně stanovených půlročních či ročních intervalech. V případě stanovení vyšší jmenovité hodnoty než 1 by reinvestování výnosů ze spořicích státních dluhopisů nebylo možné anebo by muselo docházet k zaokrouhlování, které by mohlo výrazně znevýhodňovat některé vlastníky,“ uvedl za MF ČR Jan Gregor, náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty s tím, že za účelem zajištění jednoduchého způsobu reinvestice úrokového výnosu a zachování stejných podmínek pro všechny vlastníky byla stanovena jmenovitá hodnota na 1 . „Nejednalo se tedy o žádný „Kalouskův trik“, ale nutný krok, aby nebyli diskriminováni někteří vlastníci spořicích dluhopisů,“ uvádí Gregor.

Novela daní z příjmů do ledna upraví zdanění výnosů

V současné době v souladu se zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, je efektivní daň spořicích státních dluhopisů vlivem zaokrouhlování nulová. Základ daně pro 15 % zdanění výnosu z držby cenných papírů se stanoví samostatně za jednotlivé cenné papíry. Základ daně se zaokrouhluje na celé koruny dolů. Protože jmenovitá hodnota jednoho dluhopisu činí 1 , vlivem zaokrouhlení je efektivní daň nulová. Tato právní úprava platí do konce letošního roku. „Od 1. ledna 2013 nabude platnosti novela zákona o daních z příjmu, která zdanění výnosů upravuje. Úprava se již vydaných spořicích státních dluhopisů nedotkne a dluhopisy vydané do konce roku 2012, tedy i připravovaná podzimní emise, budou až do své splatnosti podléhat zdanění podle právní úpravy platné k datu emise,“ uvedl Gregor. To znamená, že budou zachovány podmínky, za kterých si občané pořizovali dluhopisy před nabytím účinnosti této novely. Nový způsob zaokrouhlení bude použit až na dluhopisy emitované po datu účinnosti této novely.

„Není pravdou, že by dopady na státní rozpočet byly v řádu miliard či stamilionů, protože metoda zaokrouhlování (na koruny dolů, tedy na nulu) se vztahuje pouze na fyzické osoby. Přitom bankovní a korporátní dluhopisy dominantně nakupují právnické osoby, takže uvažovaný dopad v tomto roce bude menší než stamiliony korun,“ reaguje dále Gregor. Přesto podle něj nelze hovořit o „ztrátě“ pro státní kasu. „Jedná se o legální možnost, která zde existuje již dlouhou dobu. Je to asi stejně relevantní úvaha, jako kdyby bylo napsáno, že stát tratí XX miliard korun kvůli tomu, že sazba daně z příjmů fyzických osob není 50 %, ale jen 15 %,“ uvádí Gregor.

V rámci jarní emise spořících státních dluhopisů lidé projevili největší zájem o krátkodobé 1,5leté diskontované dluhopisy, kterých se prodalo 7,5 miliardy kusů. Domácí fyzické osoby si pořídily celkem 13,8 miliardy kusů dluhopisů, vyplývá ze statistiky jarní emise, kterouv červnu zveřejnilo ministerstvo financí. Celkem lidé v jarní emisi zaplatili spořicí státní dluhopisy za 15,3 miliardy .(Zdroj: MF ČR, čtk)


Čtěte více:

Ministerstvo financí: Lidé si od včerejška objednali dluhopisy za více než čtyři mld. Kč
11.05.2012 15:39
Ministerstvo financí evidovalo v dnešních odpoledních hodinách objedná...
MF: Největší zájem v jarní emisi přilákaly 1,5leté spořící dluhopisy
22.06.2012 10:24
Lidé měli v rámci jarní emise státních spořicích dluhopisů největší zá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2022
22:20Úterní obchodování zachráněno Nasdaqem  
18:24Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 %. Trh se ale více bojí recese, cena suroviny se propadla
17:54Zlato a očekávaná inflace
17:22Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Rozjezd inflace změnil pravidla hry  
15:49Vysoké ceny a nejistota zpomalí růst poptávky po zemním plynu, říká IEA
14:47Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za 20 let a americké futures se po sváteční pauze červenají  
13:22Marks: Nechcete kupovat, když panuje euforie. Nechcete prodávat, když vládne skepse. Drahá kvalita není dobrá investice
9:33Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli
9:22Bizarní situace na evropském trhu práce podle hlavního ekonoma Natixis
9:14Austrálie zvýšila hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m