Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek chce posílit nezávislost FAÚ, šéfa útvaru bude jmenovat vláda

Kalousek chce posílit nezávislost FAÚ, šéfa útvaru bude jmenovat vláda

24.08.2012 16:56
Autor: ČTK

Ministerstvo financí navrhuje v rámci novely zákona proti praní špinavých peněz posílit nezávislost Finančního analytického útvaru. Útvar by i nadále sice zůstal součástí ministerstva financí, ovšem o jmenování a odvolání jeho ředitele by nově rozhodovala vláda na základě návrhu ministra financí. Úřad by měl podle návrhu rovněž předkládat vládě a Poslanecké sněmovně zprávy o své činnosti. Novelu zaslalo MF do připomínkového řízení, vyplývá z vládních internetových stránek.

"Byly zvažovány i možnosti zřízení FAÚ jako samostatného úřadu podřízeného pouze vládě, případně jako samostatného úřadu v rámci ministerstva financí, ale konečný efekt takových řešení by nebyl adekvátní nákladům, které by s tím byly spojeny," uvádí MF v důvodové zprávě. Zároveň přiznává, že snahou zákona je i vyloučit možnost politického zneužití úřadu.

V případě podávání informací vládě a poslancům by podle návrhu neměly zprávy obsahovat osobní údaje šetřených osob a neměly by se týkat případů, v nichž FAÚ dosud neukončil šetření.

FAÚ má za úkol především bojovat proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Shromažďuje například informace o podezřelých transakcích a spolupracuje s policií. Finanční analytický útvar loni zajistil přes 808 milionů korun. O rok dříve to bylo 287 milionů korun. Útvar loni podal 256 trestních oznámení.

Útvar je součástí celosvětové sítě takzvaných finančních zpravodajských jednotek zřízených pro boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Vedle toho je současně i koordinátorem uplatňování mezinárodních sankcí.

FAÚ loni například i zjišťoval toky peněz od firmy Promopro, která v době českého předsednictví EU zajišťovala pro stát zakázku na audiovizuální služby, kterou se zabývá protikorupční policie. Prověřoval také majetkové poměry poslance Věcí veřejných Michala Babáka a podle médií i někdejšího ministra zemědělství a nynějšího moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y