Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Rozpočet 2013 počítá s růstem ekonomiky o procento i vyšší daňovou kvótou

Kalousek: Rozpočet 2013 počítá s růstem ekonomiky o procento i vyšší daňovou kvótou

3.9.2012 8:25
Autor: Redakce, Patria Online

Ministerstvo financí dokončilo v pátek přípravu státního rozpočtu na příští rok. V návrhu počítá s růstem tuzemské ekonomiky v příštím roce o procento, s růstem jednoduché i složené daňové kvóty, s nárůstem průměrného platu ve státní správě o 0,4 procenta i s růstem počtu zaměstnanců ve státní správě o tisícovku. V Otázkách Václava Moravce to uvedla Česká televize. 

Podle MF se také zvýší složená daňová kvóta o zhruba jeden bod na 35,5 procenta. Složená daňová kvóta je podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu. 

"Já prostě nepředložím jiný rozpočet než rozpočet s deficitem pod tři procenta hrubého domácího produktu. A k takovému rozpočtu nutně potřebujeme schválení konsolidačního balíčku," řekl ČT ministr financí Miroslav Kalousek. Vládní konsolidační balíček obsahuje zejména návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku. V příštím týdnu má o něm rozhodovat Poslanecká sněmovna poté, co ho vetoval levicí ovládaný Senát. 

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v televizní debatě s ministrem Kalouskem řekl, že podle prognózy odborů klesne v příštím roce ekonomika o jedno až 1,5 procenta. "My máme předpoklad další recese," řekl. Odbory podle něj očekávají i pokles spotřeby domácností. Podotkl, že by si to nepřál, ale že prognózy odborů se zpravidla naplňují. Na adresu rozpočtu pronesl, že takový návrh ministrovi nemůže "zbaštit ani Bílý tesák." 

Kalousek uvedl, že pokud by se vývoj ekonomiky odchýlil od prognózy o zhruba jeden procentní bod, pak by nebylo zapotřebí, aby vláda dělala zvláštní balíčky rozpočtových opatření. Zdůraznil mimo jiné, že nikdo nemůže tušit, co se stane na podzim v eurozóně. Nárůst počtu zaměstnanců státu podle něj vyvolaly vynucené agendy, které musí stát zajistit kvůli novým směrnicím EU. Na rozdíl od odborů neočekává stagnaci spotřeby domácností a poukázal na předpokládaný růst ekonomiky v příštím roce, který by měl přinést i mírný nárůst platů. 

Kalousek také řekl, že pokud jde o národní příjmy a národní výdaje státního rozpočtu, pak vláda dodrží letošní plánovaný schodek rozpočtu. Sněmovna ho schválila na úrovni 105 miliard korun. Připustil však, že existuje riziko u peněz čerpaných z EU, kde Brusel může proplatit některé výdaje místo v listopadu a prosinci až v únoru příštího roku. Podotkl však, že vláda splnila svůj akční plán a není podle něj důvod, aby unie tyto peníze neuvolnila. 

Ministerstvo podle ČT počítá s tím, že na dani z přidané hodnoty, která se má od příštího roku zvýšit, vybere 214 miliard korun. Schodek důchodového účtu se má v příštím roce podle ministerstva prohloubit až na 60 miliard korun, uvedla ČT.

Ministr Kalousek komentovat také snížení daně z paliv. Případné snížení spotřební daně z paliv musí být podle něj navázáno na zvýšení sazeb elektronického mýtného. Zvýšení mýtného pro kamiony a vozidla nad 3,5 tuny ale podle Kalouska musí nejprve předcházet zpoplatnění všech rychlostních komunikací a silnic v Česku. Teprve po splnění této podmínky by bylo možné bavit se o protisměrném snížení spotřební daně z paliv.

Podle Kalouska není možné od snížení spotřební daně očekávat, že se prodej paliva v Česku skokově zvýší a na dani se tak vybere více peněz. Elasticita poptávky by totiž na snížení spotřební daně o jednu až dvě koruny, což by pro státní rozpočet znamenalo poměrně velký výpadek, reagovala minimálně, nebo vůbec. Snížení daně by tak podle ministra bylo čistě ztrátové a nic by do státního rozpočtu nepřineslo.

(Zdroj: čtk, ČT, mediafax)


Váš názor
 • Dámy a pánové
  3.9.2012 16:28

  Kdo si to se mnou chce rozdat?
  Nyk Lísn
  • Re: Dámy a pánové
   3.9.2012 16:30

   Plha, Plha se hlásí :-))
   Jesse
   •  
    3.9.2012 16:32

    http://www.hry.cz/sachy#invite=nHXMNv2&from=invite
    Nyk Lísn
    •  
     3.9.2012 16:47

     šachy hraju, ale přes compl se mi to vůbec, ale vůbec nechce. Není poznat jak soupeř blufuje a tak... :-))
     Jesse
     • :D
      3.9.2012 16:49

      Sorry já to přehlíd, že si to přijal, taky to moc nemusim přes komp...tak znova: http://www.hry.cz/sachy#invite=nHXRPk5&from=invite
      Nyk Lísn
      • Re: :D
       3.9.2012 17:13

       Raději vyzvi někoho jinýho. Já moc času nemám. Ale ruphej by mohl předvést, jakej je mistr světa :-))
       Jesse
       • Chess
        3.9.2012 17:50

        Sorry, nevím s kym jsem hrál, ale vypadlo mi to. :D Ale dobrá hra. :D
        Nyk Lísn
        • Re: Chess
         3.9.2012 17:52

         Gratuluji.
         Velkamedvědice
         •  
          3.9.2012 17:57

          Jo tak nakonec s tebou. :)
          Nyk Lísn
          • Nyk lísn
           3.9.2012 18:00

           Jestli máš čas, tak to ještě pošli, hrál jsem po několika letech a začalo mě to bavit, třeba už si nespletu krále s věžkou..o))Byli tam dobré absurdní situace, když jsem útočil králem..
           Velkamedvědice
           • Re: Nyk lísn
            3.9.2012 18:01

            OK, tak dáme ještě :) http://www.hry.cz/sachy#invite=nHYa1UE&from=invite
            Nyk Lísn
 • VM
  3.9.2012 16:10

  teď jsem mrkla na ten tvůj odkaz na Zámečníka. Před těmi dvěma a půl roky to řek' v souvislosti se zdaňováním bohatých. (Bohuslav Sobotka na konci minulého týdne prohlásil, že politici mají "morální právo zvyšovat daně bohatým"... Jediné, co Bohuslava Sobotku omlouvá, je to, že skutečně není ekonom. Není ekonom, tak za co mu máte vynadat? Zámečník 21.2.2010) Opravdu investuješ a obchoduješ? S takovouhle prací s informacemi ti ještě něco zbylo?
  Kalka.
  • Re: VM
   3.9.2012 16:15

   Kalko si opravdu natvrdlá, tak di do dža...Jasně jsem uvedl, že se jedná o bonmot, ty se zasměješ a už zase hledáš důvod k útoku...Škoda...Pitvat nadsázku je ubohé, zvláště, když se ji sama zasmála..Takže znovu sbohem a už opravdu.
   Velkamedvědice
   • Natvrdlá?
    3.9.2012 16:18

    No nejmladší vskutku už nejsem. Ale je vidět, že pro tebe je bonmot jako zbraň vhodný, i když dokazuje protivníkovu slabost. Kdybys aspoň nedával odkaz a cucal si to z prstu ;-)))
    Kalka.
   •  
    3.9.2012 16:16

    Odkaz jsem doložil jen v Tvou reakci, že te´d si nic říst takového nedovolil..Šlo jen o doložení faktu, že jsem si věc nevymyslil, prvotně jsem článek vůbec neuváděl.Sama vidíš, že si schopná překroutit i vtip.Škoda.
    Velkamedvědice
    • Škoda
     3.9.2012 16:23

     že pořád dětsky odpovídáš a neuvědomuješ si, že se tvůj rádoby vtip obrací proti tobě. Fakt si dej větší pozor na citace. Nebylo to teď poprvé takovéhle faux pas...
     Kalka.
     • Re: Škoda
      3.9.2012 16:25

      Ty jsi nemocný blázen.
      Velkamedvědice
 • Jak doložil
  3.9.2012 15:20

  Duck to, že Kalousek je lepší než Sobotka? Jen opticky. Ale to VM*RH stačí. Maj' to tu jen na "uvolnění" :-))
  Kalka.
  • Re: Jak doložil
   3.9.2012 15:23

   Zvuk bohužel nefunguje.
   Velkamedvědice
   • VM
    3.9.2012 15:26

    Jsem ráda, že na rozdíl od své druhé*půlky ti ještě zbyl humor. Měj se krásně!
    Kalka.
    • Re: VM
     3.9.2012 15:27

     tvé
     Kalka.
     • VM
      3.9.2012 15:29

      Ty taky.Rozloučíme se pěkným bonmotem, co říkáš. "Jediné, co Bohuslava Sobotku omlouvá, je to, že skutečně není ekonom. Není ekonom, tak za co mu máte vynadat?" Zámečník,ekonom
      Velkamedvědice
      • Re: VM
       3.9.2012 15:33

       :-))) a za sebe mluvit neumíš? Se Zámečníkem jsem nedávno mluvila - na nějaké diskuzi. Naprosto nepřesvědčil, ale tohle se říct už neodvážil ;-)
       Kalka.
       • VM
        3.9.2012 15:41

        Jako obvykle: argumenty dva a půl roku staré...
        Kalka.
        • Re: VM
         3.9.2012 15:50

         Bonmoty opravdu nejsou argumenty a mnozí jejich tvůrci, jsou dnes i po smrti..Jen jsem doložil, že to řekl.Nicméně pokud se něco změnilo a Sobotka vystudoval někde na rychlo v Plzni, dej vědět.
         Velkamedvědice
         • VM*RH
          3.9.2012 15:58

          vskutku obdivuhodná spolupráce (to je ironie, hvě*zdo), leč ne odpověď na mé v 15:33...
          Kalka.
       •  
        3.9.2012 15:35

        http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/sobotka-neni-ekonom-tak-za-co-mu-vynadat-rika-expert_159458.html?showTab=kurzovni-listek
        Velkamedvědice
 • Ještě se najdou odvážlivci
  3.9.2012 14:57

  Pravicový mládežník: Vláda daně nezvyšuje Na kroky současné české vlády se valí lavina kritiky ze všech stran. Hlasů na její obranu je pomálu. Jeden odvážlivec se však našel v Liberci. Jmenuje se Štěpán Křeček a je předsedou místních Mladých konzervativců a studentem Vysoké školy ekonomické v Praze. „Vím, že hájit vládní postupy je dnes krajně nepopulární. Já však tak budu činit,“ tvrdí rezolutně. A vysvětluje svůj náhled na církevní restituce a daně. Po ulici mu ale doporučuji chodit v novém obleku alá Nečas Afghanistán - neprůstřelná vesta a modrofialový blembák s označením ODS, nebo TOP658.
  mamon
  • Re: Ještě se najdou odvážlivci
   3.9.2012 15:06

   To je stará nemoc české populace. Neříkám, že všichni, ale většina lidí si najde pro svůj život jednu stranu, kterou si zpravidla vyhlédne podle xichtu a celý život už nemusí přemýšlet... To je jeden důvod. Ten druhý důvod je, že se stydí sám před sebou, když mu docvakne, že se nechal touto stranou podvést a bojí se změnit názor. Kdyby ho totiž změnil, dokázal by sám sobě, že se spletl, nebo se nechal rovnou podvést. Lidé, kteří neumí změnit pohled na své vládce z těchto důvodů, mají do svéprávného občana s potřebnou dávko sebeúcty velmi daleko. Tito se pak vyznačují sveřepým až zuřivým hájením těch, kterým skočili na špek. Prostě smůla :-))
   Jesse
 •  
  3.9.2012 14:21

  Jistě.Jsme ve stejné pasti.
  Velkamedvědice
Aktuální komentáře
23.1.2018
15:52Soul reguluje obchod s kryptoměnami, bitcoin znovu oslabuje
15:41Americký gigant Verizon Communications dosáhl překvapivých tržeb (komentář analytika)  
15:00České dráhy, a.s. - Oznámení úrokové sazby na 10. výnosové období
14:12První Trumpův ochranářský úder míří na solár a na pračky
12:37Čínské megalomanské projekty v zelené energetice
12:28Netflix (+9 %) v lákání nových diváků nezpomaluje (komentář analytika)  
11:39Evropské burzy po dohodě v USA na maximech, DAX na rekordu
10:36Namísto velké akciové rotace tu je rotační past
10:06Dohoda o rozpočtu odsouvá americký problém, dolar posiluje nevýrazně  
9:12Rozbřesk: ČNB připravuje trh na další zvýšení sazeb
9:06Počet hypoték loni klesl, objem byl ale téměř rekordní
8:59Trhy mohou v úvodu silně růst. Zeman: Babiše jmenuji, i když prohraji  
8:31Americký Kongres schválil financování vlády do 8. února
6:55Čína 2018 podle Fidelity: Vyplatí se investice do technologických akcií a internetových firem
22.1.2018
22:00Wall Street: Pozitivní vstup do nového týdne
18:38Akciový býk může žít ještě dlouho, ale tráva mu podle historie poroste hlavně mimo USA
17:42Summary: Halliburton potvrzuje oživení na trhu s ropou, tržby Wynn Resorts hnalo Macau
17:38Obsese HDP? Podle alternativního ukazatele Česko relativně boduje
17:29Koruna nemění pozici proti euru ani dolaru. Na hlavních trzích se dnes daří libře  
17:12Pražská burza na čerstvém šestiletém maximu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW