Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obří fúze v letectví ohrožena. Německo má vážné výhrady k fúzi EADS a BAE

Obří fúze v letectví ohrožena. Německo má vážné výhrady k fúzi EADS a BAE

25.09.2012 9:30
Autor: ČTK

Německá vláda má vážné výhrady k navrhované fúzi mezi evropskou skupinou EADS (25,03 EUR, -3,53%) a britskou zbrojovkou BAE Systems (334,7 GBp, 0,03%) . Uvedla to agentura Reuters, která získala vládní dokument k této věci. Postoj vlád největších evropských zemí by mohl zmařit plán vytvoření světové jedničky v leteckém a zbrojním průmyslu, který obě firmy oznámily před dvěma týdny. 

Německé pochybnosti, které spolkové ministerstvo hospodářství nastínilo v dokumentu pro příslušný parlamentní výbor, jsou nejnovějším signálem, že by plán vytvoření giganta v tržní hodnotě 45 miliard dolarů (868 miliard Kč) mohly podkopat neshody mezi Berlínem a Paříží o míře vládního vlivu v budoucí společnosti. EADS již upozornila, že jednání s BAE opustí, pokud by měla být nová skupina podrobena nadměrnému zasahování států. 

O tématu fúze EADS a BAE jednali v sobotu francouzský prezident François Hollande s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. K žádnému rozhodnutí sice nedospěli, dali ale najevo, že budou usilovat o společnou pozici. Hlavními akcionáři EADS jsou francouzský stát a francouzské a německé průmyslové společnosti. 


 Vládní dokument za klíčový problém označuje otázku, zda bude možné zabránit jejímu nepřátelskému převzetí. Obě společnosti slíbily, že nabídnou vládám Francie, Německa a Británie zlatou akcii, která by tomu měla bránit. Podle německé vlády to však nijak spolehlivá garance není, protože takový nástroj může být shledán v rozporu s legislativou Evropské unie. 

Další výhrady má Berlín k nedostatečné garancí zachování pracovních míst a budoucího umístění továren. EADS má v Německu na 29 místech asi 50.000 zaměstnanců. Německo také zpochybňuje předpoklad, podle něhož bude EADS mít na nové skupině 60 procent a za bližší skutečné hodnotě skupiny považuje 70 procent. 

Požadavky Německa se zřejmě nebudou líbit Británii. Britský parlamentní výbor oznámil, že zahájí zkoumání plánu fúze s ohledem na její dopady na Británii. Studovat bude zvláště vliv na pracovní místa v zemi a na roli BAE v citlivých zbrojních kontraktech v Británii a USA. 

Obě firmy se v plánu fúze dohodly, že státy nebudou mít v budoucích provozních rozhodnutích žádná práva na konzultace. Angažování vlád Francie a Německa v EADS vyvolalo v minulosti obavy z nepatřičného vlivu vlád na manažerská rozhodnutí o tom, kde umístit závody a vytvářet pracovní místa. 

BAE je největším dodavatelem vojenské techniky v Evropě, kde nabízí širokou škálu produktů a služeb pro vojenské vzdušné, pozemní i námořní síly. EADS je evropskou holdingovou společností, kam patří přední světový výrobce velkých civilních letadel Airbus, dále například produkce helikoptér Eurocopter, satelitů Astrium a vojenských elektronických systémů Cassidian. 

Společnosti si stanovily za termín pro dokončení dohody 10. října. Pokud se do té doby nedohodnou, spojení se neuskuteční.


Čtěte více:

BAE a EADS jednají o vytvoření jedničky v leteckém průmyslu, předčily by americký Boeing
13.09.2012 8:49
Britská zbrojovka BAE Systems jedná o spojení s evropskou společností ...
Gigantická fúze v leteckém průmyslu - BAE systems a EADS, zajímavým titulem britské Burrbery (video)
13.09.2012 14:11
Všechna očekávání trhů směřují k proslovu Bena Bernankeho - pokud nepř...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y