Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boj o pravomoci v EU vstupuje do další fáze. Brusel prý navrhuje závazné rozpočtové reformy pro členy eurozóny

Boj o pravomoci v EU vstupuje do další fáze. Brusel prý navrhuje závazné rozpočtové reformy pro členy eurozóny

03.10.2012 9:25
Autor: ČTK

Členské země eurozóny by podle návrhu Evropské unie měly podepsat smlouvy, ve kterých se zavážou k podrobně popsaným rozpočtovým reformám. Tento krok by radikálně posílil kontrolu Bruselu nad národními hospodářskými politikami. Informoval o tom dnes list Financial Times. 

Návrh je podle listu zahrnut ve zprávě pro členské země EU před blížím se summitem unie. Všech 17 zemí používajících euro by se podle něj muselo zavázat k podobným programům, na jaké zatím byly nuceny přistoupit pouze země čerpající finanční pomoc. 

Přijetí plánu by mohlo přispět ke splnění požadavku Německa na zpřísnění kontroly nad ekonomikami silně zadlužených zemí, jako jsou Itálie a Francie. Plán odráží velké přesvědčení některých evropských představitelů, že v eurozóně je třeba zavést centralizovanější rozhodování. 

Návrh je podle listu začátkem boje o přesunutí pravomocí, kterými nyní disponují pouze ministři financí jednotlivých zemí, na eurozónu. Návrh je součástí snahy prezidenta EU Hermana Van Rompuye vytvořit do konce roku plán na hospodářskou unii členských zemí eurozóny. Zahrnuje také například vytvoření centrálního rozpočtu eurozóny, píše Financial Times. 

Podporu takovémuto společnému rozpočtu již vyjádřilo Německo. Francouzský ministr financí Pierre Moscovici minulý měsíc naznačil, že společný rozpočet by mohl zajišťovat vyplácení podpor v nezaměstnanosti v eurozóně.


Váš názor
  • stvrzeni nedotknutelnosti podvodniku a krivitelu trzniho prostredi?
    03.10.2012 9:35

    Vláda má projednat zúžení okolností, za kterých může prezident republiky odvolat guvernéra ČNB, společný návrh jí zítra předloží MF a ČNB
    Azb
    • Re: stvrzeni nedotknutelnosti podvodniku a krivitelu trzniho prostredi?
      03.10.2012 10:01

      A kdo odvolá vládu, presidenta a další? prosím o vysvětlení :-)))
      Jesse
Aktuální komentáře
12.03.2026
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:02Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 11 procent
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD