Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ostražitosti při koupi obecních pozemků není nikdy dost

Ostražitosti při koupi obecních pozemků není nikdy dost

09.10.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

V případu, kterým se nedávno zabýval Nejvyšší soud, schválilo zastupitelstvo obce záměr na prodej vymezených pozemků budoucímu žalobci. V záměru zastupitelstvo specifikovalo požadovanou výši kupní ceny, datum jejího splacení a požadavek na to, aby kupní smlouva byla sepsána ve formě notářského zápisu. Zastupitelstvo rovněž upřesnilo, že nebude-li smlouva uzavřena s žalobcem do stanoveného data, má prodej předmětných pozemků přejít na jistou obchodní společnost, a to za stejných podmínek.

Protože žalobce v požadované době žádné kroky k uzavření smlouvy nepodnikl, uzavřela obec, jednající prostřednictvím starosty, kupní smlouvu s danou obchodní společností. Tato smlouva však nebyla uzavřena ve formě notářského zápisu a týkala se pouze některých z pozemků vymezených v záměru obce. Zbývající pozemky, které měly být teprve rozměřeny geometrickým plánem a převedeny do vlastnictví obce, byly předmětem smlouvy o uzavření budoucí kupní smlouvy mezi obcí a danou obchodní společností. 

Nesoulad nebyl jen formalita

Žalobce se domáhal určení, že vlastníkem pozemků převáděných kupní smlouvou je i nadále obec. Argumentoval, že kupní smlouva byla uzavřena v rozporu s rozhodnutím zastupitelstva obce, když nebyla sepsána ve formě notářského zápisu. Obec se bránila tím, že nesoulad mezi usnesením zastupitelstva a kupní smlouvou je pouze formální a fakticky žádný nevznikl, stejně jako nevznikla žádná újma obci.

Nejvyšší soud dal ale za pravdu žalobci a konstatoval, že učiní-li starosta jménem obce právní úkon, který nebude korespondovat s rozhodnutím obecního zastupitelstva, bude takový právní úkon neplatný ve smyslu § 39 občanského zákoníku, neboť starosta obce je při zastupování obce rozhodnutím zastupitelstva navenek vázán. Starosta obce nemůže dotvářet ani pozměňovat projevenou (i když navenek a formálně právně nevyjádřenou) vůli zastupitelstva obce. Stejně tak ji nesmí vytvářet.

Při uzavírání smlouvy buďte tedy maximálně ostražití, zda smlouva, kterou se starostou obce podepisujete, obsahuje stejné vymezení převáděných nemovitostí, výši kupní ceny a podmínky převodu jako záměr obce a usnesení zastupitelstva v rámci rozhodnutí o příslušném majetkoprávním úkonu obce, resp. o uzavření kupní smlouvy. Jinak hrozí, že smlouva bude absolutně neplatná.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data