Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed: Americká ekonomika mírně roste, práce ale nepřibývá

Fed: Americká ekonomika mírně roste, práce ale nepřibývá

11.10.2012 8:36
Autor: ČTK

Americká ekonomika stále vykazuje mírný růst, i když v některých oblastech je ekonomická aktivita nadále slabší. Ukazuje to pravidelná situační zpráva s názvem Béžová kniha, kterou vydává tamní centrální banka (Fed). Ta rovněž upozorňuje, že v některých měnových distriktech je znát nedostatek kvalifikovaných pracovníků. 

Průběžné poznatky jednotlivých Federálních rezervních bank ukazují, že podmínky pro najímání nových zaměstnanců se v posledních týdnech příliš nezměnily. Zhoršení podmínek hlásí oblasti New York a Chicago. 

Spotřebitelské výdaje se navzdory slabému trhu práce zatím drží. Některé distrikty tak registrují mírný nárůst maloobchodních tržeb

Obecně se podle zprávy dá říci, že tempo hospodářského růstu je v souladu s horším vývojem, který v poslední době potvrzují statistiky. Hrubý domácí produkt USA ve druhém čtvrtletí vykázal roční růst v rozsahu pouze 1,3 procenta, což je méně, než ukazovala předběžná čísla. 

Fed v září oznámil nové kolo takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, se zkratkou QE3. Na rozdíl od předchozích dvou kol je to nové v neomezeném objemu, za což Fed sklidil tvrdou kritiku především z řad republikánů. 

Fed bude zpočátku nakupovat hypoteční cenné papíry tempem 40 miliard dolarů (asi 774 miliard Kč) měsíčně a pokračovat hodlá tak dlouho, dokud se výrazně nesníží nezaměstnanost. Ta zůstává nad dlouhodobým průměrem, i když v září nečekaně klesla na 7,8 procenta. 

"Stagnující poptávka a nejistota spojená s nadcházejícími prezidentskými volbami, americkou fiskální politikou a dluhovými problémy v Evropě byly zmiňovány jako důvody, které brání v tvorbě pracovních míst," uvádí Béžová kniha. 

Aktivita ve zpracovatelském sektoru nemá jasný směr, proti minulé zprávě se ale o trochu zlepšila. Příznivěji se ale vyvíjí také trh bydlení, který prochází dlouhým obdobím výrazného útlumu. Většina distriktů zaznamenala, že se zvyšuje prodej starších domů. 

Federální rezervní systém, jak zní plný název americké centrální banky, se skládá z 12 Federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 25.


Váš názor
 • Já jen nerozumím
  11.10.2012 8:53

  tomu, jak se může snížit nezaměstnanost tím, že budou nakupovat hypoteční cenné papíry tempem 40 miliard dolarů měsíčně.To jako, že je budou rozdávat nezaměstnaným a lobbistům?
  ZUZKA
 • pravopis
  11.10.2012 8:42

  opravte si "i" : nepřibývá !!
  Lojza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC