Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co vše změní klíčová novela v distribuci pojistných produktů?

Co vše změní klíčová novela v distribuci pojistných produktů?

5.11.2012 5:30
Autor: Jan Dědič, KSB

Vláda připravuje zásadní novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí, která je svým rozsahem i obsahem v podstatě zcela novou právní úpravou. Bude se vztahovat nejen na pojišťovací zprostředkovatele a likvidátory pojistných událostí, ale uloží také nové povinnosti pojišťovnám i zajišťovnám a všem osobám na pojišťovacím trhu v souvislosti s nabízením pojištění, včetně informačních povinností během trvání pojištění. Půjde-li vše hladce, lze očekávat, že novela nabude účinnost ještě v první polovině roku 2013.

Dva druhy zprostředkovatelů

Základní navrhovanou změnou je zjednodušení a zpřehlednění systému kategorizace zprostředkovatelů pojištění, kterých v současnosti existují desítky tisíc. Značná část registrovaných osob ale předmětnou činnost nevykonává buď vůbec, nebo jen v nepatrné míře. To vše znesnadňuje efektivní výkon dohledu prováděný Českou národní bankou (ČNB). 

Podle navrhované právní úpravy budou existovat místo dosavadních pěti pouze dva druhy pojišťovacích zprostředkovatelů, a to samostatný zprostředkovatel a vázaný zástupce. Samostatný zprostředkovatel bude oprávněn zprostředkovávat pojištění nebo zajištění na základě smlouvy jménem a na účet jedné nebo více pojišťoven nebo zajišťoven nebo na základě smlouvy se zákazníkem, přičemž zákon zakládá povinnost samostatných zprostředkovatelů předcházet konfliktu zájmů. Odpovídat za způsobenou škodu přitom má samostatný zprostředkovatel bez ohledu na své zavinění a porušení právní povinnosti (půjde tedy o odpovědnost za výsledek). Výjimkou bude situace, kdy samostatný zprostředkovatel prokáže, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, která na něm bylo možné požadovat.

Vázaný zástupce bude naopak provozovat činnost zprostředkování pojištění nebo zajištění výhradně pro jednu pojišťovnu, zajišťovnu nebo samostatného zástupce. Za činnost vázaného zástupce (a to i z hlediska administrativní odpovědnosti) bude zásadně odpovědný jen ten, jehož jménem a na jehož účet bude vázaný zástupce jednat. Za způsobenou škodu však bude vázaný zástupce odpovídat společně a nerozdílně s tím, koho bude zastupovat, a to za stejných předpokladů jako samostatný zástupce. Oprávnění osob, které dnes vykonávají činnost zprostředkování v pojištění, má zaniknout dnem, kdy daná osoba získá oprávnění k činnosti samostatného zprostředkovatele nebo vázaného zástupce, nejpozději však 31. 3. 2014.

Registr ČNB

V souvislosti se změnou kategorizace pojišťovacích zprostředkovatelů se nově upraví i vznik a zánik oprávnění k činnosti pojišťovacího zprostředkovatele a pravidla registrace pojišťovacích zprostředkovatelů ČNB. Oprávnění k činnosti pojišťovacího zprostředkovatele bude i nadále vázáno na zápis do registru u ČNB. Návrh předpokládá, že pojišťovací zprostředkovatelé budou rozdělení do 5 skupin odborností (nabízení nebo zprostředkování životních pojištění tvoří jednu skupinu, zatímco neživotní pojištění je rozděleno do čtyř skupin) s tím, že příslušná skupina odbornosti se bude též u každého pojišťovacího zprostředkovatele evidovat v registru. Nebude však možné, aby určitá osoba byla zapsána v registru současně jako samostatný zprostředkovatel i jako vázaný zástupce. Registrace bude možná vždy jen v jedné kategorii. Oprávnění k činnosti pojišťovacího zprostředkovatele bude přitom časově omezeno, neboť bude platit jen do konce kalendářního roku následujícího po roce, ve kterém bude proveden zápis do registru. Platnost oprávnění však bude možné po zaplacení příslušného správního poplatku automaticky opakovaně prodlužovat.

Požadavky na osoby nabízející pojištění nebo zajištění

Připravovaná novela má nově zakotvit i požadavky na činnost pojišťoven, zajišťoven a samostatných zprostředkovatelů při nabízení nebo zprostředkování pojištění nebo zajištění. Jejich zaměstnanci, vázaní zástupci a zaměstnanci vázaného zástupce, členové statutárních orgánů uvedených právnických osob, stejně jako prokuristé, kteří se přímo podílejí na nabízení nebo zprostředkování pojištění či zajištění, budou muset splňovat podmínku důvěryhodnosti a nově definovanou podmínku odborné způsobilosti.

U odborné způsobilosti se zpřísňují jak požadavky na všeobecné znalosti, tak i odborné znalosti a dovednosti. Všeobecné znalosti budou muset dotčené osoby doložit vysvědčením o maturitní zkoušce (dosud stačilo dokončení střední školy) nebo dokladem o dosažení vyššího vzdělání. U odborné způsobilosti pro nabízení a zprostředkování pojištění nebo zajištění se bude nově vyžadovat prokázání znalostí a dovedností osvědčením o absolvování odborné zkoušky vydaným tzv. akreditovanou osobou, tedy osobou, která bude na základě povolení ČNB pořádat zkoušky zaměřené na prokázání odborné způsobilosti. Požádat o příslušné povolení bude možné až po účinnosti tohoto zákona.

Transparentnost a informovanost

Zbystřit by měli pojišťovny, zajišťovny a samostatní zprostředkovatelé, neboť budou povinni zabezpečit splnění podmínek a požadavků stanovených zákonem pro nabízení a zprostředkování pojištění nebo zajištění do 3 měsíců od účinnosti nové právní úpravy, s výjimkou požadavků na odborné znalosti a dovednosti, pro které je stanovena doba 15 měsíců, a všeobecné znalosti, pro které je stanovena doba 3 let od účinnosti zákona.

Konečně návrh zákona nově vymezuje pravidla jednání pojistitelů a pojišťovacích zprostředkovatelů se zákazníkem. Ta mají sledovat vyšší transparentnost a lepší informovanost zákazníka o osobě zprostředkovatele a o pojistném produktu. Základním cílem nově zakotvené informační povinnosti je poskytnout zákazníkovi informace takovým způsobem a takového obsahu a rozsahu, aby jim byl schopen porozumět a aby správně vyhodnotil, je-li pro něj daný produkt vhodný a jaké důsledky pro něj bude mít jeho sjednání (a to především z hlediska nákladů, které jsou s ním spojeny).

Dalším účelem nové regulace je ve větší míře postihovat protiprávní jednání při výkonu zprostředkovatelské činnosti, a proto se navrhuje rozšířit okruh správních deliktů v oblasti výkonu zprostředkovatelské činnosti.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data