Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský parlament odmítl zakázat rozvoj břidlicového plynu

Evropský parlament odmítl zakázat rozvoj břidlicového plynu

22.11.2012 9:40
Autor: ČTK

Evropský parlament včera odmítl návrh na zákaz rozvoje ložisek břidlicového plynu v Evropské unii. V sérii hlasování se ale k této kontroverzní otázce postavil opatrně a zdůraznil nutnost důkladné regulace průzkumu ložisek a těžby nového slibného zdroje energie. 

Výzvu k zákazu průzkumu a těžby plynu z břidlicových hornin parlament odmítl s tím, že členské státy EU mají právo využívat své nerostné zásoby. Ze dvou předložených zpráv ale vyškrtl větu, podle níž může břidlicový plyn "hrát zásadní roli" v přechodu na nízkoemisní energetické zdroje, a odmítl také vyzvat k podpoře "vysoké úrovně udržitelné produkce břidlicového plynu". 

Evropa sleduje, jak Spojené státy už díky bouřlivému rozvoji břidlicových ložisek plynu a ropy v posledních letech míří k energetické soběstačnosti a jak několikanásobně levnější plyn než jinde začíná mít hmatatelný pozitivní vliv na konkurenceschopnost amerického průmyslu. Na starém kontinentě mezitím některé země včetně České republiky zavedly na průzkum břidlicového plynu moratorium. Evropská komise nicméně na příští rok chystá regulační rámec pro tyto aktivity. 

"Provedené studie naznačují, že v současné legislativě EU existuje řada nejistot a prázdných míst," řekl evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. "Vyrovnání se s riziky pro zdraví a životní prostředí bude mít zásadní vliv na to, aby toto odvětví přijala široká veřejnost," dodal komisař podle agentury Reuters. 

Ekologičtí aktivisté vedou kampaň za zákaz samotného průzkumu potenciálních břidlicových ložisek v Evropě a zdůvodňují to zejména riziky, které těžba v horninách pomocí takzvaného frakování údajně znamená pro zásoby podzemní vody. Šíření takových obav v kombinaci s vysokou hustotou zalidnění může vážně poškodit vyhlídky na rozvoj těchto zásob v Evropě.


Váš názor
 •  
  22.11.2012 9:56

  a ekologické aktivisty a lobisty financuja gazprom
  franc
  •  
   22.11.2012 14:16

   Chceš, aby ti někdo za barákem rval do země megatuny kyseliny?? http://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%99idlicov%C3%BD_plyn
   marrtt
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data