Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dohoda o rozpočtu EU do 2020 v nedohlednu. Merkelová ji čeká až příští rok

Dohoda o rozpočtu EU do 2020 v nedohlednu. Merkelová ji čeká až příští rok

23.11.2012 8:55
Autor: ČTK

Český premiér Petr Nečas prohlásil, že odmítá nejnovější návrh na podobu dlouhodobého rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020. Česko v něm má podle něj přiděleno málo peněz na podporu chudších regionů. Návrh a jeho dopady nyní bude Praha stejně jako ostatní země analyzovat. K jednacímu stolu se lídři EU vrátí dnes v poledne. Zatím se zdá, že možnost dohody o rozpočtu na summitu je daleko. Angela Merkelová naznačila, že nevidí prostor pro dohodu ještě v letošním roce.

"I na základě těch pár minut to tedy není něco, s čím bychom byli připraveni souhlasit," řekl dnes nad ránem Nečas chvíli poté, co od Hermana Van Rompuye dostal nový návrh. Unijní prezident ho připravil na základě čtvrtečních konzultací s lídry všech členských zemí. 

Evropská komise původně navrhla na dané období víc než bilion eur. Hlavně bohatší země, které do rozpočtu dávají více, než z něj pak získávají zpět, ale chtěly výrazné škrty. Van Rompuy tak přišel s plánem úspor o nějakých 75 či 80 miliard eur. Vzhledem k tomu, že ani tento plán neutišil vážné výhrady řady zemí, přišel v noci na dnešek s novým návrhem. 

Podle informací agentury Reuters by se měly škrty proti návrhu komise stále pohybovat zhruba kolem 80 miliard eur. V nové verzi se však prý změnilo rozdělení toho, jak by se škrty dotkly dvou klíčových oblastí - prostředků na společnou zemědělskou politiku a na politiku soudržnosti. V prvním případě proudí k farmářům miliardy eur na dotacích, v druhém zase směřují miliardy eur zejména na podporu chudších regionů, mezi něž patří s výjimkou Prahy i všechny české regiony. 

Pro ČR je stěžejní objem peněz, které získá z politiky soudržnosti. Podle původního návrhu Van Rompuye Česku hrozilo snížení prostředků v této oblasti oproti současnému finančnímu rámci na roky 2007 až 2013 (26,7 miliardy eur) až o 30 procent. 

To se Praze nelíbí a zřejmě nejen jí. "Na základě první analýzy podle mého názoru tento návrh nemá příliš šanci získat jednomyslnou podporu především ze strany čistých plátců," řekl Nečas. 

ČR je jasné, že se nepodaří zopakovat to, že ČR bude mít největší sumu z těchto fondů v přepočtu na hlavu, jak v nyní končícím rozpočtovém období, neboť Česko mezitím zbohatlo. Ovšem snížení, s nímž počítá nový návrh, není podle Nečase přijatelné. 

"Já jsem sem přijížděl s tím, že nebudeme dopředu vyhrožovat vetem. Na druhou stranu jsem řekl otevřeně, že pokud by ten návrh byl něco, co je pro nás těžko skousnutelné, tak není důvod automaticky schválit všechno, co před nás předloží. Ale ta jednání vlastně ještě nezačala," dodal. 

Obecně jsou pro ČR klíčové kromě celkové sumy na kohezi i některé další věci, například výše spolufinancování unijních projektů. Jde o to, zda z národních peněz půjde na jednotlivé projekty 15 procent jako doposud, nebo 25 procent, s čímž počítaly dřívější návrhy. 

Problémy s návrhy měla z mnoha důvodů celá řada zemí, z nichž některé dokonce pohrozily vetem v případě, že jejich požadavky nebudou adekvátně uspokojeny. Kvůli tomu hrozí, že se summit původně plánovaný na čtvrtek a pátek prodlouží do víkendu, nebo se také lídři dokonce rozejdou bez dohody a k boji o miliardy se vrátí zřejmě až někdy na počátku příštího roku. 

Například německá kancléřka Angela Merkelová při odjezdu z prvního dne jednání podotkla, že pochybuje o možnosti dohody na nynějším summitu. "Myslím, že pozice jsou v některých ohledech hodně rozdílné," řekla. "Myslím, že se trochu posuneme zítra (v pátek), avšak mám svoje pochyby, že bude dosaženo výsledku," dodala a naznačila tak odsun rozhodnutí až na rok 2013.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data