Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v listopadu citelně zpomalila, pod prognózu ji stlačily ceny paliv i slabá poptávka

ČNB: Inflace v listopadu citelně zpomalila, pod prognózu ji stlačily ceny paliv i slabá poptávka

10.12.2012 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v listopadu 2012 meziročně o 2,7 %. Celková meziroční inflace tak oproti říjnu znatelně zpomalila. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, se v listopadu rovněž významně snížila, a to na úroveň 1,5 %. To znamená, že se nachází v dolní polovině tolerančního pásma cíle ČNB.

V porovnání se stávající prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v listopadu o 0,3 procentního bodu nižší. Odchylka od prognózy směrem dolů byla nejvíce ovlivněna nižším než očekávaným meziročním růstem cen pohonných hmot. Ve stejném směru působil také oproti prognóze poněkud výraznější meziroční pokles cen v segmentu korigované inflace bez pohonných hmot, v jejímž vývoji se nadále odráží především utlumená domácí poptávka. Mírně nižší byl oproti očekávání ČNB i meziroční růst regulovaných cen. Ceny potravin rostly naopak o něco rychleji, než ČNB předpovídala, což odchylku od prognózy nepatrně zmírňovalo. Primární dopady změn nepřímých daní se pak vyvíjely v souladu s prognózou.

Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB ohledně protiinflačního působení domácí ekonomiky. Zdrojem inflace v letošním roce jsou daňové změny, růst cen potravin a postupně odeznívající růst dovozních cen. Z meziročního růstu cen potravin přitom začal v souladu s prognózou vyprchávat vliv jejich zvýšení na sklonku roku 2011, kdy se do cen s předstihem promítla část vlivu zvýšení DPH účinného od ledna 2012. Podle prognózy celková inflace setrvá v příštím roce lehce nad inflačním cílem vlivem zvýšení obou sazeb DPH o 1 procentní bod. Po odeznění tohoto daňového efektu na počátku roku 2014 se sníží mírně pod cíl. Měnověpolitická inflace se bude až do konce roku 2014, tj. i na horizontu měnové politiky, pohybovat v dolní polovině tolerančního pásma cíle ČNB.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
  • Deflace
    10.12.2012 15:36

    4% jdou vrub zvýšení DPH, takže jde o deflaci, ne o inflaci 2.7% - 4.0% = -1.3%. Měli bychom mít inflaci okolo alespoň 4%. Vláda utahuje a ČNB nekompenzuje dostatečně.
    PaPe3814
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC