Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Peake skončila jako ministryně obrany. LIDEM odejdou k 10. lednu z vlády

Peake skončila jako ministryně obrany. LIDEM odejdou k 10. lednu z vlády

20.12.2012 14:37, aktualizováno: 20.12. 18:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Premiér Petr Nečas (ODS) navrhl odvolání Karolíny Peake (LIDEM) z pozice ministryně obrany. Prezident ČR Václav Klaus ji následně z postu odvolal. Peake, která v čele resortu teprve před několika dny nahradila Alexandra Vondru (ODS), měla dle prohlášení úřadu vlády zůstat premiérkou. To se ale zřejmě nestane, pro Peake krok znamená faktický konec vládní koalice.

Pro odvolanou ministryni obrany a šéfku strany LIDEM Karolínu Peake tato situace znamená faktický konec vládní koalice. Řekla to České trelevizi před zasedáním předsednictva LIDEM. Za současných podmínek je podle ní spolupráce ve vládě velmi těžko představitelná. Fakt, že se jedná o začátek vládní krize, naznačila ve vysílání ČT24 již první místopředsedkyně strany LIDEM Dagmar Navrátilová, pro ni osobně je Nečasův krok důvodem pro opuštění vlády. Tato slova podpořil i její stranický kolega Viktor Paggio.

Slova potvrdilo rozhodnutí předsednictva LIDEM opustit vládu. Předsedkyně strany LIDEM Peake uvedla, že vyzvala ministry strany, aby k 10. lednu 2013 podali demise na své vládní funkce. Na dotaz následně odpověděla, že očekává odchod do opozice, později ale neodpověděla jednoznačně, zda by strana v případě hlasování o vyslovení nedůvěře vládě takto hlasovala. "Někdo nám zapomněl říci, že na tu holku na obraně má někdo dohlížet. I z naší strany se jedná o ztrátu vzájemné důvěry," uvedla následně Peake, když komentovala dohodu na směně ministerstev mezi ODS a LIDEM.

"Zatím nemáme důvody, proč bychom z koalice odcházeli, koalici se evidentně daří, přijali jsme celou řadu velmi důležitých zákonů, z hlediska přijímaných norem je tato koalice velmi úspěšná," uvedl Petr Gazdík za TOP 09 – STAN. 

"Tato strana (LIDEM) by vládu nikdy nepoložila, protože ví, že by to pro ni bylo možná mediálně zajímavé, ale zcela určitě poslední položení vlády, protože už by nikdy v žádné nebyla," reagoval odvážněji Jaroslav Kubera z ODS.

Nečas v posledních dnech Peake kritizoval za personální změny, které provedla po svém nástupu do čela ministerstva. Peake hned druhý den po svém jmenování odvolala z funkce svého prvního náměstka Vlastimila Picka. Bývalý náčelník generálního štábu vedl tým, který se Švédskem vyjednával podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen. Ve funkci skončili také šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a poradce František Šulc.

Peake přitom při svém nástupu na ministerstvo uvedla, že není nakloněna velkým personálním změnám provázejícím výměny ministrů. Následný krok vysvětlila mimo jiné tím, že chce nad ministerstvem obrany civilní kontrolu. "Upřímně doufám, že pochopí důvody mého rozhodnutí a že se dohodneme na jiné formě spolupráce," uvedla tehdy Peake k Pickovu odvolání.

Podle mluvčího obrany Jana Pejška nová ministryně považuje Pickovu funkci prvního náměstka za politickou. "Obsazení této politické funkce bývalým náčelníkem generálního štábu bezprostředně po skončení jeho aktivní služby je v příkrém rozporu s principem civilní kontroly armády tak, jak jej ministryně vnímá," uvedl Pejšek.

Důvodem Bulantova odvolání byla podle Peake nezvládnutá veřejná zakázka na dodávku nových uniforem pro armádu. Zakázku nedávno zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Obrana se proto rozhodla stejnokroje nakoupit přes jednu z agentur NATO.

Bulant i Picek jsou vojáci. Peake chtěla přistoupit „k úplnému zcivilnění takzvané civilní sekce ministerstva“.

Peake také rozhodla o zrušení funkce náměstka pro obranné akvizice, kterou také zastával Bulant. Považuje ji za zbytečnou právě proto, že byl na obraně zřízen vyzbrojovací úřad.

Karolína Peake měla dnes ve čtvrtek schůzku s premiérem Nečasem. Předseda kabinetu si chtěl poslechnout vysvětlení, proč Peake odvolala z funkce prvního náměstka resortu bývalého generála Vlastimila Picka. Když se to minulý týden dozvěděl, pobýval zrovna v Bruselu a nad zprávou byl rozezlen. "Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo pan premiér paní ministryní," shrnul následně prezident Klaus s tím, že byl ujištěn, že generál Picek zajistí kontinuitu chodu resortu po odchodu Alexandra Vondry (ODS) z čela resortu.

Premiérovo čtvrteční rozhodnutí zaskočilo koaliční partnery z TOP 09 nebo člena výboru pro obranu Jana Pajera (ODS). "Vůbec netuším, proč to pan premiér udělal. Asi ji dostihlo odvolání generála Picka," zmínil Pajer v ČT. Zaskočený byl i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Přemýšlím, zda byl premiér příčetný, když paní vicepremiérku do funkce jmenoval, a zda byl příčetný, když ji odvolával. V obou případech být příčetný nemohl,“ okomentoval situaci Gazdík, který je připravený sejít se na jednání koaličních lídrů ve formátu K9, pokud je premiér, nebo strana LIDEM svolá. Podle něj je ale na podobné diskuze brzy, informace o odvolání Peake je několik minut stará.

Zda by měla strana LIDEM nadále mít rezort obrany, nechtěl komentovat. Podle něj je odpovědnost na straně premiéra a liberálních demokratů, jak třetí koaliční strana opakuje od chvíle, kdy se o Peake začalo na branném rezortu mluvit.(Zdroj: čtk, Reuters, ČT, mediafax)


Čtěte více:

Nová ministryně obrany Peake odvolala prvního náměstka Picka, šéfa vyzbrojování a poradce na obraně
13.12.2012 11:26
Nová ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) odvolala z funkce svého ...

Váš názor
 • Mayové to přece tak předpověděli,
  20.12.2012 17:08

  že bude konec, tak co se všichni tak diví...
  Karl von Bahnhof
 • proč
  20.12.2012 16:32

  se Patria pouští do politiky dezinformacemi? Gazdík nepoužil výraz příčetnost. Je to nový pohled na novinářskou etiku? Vašek řekl nečasovi nepodepíšu, dokud Káju nevyhodíš. Kaja to asi věděla předem a nyní hledá cestu, jak si zachovat tvář. Rozumím Káje, nerozumím nečasovi.
  lime
  • kitd
   20.12.2012 17:52

   Tak u zna partrii skoncila i kitdiskuse..i pic ve vlade a mozna i vlada.. Takze rudy prezident senat parlament kraje a kitd..to je fakt mayovka...
   oo7
 •  
  20.12.2012 16:15

  ZAS VIDÍME JEDNU FRAŠKU,BÝT TU CROMWELL TAK BY JISTĚ VYHNAL VEN TU BANDU ŠAŠKŮ ABY SI Z NÁS ZASE PŘÍŠTĚ NEDĚLALI JENOM PSINU.JACÍ HLUPÁCI JSME BYLI,KDYŽ JSME SI JE NAVOLILI ŠAŠKY PRÁZDNÉ JAKO PLEVA AŤ JSOU ZPRAVA NEBO ZLEVA..MIRKA,JIRKU,KAROLÍNU. DŘÍV NEŽ PUJDEM ZAS ZA PLENTU,VYHOĎME JE Z PARLAMENTU,VYKOPŇEME JE PRYČ Z VLÁDY ZARAŽME JIM JEJICH SPÁDY.
  bob
 •  
  20.12.2012 16:01

  je to ale věru psina jak ta fenka karolína vypadla už dneska zčerstva z toho mýho ministerstva§§§§.
  PICEKK
 •  
  20.12.2012 15:30

  Dekuji Karoline za praci pro resort obrany.Byl to nejlepsi sef obrany za posledni tyden.S pozdravem Vaš svazak Peta.
  Vata
 • Názor z Bakalova
  20.12.2012 15:11

  Tak , komu šlápla na kuří oko, Hradnímu dědkovi, nebo nějakému K a m a r á d o v i.
  Homo
  • Re: Názor z Bakalova
   20.12.2012 18:38

   ....ten její peake se údajně ometá kolem omnipolu....možná hrozilo nebezpečí přehození výhybky penězovodu.
   keris
  • Re: Názor z Bakalova
   20.12.2012 17:43

   hradnímu zmetkovi...
   marrtt
Aktuální komentáře
22.09.2021
15:52Slovensko snížilo výhled růstu ekonomiky, i kvůli dopadům třetí vlny koronaviru
15:40UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2021
15:36Raiffeisenbank a.s.: Oznámení vlastníkům dluhopisů
15:24Komentář analytika: Do nového roku vykročil FedEx špatnou nohou
14:40Budoucí technologičtí giganti, na které se podle Goldman Sachs vyplatí vsadit
14:22McKinsey: Při využití potenciálu žen by HDP mohl být v roce 2030 o 500 miliard vyšší
11:59Top 10 dividendových akcií podle Morningstar
11:07Oživení německé ekonomiky brzdí problémy v dodavatelských řetězcích
11:00Evropa roste. Obavy z Číny dál klesají, na programu je Fed  
10:57Většina členů rady může podpořit výraznější utažení sazeb, myslí si Vojtěch Benda
9:09Rozbřesk: Fed vydá novou prognózou, která možná ukáže na vyšší ochotu jít se sazbami rychleji nahoru
8:54Obavy z Evergrande opadají, tématem dne Fed. Evropa zahájí pozitivně  
8:45Sněmovna reprezentantů schválila těsnou většinou rozpočtový balíček
8:28Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek
7:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o rozhodování per rollam valné hromady
6:06Růst nerůst mezd, nedostupné bydlení i chyba dekády. Nový MakroMixér s Danem Prokopem
21.09.2021
22:07Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq, DRS/A +3,75 %  
17:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 procenta
17:48Dukovanský tendr by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček
17:40Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
General Mills Inc (08/21 Q1, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba