Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je HDP skutečně tak špatným ukazatelem naší spokojenosti?

Je HDP skutečně tak špatným ukazatelem naší spokojenosti?

3.1.2013 18:05
Autor: Redakce, Patria Online

Najdeme mnoho těch, kteří tvrdí, že snaha o růst hrubého domácího produktu (HDP) je nemístná a dokonce nezodpovědná. Někteří ekonomové považují za lepší cíl ekonomické politiky spokojenost. Kritiku HDP můžeme rozdělit do tří hlavních oblastí. První z nich se odvíjí od tvrzení, že HDP představuje velmi špatné měřítko našeho blahobytu, protože například nebere v úvahu znečištění životního prostředí. Druhá má základ v názoru, že HDP ignoruje to, jak jsou příjmy ve společnosti rozděleny. A třetí pramení z názoru, že od určité úrovně materiálního zabezpečení již vyšší životní standard naši spokojenost nezvyšuje. Pokusím se vysvětlit, proč jsou podle mého mínění všechny tři oblasti kritiky mylné.

HDP představoval vždy měřítko produkce, ne blahobytu. Můžeme ho ale považovat za jeho součást. Data ukazují, že HDP na hlavu vykazuje pozitivní korelaci s takovými proměnnými, jako je očekávaná délka života a negativní korelace s úmrtností novorozenců, či nerovností ve společnosti. Z grafu vidíme, že rostoucí spotřeba domácností (osa x) na hlavu jde ruku v ruce s klesající úmrtností novorozenců. Samozřejmě, že korelace nemusí nutně znamenat závislost. Můžeme ale předpokládat, že vyšší bohatství vede k lepší zdravotní péči.

HDP

Pravdou není ani to, že by většina lidí netěžila z růstu HDP. Například pohled na USA ukazuje, že od 70. let sice rostla příjmová nerovnost, těžko budeme ale tvrdit, že z růstu ekonomiky netěžila i průměrná domácnost. Dokazuje to například změna blahobytu domácností měřená na základě tzv. Levy Institute Measure of Economic Wellbeing (LIMEW). Medián tohoto ukazatele rostl v letech 1959 – 2007 o 1,01 % ročně, jeho průměr o 1,31 % ročně. Rozdíl mezi mediánem a průměrem přitom můžeme považovat za indikátor příjmové nerovnosti. Roste-li průměr rychleji než medián, tato nerovnost se zvyšuje. I přesto však můžeme říci, že typická americká domácnost z růstu ekonomiky výrazně těžila.

Představme si hypotetický případ, v němž by lidé měli stejnou volbu ohledně spotřebního zboží jako v roce 1800. Pokud by tomu tak bylo, pravděpodobně by jejich spotřeba byla dnes mnohem nižší, než je tomu ve skutečnosti. Naše skutečná volba mezi spotřebou a volným časem tak ukazuje, že si vyšší spotřeby ceníme i v absolutním slova smyslu. Rostoucí HDP je tedy v souladu s našimi tužbami a preferencemi.

Uvedené je výtahem z „Hooray for GDP! GDP as a measure of wellbeing“ autora Nicholase Oultona.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 • souhlas
  4.1.2013 11:13

  Stačí používat selský rozum a vsichni by se měli fajn,to co jste zde poukázal je velmi jednoduché a účinné,ale to se těm byrokratickým zmetkum nelíbí ,co by dělali ,když se umí jen prizivovat na práci jiných
  xxx
 • Růst HDP kontra růst dluhu
  4.1.2013 1:08

  Uvedený článek stejně jako podklady ze kterých autor čerpal polkládám - s prominutím - za instruktivní ukázku jednostranného pohledu na věc, za polopravdu, která ovšem jak známo bývá někdy ve svých důsledcích horší než přímo vyslovená lež. Věci se podle mne mají takto : jen málokdo ve skutečnosti zpochybňuje, že růst HDP je společensky žádoucí. Je evidentní, že přispívá k rozvoji společnosti jako takové i k blahobytu jednotlivce. Problém je jinde: - růst HDP se stal makroekonomickým fetišem, de facto jakoby jediným cílem veškerého snažení. Všichni chtějí stále růst a růst, jakoby tento proces mohl být opravdu bez konce, jakoby nebylo jiných celospolečenských cílů. Ekonomiky jsou dle úrovně růstu HDP velmi zjednodušujícím způsobem hodnoceny a porovnávány... - "růstu" HDP je v celé "vyspělé" euroamerické společnosti již dlouhé roky dosahováno jen za cenu neustálého zadlužování a pumpování vypůjčených/vytištěných peněz do ekonomiky. ---------------- ... navrhuji nový hodnotící vzorec: od vykázaného růstu HDP za běžný rok odečíst nárůst zadlužení...a výsledný rozdíl pak použít k hodnocení a porovnání ekonomik! ---------------- Zasvěcení mohou namítnout, že věci trochu zjednodušuji...ano, jistě, jedná se jen o hrubý princip...bylo by to pěkné téma na doktorskou práci z ekonomie...jen ten autor by se asi sluchu nedočkal a nová metoda hodnocení by byla současnými unisono levicovými vládami smetena jako politicky nepoužitelná... Pojďme si tedy nadále slepě hrát na "růst HDP"...jásejme a radujme se z každého procenta...ty dluhy v pozadí nakonec zaplatí ti jednotlivci/subjekty, kteří tvrdě pracují, snaží se, chovají se odpovědně. Tito všichni budou okradeni, jiné řešení situace nemá. Jako ve spojených nádobách. A nebude to dlouho trvat...
Aktuální komentáře
13.12.2017
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba