Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR: Zvyšujeme prodejní cenu koks. uhlí, cena koksu poklesne. Energ. uhlí letos zlevníme o 19%. Akcie -4 % (+komentáře analytiků)

NWR: Zvyšujeme prodejní cenu koks. uhlí, cena koksu poklesne. Energ. uhlí letos zlevníme o 19%. Akcie -4 % (+komentáře analytiků)

28.1.2013 8:39, aktualizováno: 28.1. 13:34

Aktualizováno

New World Resources vyjednala s odběrateli pro první kvartál letošního roku nárůst průměrné ceny koksovatelného uhlí o 3 procenta, ale u koksu se cena o 1 procento sníží. Roční kontrakt na prodeje energetického uhlí domluvený s odběrateli NWR pro letošní rok ale znamená pokles ceny o 19 procent proti loňskému kontraktu. Těžební firma dále potvrdila dříve poskytnutý hrubý výhled pro celý rok 2013. Akcie NWR po této zprávě v Praze v úvodu propadly až o 4,4 procenta na 86,5 Kč, následně ale ztrátu umazaly na 3 procenta, ale nyní cenový pokles opět prohlubují. 

NWR dnes ráno oznámila, že průměrná cena koksovatelného uhlí stoupne ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku o 3 procenta na 103 eur za tunu, zatímco cena prodané tuny koksu klesne o procento na 253 eur za tunu.

"Průměrná cena koksovatelného uhlí je založena na očekávání, že prodeje koksovatelného uhlí v prvním čtvrtletí 2013 budou tvořeny přibližně ze 45 % tvrdým koksovatelným uhlím (střední volatilita), ze 47 % poloměkkým koksovatelným uhlím a z 8 % PCI koksovatelným uhlím," doplňuje zpráva NWR. Průměrná cena koksu je potom podle firmy založena na očekávání, že prodeje v prvním čtvrtletí roku 2013 budou tvořeny přibližně ze 76 % slévárenským koksem, z 15 % koksem vysokopecním a z 9 % ostatními druhy koksu.

Jednou ročně sjednávaná cena prodané tuny energetického uhlí se bude podle dnešní zprávy NWR letos prodávat za 60 eur, což je meziroční pokles o 19 procent. "Přibližně 80 % dodávek energetického uhlí bylo dohodnuto na základě ročních cen, zatímco na přibližně 20 % dodávek je aplikováno čtvrtletní cenové období," vysvětluje stanovení ceny NWR.

Všechny oznámené ceny jsou podle NWR jen orientační a vycházejí ze směnného kursu 25 EUR/CZK. Skutečné realizované ceny mohou být ovlivněny celou řadou faktorů včetně (avšak nejen) pohybů směnného kursu, kvalitativního mixu, harmonogramu dodávek či pružných ustanovení jednotlivých smluv.

NWR před dvěma týdny uvedla, že trhy koksovatelného i energetického uhlí zůstávají pod tlakem a oznámila nesplnění cíle prodejů uhlí a koksu a také těžby koksu v roce 2012. Pro letošní rok počítá s nákladovými škrty a poklesem těžby uhlí. Dnes potvrdila cíle produkce pro letošní rok - u uhlí v rozmezí 10-11 milionu tun a u koksu 0,800 milionu tun. Loni podle neauditovaných výsledků vytěžila NWR 11,21 milionu tun uhlí a vyrobila 680 tisíc tun koksu. Nadále čeká zhruba nezměněné jednotkové náklady těžby (bez vlivu FX). Firma také zopakovala, že čeká podstatné meziroční snížení celkových investičních výdajů o řádově 30 až 50 procent. Více podrobností bude podle NWR oznámeno v únoru 2013 společně s hospodářskými výsledky za rok 2012.

Komentáře analytiků:

"Celkově hodnotíme pozici NWR při vyjednávání o cenách jako slabou s ohledem na klesající průmyslovou produkci v ČR. Především vyšší než námi očekávaný meziroční pokles cen energetického uhlí považujeme za negativní a předpokládáme, že způsobí pokles prognózovaných zisků letošního roku i cílových cen," zhodnotil dnešní zprávu NWR Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct (celá analýza a dopad na cílovou cenu ZDE).

Analytici Liberum Capital následně ve své zprávě pro klienty uvedli, že dnes zveřejněné ceny energetického uhlí jsou na dolní straně očekávaného rozmezí a mají být proto investory brány jako negativní překvapení.

Podobně se vyjádřili také analytici Merrill Lynch, investiční divize Bank of America. „Cena energetického uhlí je meziročně nižší o 19 procent. Očekáváme proto snížení konsensu na další výsledky společnosti,“ píše se v krátké zprávě Merrill Lynch, která ponechává pro titul doporučení „underperform“. Analytici přitom opakují, že NWR považují za těžaře s vysokými náklady produkce s aktivy, které firmě neumožnují vstup na zámořský trh.

(Zdroj: NWR, BoA/ML, Liberum Capital, Bloomberg)


Čtěte více:

NWR (-5 %) nesplnila cíl prodejů a těžby koksu. Letos čeká pokles těžby uhlí a nákladové škrty
14.1.2013 8:57
Trhy koksovatelného i energetického uhlí zůstávají pod tlakem, přiznáv...
NWR zaostala za loňskými cíli prodeje, plánuje refinancování části dluhu (komentář)
14.1.2013 10:44
Společnost NWR (95,9 CZK, -4,10%) informovala o výši produkce a objemu...
NWR prodává své nové dluhopisy levněji, než plánovala
16.1.2013 12:24
Těžební společnost New World Resources (NWR) zřejmě vydá nové dluhopi...
NWR si prodlouží splatnost dluhu. Nová emise prý přilákala i exotičtější investory
23.1.2013 15:03
Těžební společnost New World Resources (NWR) vydala nové dluhopisy sp...

Váš názor
 •  
  28.1.2013 9:15

  A analytici slevní NWR na 30 korun?
  investor
  •  
   28.1.2013 9:17

   proc ne ???
   OPTIMISTA
   •  
    28.1.2013 9:35

    dyk to říkám furt :-))
    Jesse
    •  
     28.1.2013 9:42

     jak jinak ze ??? :D se vsadim ze to drzi jesse nad vodou silou nakupek
     OPTIMISTA
     •  
      28.1.2013 9:44

      Zastavení debienska je asi už jistotou.
      ....
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y