Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Treichl: Rok 2012 byl pro Erste lepší, zázrak ale vzhledem ke stavu ekonomiky nečekejme

Treichl: Rok 2012 byl pro Erste lepší, zázrak ale vzhledem ke stavu ekonomiky nečekejme

28.01.2013 10:07

Rok 2012 byl pro rakouskou bankovní skupinu Erste Bank lepší než rok předchozí, uvedl v rozhovoru pro rakouský Kurier generální ředitel skupiny Andreas Treichl. Řekl zároveň, že vzhledem k současné ekonomické situaci nelze pro banku stanovit nijak zářný výhled. Akcie Erste vstoupily dnes do vídeňského obchodování o 1 % slabší.

„Operujeme v reálné ekonomice a její problémy se tak odrážejí do našeho účetnictví. Její stagnace znamená, že nebudeme reportovat nijak bujaré zisky,“ uvedl Treichl. Erste v polovině ledna oznámila revizi goodwill níže o 300 mil. EUR a dopad ukončení aktivit na Ukrajině, a v důsledku toho očekávání čistého zisku za loňský rok poblíž 450 milionů eur. Aktuální konsensuální odhad trhu (dle Bloomberg) zní na 576 mil. EUR. Bankovní skupina však potvrdila, že ze zisku roku 2012 hodlá vyplatit dividendu. Své výsledky za 4Q12 a tedy i za celý loňský rok skupina oznámí 28. února.

Treichl v rozhovoru v minulém týdnu zhodnotil výhled pro jednotlivé regiony, kde banka operuje. Střední a východní Evropa je podle něj z růstového pohledu vytrvale nadějnější, než západ a jih. Podle šéfa Erste z toho plynou příležitosti jak pro Rakousko tak pro samotnou banku, pro níž se zlepšuje situace na trzích Maďarska i Rumunska, kde za letošní rok očekává kladný provozní výsledek.

Pohledu na finanční zdraví Erste nicméně v posledních dnech nedodala ani analytická zpráva Citi či spekulace rakouského tisku o tom, že banka brzy představí úsporný plán pro rakouský trh. Podle Citi byl růst akcií Erste příliš rychlý a prudký. Její analytici upozornili, že nové zprávy z banky k Rumunsku a Ukrajině ukrojí z očekávaného zisku na akcii let 2012 až 2014 od 16 do 43 procent. Zhruba polovinou až třemi pětinami se pak mají na celkové ziskovosti skupiny do roku 2015 podílet české aktivity. Citi snížila doporučení pro titul na „neutrální“ z „koupit“, přičemž zvýšila cílovou cenu na 26 eur (v přepočtu zhruba 665 Kč). Erste se dnes v Praze obchoduje u 632 Kč/akcii.



(Zdroj: Bloomberg, Kurier)

Čtěte více:

Erste čeká loňský zisk 450 mil. eur, výplatu dividendy a lepší kapitálovou vybavenost. Revidovala goodwill
15.01.2013 10:43
Bankovní skupina Erste Group oznámila revizi goodwill a dopad ukončení...
Erste nyní čekají bolestné řezy doma v Rakousku, píše tamní list
16.01.2013 10:43
Vídeňská bankovní skupina Erste Group prošla výraznou provozní i perso...
Citi k Erste: Růst titulu byl příliš prudký, nové zprávy výhled mírní. Český přínos dominantní
17.01.2013 11:19
Za příliš rychlý a příliš prudký označili analytici Citi růst akcií sk...
Šéf Erste Treichl: Střední Evropa bude silnější než západ a jih, chybí jí ale silná burza. Rumunsko i Maďarsko se lepší
23.01.2013 13:18
Region střední a východní Evropy bude po příštích 25 let silnější, než...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.03.2026
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa
9:54ČNB podle Michla nesmí podcenit dopady války v Íránu, má být připravena zvýšit sazby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (02/26 Q1, Bef-mkt)
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university