Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste nyní čekají bolestné řezy doma v Rakousku, píše tamní list

Erste nyní čekají bolestné řezy doma v Rakousku, píše tamní list

16.01.2013 10:43, aktualizováno: 16.1. 16:47
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Vídeňská bankovní skupina Erste Group prošla výraznou provozní i personální proměnou včetně propouštění, ta se ale zatím dotkla především aktivit za hranicemi. Rumunská dcera BCR musela odepsat postupně 1,8 miliardy eur hodnoty a v běhu je propouštění řádově každého šestého z celkem 9200 zaměstnanců. V Maďarsku nutné kroky banky dopadly na 300 tamních zaměstnanců v roce 2012, zhruba 11 procent tamní pracovní síly banky. Nyní je na řadě Rakousko a starost s ním bude větší, píše v tématu a komentáři rakouský list Der Standard.

Situace Erste na domácím rakouském trhu také není snadná a podle zdrojů z bankovních kruhů, na které se odkazuje Der Standard, brzy přijdou úsporná opatření v rozsahu 5 až 10 nákladů na zaměstnance. Podrobnosti mají být známy v nadcházejících týdnech. Pro přehled: Erste v Rakousku zaměstnává zhruba 16 tisíc pracovníků, z toho řádově 3300 v Erste Bank Österreich, 1800 v Erste Group Holding a 7400 po různých spořitelnách a v dalších dceřiných společnostech.

Úspory nemají přijít plošně, uvádí rakouský list a s tím, že bude snaha je vést co nejméně bolestně. Z části se mají zaměřit na pracující důchodce/odchody do penze, z části na kratší pracovní úvazky, rovněž na změnu pracovní náplně. V samotné Erste Bank Österreich tak list ve finále odhaduje snížení počtu zaměstnanců o řádově 150. Spolumožností, jak určitých úspor personálních nákladů dosáhnout, je omezení sociálních výhod, dodává s odkazem na zdroje list. Jde například o dotace na jídlo či zdravotní péči.

Podle Der Standard má také pokračovat zahájená, nicméně doposud s ohledem na tradici spíše vlažná, změna organizační struktury směrem k vyšší centralizaci aktivit. Velkoobchodní bankovnictví funguje pod střechou Erste Group Holding, privátní bankovnictví také, obé pod novým manažerem. Pod jeho křídla chtěl údajně šéf skupiny Andreas Treichl přesunout také Marketing Österreich. Tématem je dle listu v tomto směru také outsourcing v oblasti nákupu, skladování a IT.

Der Standard uvádí, že pokračovat má proces restrukturalizace rumunské BCR. Odpisy v rámci banky dosud - s čerstvě oznámenými 300 miliony eur a dřívější 1,5 miliardou eur - dosáhly řádově 1,8 mld. eur, na knihách dnes BCR figuruje s řádově 600 miliony eur. List připomíná, že na konci roku 2005 proti 62% podílu skupiny v BCR stálo 3,7 mld. EUR, dnes Erste BCR kontroluje již fakticky plně (papírově 93 % po výkupech podílů od tamních fondů). Banku BCR, jak list připomíná, skupina Erste získala de facto na vrcholu konjunktury ve střední a východní Evropě a od roku 2009 analytici upozorňovali, že vysoký goodwill v bance není udržitelný. Odpisy v tomto směru byly očekávány a mohou pokračovat.

Pokud jde o další zahraniční akvizice a expanzi banky, po závěru obchodování v Praze se objevila zpráva srbské informační agentury, podle které Erste Group podala nabídku na převzetí srbské divize padlé banky Hypo Alpe-Adria a čeká na postoj rakouské vlády. „Pokud bude odpověď vlády negativní, nebo nabídka nebude akceptována, máme záložní plán k expanzi na srbském trhu,“ cituje pak CEO Erste Andrease Treichla.

V říjnu 2011 skupina Erste výrazně negativně překvapila investory odpisem dvou miliard eur, vztažených k derivátovému portfoliu, CDS i odpisům goodwill. Krok banku přivedl do výrazné kvartální a následně i celoroční čisté ztráty. Spolu s nynějším odpisem 300 milionů eur před zdaněním v BCR a ukončením aktivit na Ukrajině Erste oznámila, že celoroční čistý zisk 2012 vidí kolem úrovně 450 milionů eur. Je to méně proti očekáváním trhu nad 570 miliony EUR, byť analytici své odhady postupně snižují. Erste potvrdila výplatu dividendy ze zisku roku 2012 a naznačila, že změny v goodwill se významně kladně projeví do vykázané úrovně kapitálové vybavenosti banky.


(Zdroj: Der Standard, Bloomberg, Erste)


Čtěte více:

Šéf Erste Treichl: Výhled na celoroční výsledek se lepší, Rumunsko má nejhorší za sebou. Dividenda bude
30.10.2012 14:23
K silnému růstu nasadily akcie Erste Bank po slovech CEO Andrease Trei...
Goldman Sachs k Erste po 3Q: Trefa v CEE díky výhledu, úlevě v Rumunsku a kvalitě aktiv. I další zvyšují cíle…
31.10.2012 13:18
Výsledky Erste Bank za třetí čtvrtletí roku byly mírným překvapením, v...
CEO Erste Treichl odešel z čela největšího akcionáře, v rumunské BCR bude banka propouštět
17.12.2012 15:05
Rumunská Banca Commerciala Romana (BCR), patřící do rakouské bankovní ...
Výhled 2013: Philip Morris černým koněm, Pegas stálicí. Kam investovat mimo ČR i akcie?
07.01.2013 15:27
Z velké míry v zahraničí budou ležet klíčové faktory pro vývoj domácíh...
Erste čeká loňský zisk 450 mil. eur, výplatu dividendy a lepší kapitálovou vybavenost. Revidovala goodwill
15.01.2013 10:43
Bankovní skupina Erste Group oznámila revizi goodwill a dopad ukončení...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data