Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Caterpillar (+3 %) hlásí oživení na americkém trhu, celoroční výhled poblíž očekávání trhu

Caterpillar (+3 %) hlásí oživení na americkém trhu, celoroční výhled poblíž očekávání trhu

28.01.2013 14:38, aktualizováno: 28.1. 17:17

Aktualizováno

Světová jednička ve výrobě stavebních a těžařských strojů, americká společnost Caterpillar dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zisku, který po očištění překonal analytické odhady. Za lepšími než očekávanými výsledky údajně stojí oživení na americkém trhu. Celkový zisk společnosti nicméně klesl o více než polovinu na 697 mil. USD kvůli přetrvávající slabší poptávce a mimořádným nákladům spojeným s nesprávným účetnictvím v čínské divizi.

Po očištění o odpis ve výši 580 mil. USD v divizi ERA Mining Machinery v Číně činil zisk na akcii 1,91 USD, zatímco očekávání (v anketě Bloomberg) bylo nastaveno na 1,70 USD. Čtvrtletní tržby na úrovni 16,08 miliardy dolarů zhruba naplnily konsensus 16,06 mld. USD, když se snížily zhruba o 7 procent.

Caterpillar představila výhled na letošní rok, za který očekává zisk přepočtený na akcii v rozmezí 7 až 9 dolarů při tržbách 60 až 68 miliard dolarů. Analytici v průměru očekávají celoroční zisk 8,54 USD a tržby na úrovni 65,2 mld. USD. Se zahrnutím dalších opravných položek činil zisk na akcii 1,46 dolarů, ve srovnání s konsensem 1,70 USD. Akcie reagovaly na výsledky růstem v premarketu o téměř 3 % nad 98 USD, na což navazují i po otevření trhu taktéž zhruba 3% růstem. Za posledních 12 měsíců ztratily akcie Caterpillar více než 14 procent hodnoty.

Výsledku společnosti dopomohl silnější domácí trh, kde podle vládních dat došlo k oživení ve stavebnictví, a společně s nárůstem infrastrukturních projektů na rozvojových trzích zmírnil dopad investic v těžařském sektoru. Stavební výroba v USA v listopadu vzrostla o 7,7 procenta. „Severoamerický trh má díky nové poptávce živou půdu k růstu před ostatními regiony,“ domnívá se analytička ústavu William Blair & Co. Larry De Maria. Brazílie plánuje s blížícím se světovým mistrovstvím ve fotbale v roce 2014 a olympiádou v roce 2016 investovat necelých 500 miliard dolarů. „Výroba stavebních strojů v Brazílii a Číně zaznamenala velmi mírný rok 2012, letos by měly být vývoj v těchto regionech nanejvýš mírně pozitivní,“ uvedla analytička. 

"Jsme povzbuzeni současným zlepšením ekonomických indikátorů, ale zůstáváme obezřetní," uvedl generální ředitel firmy Doug Oberhelman. Firma očekává růst tržeb i zisku ve 2H13 v souladu s oživením ekonomiky. Růst v USA by měl letos dosáhnout nejméně 2,5 %, zatímco Čína ponechá prorůstové politiky a eurozóna bude nejspíš stagnovat.

Caterpillar v loňském roce koupil, s cílem posílit svou pozici na čínském trhu, svého hongkongského konkurenta ERA Mining Machinery za 793 mil. USD. V lednu pak společnost oznámila, že ve své nové čínské divizi zjistila „úmyslné několikaleté koordinované účetní chyby“, a reagovala výměnou vrcholného managementu v této části společnosti. 

(Zdroj: Bloomberg, Caterpillar, čtk)


Čtěte více:

GE a Caterpillar osedlávají divokého koně asijského důlního sektoru
30.07.2012 11:48
Američtí giganti General Electric (GE) a Caterpillar jsou dobře připra...
Caterpillar snížil výhled zisků... denní přehled Trhy, data, výsledky
25.09.2012 18:03
Evropské akciové trhy se po většinu dne obchodovaly okolo nuly, v závě...
Caterpillar čtvrtletním ziskem nepřekvapil, tržbami ale zklamal a příští rok čeká až 5% propad
22.10.2012 14:45
Americký gigant Caterpillar, který je světovou jedničkou ve výrobě sta...
Šéf Caterpillaru o útesu: Zákazníci jsou k smrti vyděšení
07.12.2012 13:27
Představa, že se Spojené státy zřítí z fiskálního útesu, děsí naše zák...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.03.2026
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data