Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Caterpillaru o útesu: Zákazníci jsou k smrti vyděšení

Šéf Caterpillaru o útesu: Zákazníci jsou k smrti vyděšení

7.12.2012 13:27
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Představa, že se Spojené státy zřítí z fiskálního útesu, děsí naše zákazníky „k smrti“, prohlásil výkonný ředitel amerického strojírenského gigantu Caterpillar Doug Oberhelman.

Šéf největšího výrobce stavební a důlní techniky se nedávno setkal s prezidentem Barackem Obamou a republikánskými předáky, přičemž jednání popsal jako produktivní. „Vše, co vám mohu říct, je, že v současné době nikdo z útesu spadnout nechce. Nikdo si to nepřeje,“ dodal Oberhelman.

Ministr financí Tim Geithner nicméně ve středu na CNBC prohlásil, že Bílý dům je „naprosto“ připraven skočit, pokud republikáni neodsouhlasí nárůst daní pro domácnosti s příjmem nad 250 tisíc USD ročně. Z toho požadavku prý Obamova administrativa nikdy neustoupí.

Geithner s Obamou jsou při vyjednávání v lepším postavení, jelikož soubor automatických škrtů v rozpočtu a zvyšování daní je nastaven výrazně ve prospěch druhých jmenovaných (100 mld. USD výdajů ku 500 mld. USD daní). Pokud se tedy demokraté s republikány nedohodnou, od ledna budou plošně zrušeny slevy na daních z dividend a kapitálových výnosů pro bohatší domácnosti a vrátí se na úroveň z 90. let, tedy místy na víc než dvojnásobek (z 15 % na 39,6 %). Výdajové škrty se navíc soustředí do rezortu obrany, což bude republikánům, kteří před volbami volali po růstu vojenského rozpočtu, vadit víc než demokratům. Obama tudíž k jednání přistupuje s mnohem menší ochotou ke kompromisu. 

Podle Oberhelmana by se s pádem nemělo vůbec hazardovat. „Pokud se mu přece jen nevyhneme, bude daleko větší prostor pro zhoršení situace oproti současnému stavu – a bude se dít spousta věcí,“ dodal CEO. Jeho společnost se připravuje na všechny možné scénáře a podle potřeby upraví kapitálové výdaje.

Podle Mezinárodního měnového fondu by se rozpočtová konsolidace v rozsahu 600 mld. USD rovnala 4 % HDP země, což by ji řadilo k největším od roku 1940. Senátní rozpočtový výbor v srpnu připustil, že pád z fiskálního útesu by vyústil v hlubokou recesi a připravil zhruba 2 miliony lidí o práci.

Podle Briana Moynihana, výkonného ředitele Bank of America, už nejistota ohledně vývoje v příštím roce negativně ovlivnila plánované výdaje soukromého sektoru. Neschopnost dosáhnout dohody nepředstavuje jen riziko okamžité recese, ale může mít dlouhodobé nepříznivé efekty. 


 
Bývalý ministr financí Lawrence Summers definoval postoj demokratů jako vyvážený přístup, v jehož rámci by měly být zvýšeny daně bohatším Američanům a rozšířen základ pro jejich výpočet zrušením výjimek a odečitatelných položek. „Prezident v žádném případě nepodepíše legislativu, která nezvýší daňové sazby. Tohle prezident deklaroval zcela jasně,“ prohlásil Summers.

(Zdroj: CNBC, Reuters) 


Čtěte více:

Caterpillar čtvrtletním ziskem nepřekvapil, tržbami ale zklamal a příští rok čeká až 5% propad
22.10.2012 14:45
Americký gigant Caterpillar, který je světovou jedničkou ve výrobě sta...
Strojírenské akcie odolávají pesimismu na trzích
16.11.2012 13:54
Navzdory obavám ze zpomalování růstu světové ekonomiky a pádu Spojenýc...
Obama raději shodí ekonomiku USA z fiskálního útesu, než by prohrál s republikány?
6.12.2012 11:32
Prezident Barack Obama začíná vypadat jako "skokan z fiskálního útesu"...

Váš názor
 • Tik tak
  7.12.2012 14:13

  jo jo ted jsou všichni vyjevení z 500 mld, ale že jen nárůst úroku u dluhu usa o 1% by znamenal 160 mld navíc to je zatím ok. bláhová nevědomost :o)
  Mike
 • fiskální útes
  7.12.2012 13:34

  Tenhle pojem jsem poprvé slyšel v prezidentské debatě Romney v. Obama. Od té doby se všichni tváří, že ví "vo co go". Nicméně pro mě, méně chápavého. Můžete to prosím vás definovat? A vzkaz pro Patrii, pokud se objeví nějaký takový pojem, nebylo by vůbec od věci jej v rámci článku "připomenout".... Má zkušenost je, že hodně lidí jen více méně tuší co daný pojem znamená. Díky
  Snoopy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data