Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra německých investorů se opět výrazně zlepšila, ZEW nejvýše od dubna 2010

Důvěra německých investorů se opět výrazně zlepšila, ZEW nejvýše od dubna 2010

19.02.2013 11:25, aktualizováno: 19.2. 12:46

Aktualizováno

Nálada německých investorů v únoru pokračuje ve výrazném růstu nastartovaném v lednu, kdy vystoupala nejvýše od května 2010. Index vycházející z průzkumu ekonomického sentimentu sestavovaný institutem ZEW v tomto měsíci vzrostl na 48,2 bodu. Analytici (Bloomberg) očekávali mírnější růst indexu na 35 bodů z lednových 31,5 bodu.

Dnešní výsledek ZEW, který je po tříměsíčním růstu v řadě nejlepší od dubna 2010, je dobrou zprávou pro největší evropskou ekonomiku, která ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zaznamenala pokles o 0,6 procenta, nejhlubší od roku 2009. Splnila tak první podmínku pádu do technické recese, definované jako dva kvartální poklesy HDP v řadě. Subindex hodnocení aktuální situace klesl na 5,2 z 7,1 bodu při očekávaném růstu na 9 bodů. 

Pozitivní výsledek ZEW tentokrát podporu euru zatím neposkytuje. Kurz eurodolaru, který se kolem 11hod pohyboval na hladině 1,3370 USD/EUR, slábne pod 1,3340. Pro celou eurozónu index ZEW za únor vzrostl na 42,4 b. z lednové hodnoty 31,2 b.

Vývoj kurzu eurodolaru - online

 
„Údaje z Německa jsou nadále dobré… čísla ze zbytku regionu jsou spíše smíšená vzhledem k přetrvávajícím problémům se soukromými i veřejnými rozpočty,“ uvedl ekonom Citigroup Juergen Michels. "Ekonomický výhled hovoří ve prospěch dalšího růstu ZEW," domnívá se ekonom Dekabank Andreas Scheuerle, podle něhož nacházejí německý vývoz sílu díky globálnímu oživování. Guvernér ECB Mario Draghi včera řekl, že ekonomika eurozóny, která ve čtvrtém kvartálu propadla hlouběji do recese, by měla postupně oživovat ve druhé polovině letošního roku.

Německá centrální banka včera uvedla, že německá ekonomika se vyhne recesi, v prvním čtvrtletí jeví známky růstu, který by měl během roku zrychlit. Bundesbanka upozornila, že růst podnikatelské důvěry a pokles obav ohledně dluhové krize v eurozóně by mohly znamenat větší připravenost firem k investicím a expanzi, varovala však před nadměrným optimismem na finančních trzích. Bundesbanka letos podle prosincové prognózy počítá s růstem německé ekonomiky o 0,4 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, čtk)


Čtěte více:

Nálada v Německu se podle průzkumu ZEW prudce zlepšuje
22.01.2013 11:12
Index ekonomické nálady v Německu sestavovaný institutem ZEW se v ledn...
Objednávky německého průmyslu oživily, naznačují brzké zotavení ekonomiky
06.02.2013 12:23
Prosincový vývoj objednávek v německém průmyslu ukazuje, že zaváhání n...
Dobré zprávy z německého průmyslu pokračují, prosincový růst výroby příjemně překvapil
07.02.2013 12:23
Na včera zveřejněný lepší vývoj prosincových průmyslových objednávek d...
Německo i Francie ve 4Q na prahu recese
14.02.2013 8:39
Německá ekonomika klesla ve čtvrtém čtvrtletí proti předešlému čtvrtle...
Bundesbank: Německo se vyhne hospodářské recesi
18.02.2013 13:04
Německá ekonomika se vyhne recesi. V prvním čtvrtletí jeví známky růst...

Váš názor
  • lzi a zase lzi
    19.02.2013 12:53

    Picovinya manipulace je opravdu neuvěřitelna kdo to asi manipuluje a jak dlouho
    xxx
Aktuální komentáře
16.03.2026
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:54Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data