Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena za záchranu: Propad HDP Kypru až o 13 % a miliardové ztráty „nevinných“ evropských bank

Cena za záchranu: Propad HDP Kypru až o 13 % a miliardové ztráty „nevinných“ evropských bank

04.04.2013 17:57, aktualizováno: 4.4. 18:42

Aktualizováno

Podmínky finanční pomoci, na které Kypr kývnul, mohou zemi letos uvrhnout až do 13% recese, upozornil mluvčí kyperské vlády. Pokřivení vize nedotknutelnosti bankovních vkladů, ale zřejmě dolehne na všechny banky v EU. Podle analytiků Barclays mohou kyperskou krizí vynucené změny regulace i nutnost nabídnout atraktivnější podmínky pro finanční domy znamenat pro evropské banky ztrátu až 15 miliard eur ročně.

„Recese v roce 2013 nemusí být na úrovni 8,7 procenta, jak jsme čekali, ale může dosáhnout až 13 procent,“ uvedl mluvčí kyperské vlády Christos Stylianides při dnešním vystoupení v tamní státní televizi CyBC. Za důvod, proč nová prognóza Kypru počítá se skoro čtyřnásobně hlubší recesí, než poslední odhad 3,5% recese z dílny Evropské komise, mluvčí označil dopady nutných úsporných opatření a restrukturalizaci země. 

Kyperský ministr financí Michalis Sarris tento týden oznámil, že odstupuje z funkce kvůli krizi, kterou dokonce začala prozkoumávat speciální vládní komise. Již dříve se do médií dostaly spekulace, že za odchodem šéfa státní kasy Kypru stojí prezident Nikos Anastasiadis, podle kterého nedostatečně hájil zájmy země při vyjednávání s mezinárodními věřiteli o podmínkách pomoci.

Obrat již po jednom bolestivém roce?

Kypr tento týden dokončil jednání s mezinárodními věřiteli o podmínkách záchranného úvěru 10 miliard eur, jehož první tranši má obdržet již příští měsíc. Mezinárodní měnový fond včera přislíbil, že se bude na pomoci podílet asi jednou miliardou eur a země sama si pro naplnění svých finančních potřeb musí obstarat dalších 5,8 miliardy eur. Kypr potřebné peníze plánuje získat hlavně zabavením části bankovních vkladů nad 100 tisíc eur.

V rámci podmínek pomoci slíbil například snížení mezd ve státní sféře, navýšení sazeb některých daní nebo direktivní reorganizaci bankovního sektoru v zemi, upřesnil dnes mluvčí vládního kabinetu Kypru. Nikósie podle něho při vyjednávání s mezinárodními věřiteli neměla příliš prostoru k manévrování. O možnosti nedohody se zástupci eurozóny Stylianides řekl, že by to bylo „jako skočit rovnou do propasti“.

Výhled do budoucna ale mluvčí při dnešním televizním vystoupení vykreslil ve veselejších barvách. „Pokud zavedeme ta správná opatření a investice, mohl by obrat ekonomiky Kypru nastat již v roce 2014,“ uvedl Stylianides s tím, že je potřeba připravit správné podmínky pro rychlejší návrat růstu.

Negativní dopad hrozí všem bankám v EU

Evropské banky budou muset kvůli lekci z kyperské krize nabídnout vyšší úrokové sazby, aby zatraktivnily vklady pro významnější klienty, upozornili dnes analytici bankovního domu Barclays. V základním scénáři počítají s tím, že tato nucená větší vstřícnost evropské banky ročně vyjde na 8 miliard eur.

Negativní scénář Barclays ale počítá s tím, že ztráty plynoucí z nových opatření evropských bank mohou dosáhnout až 15 miliard eur, což by znamenalo ukrojení celých 11 procent z ročního zisku bankovního sektoru EU. Tento horší scénář počítá s tím, že si Brusel v důsledku kyperské krize vynutí účast bank na silnější garanci vkladů a sdílení ztrát v rámci celého bankovního sektoru Evropské unie.

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem minulý týdne vyvolal krátkou paniku, když (ve slabé chvilce) uvedl, že mimo Kypru k restrukturalizaci bank budou muset přikročit i další země měnové unie, zejména ty, kde je bankovní systém podobně přebujelý vůči rozsahu ekonomiky, a opět budou muset tíhu nést i věřitelé bank. Svá slova sice on i jeho kolegové následně dementovali s tím, že Kypr je neopakovatelným příkladem, ale podezření zůstalo.
 
„Před Kyprem v podstatě nebyl rozdíl mezi úrokovými sazbami pro vklady pod a nad 100 tisíci eur. To se ale bude muset změnit, protože vkladatelé nyní již vnímají rizika jinak,“ vysvětluje v dnešní zpráva Simon Samuels, analytik Barclays
 
Podle dnešní zprávy analytiků Barclays nutnost vynahradit bohatým klientům obnaženost nepojištěných vkladů vůči podobným rizikům nejvíce zasáhne banku Intesa Sanpaolo. Tato druhá největší italská banka totiž má prý největší podíl nepojištěných vkladů nad 100 tisíc eur v celé Evropské unii – je to prý asi 52 procent veškerých vkladů v tomto finančním domě.

(Zdroj: CyBC, Barclays, Reuters, CNBC)


Čtěte více:

Banky nejsou safe (čti
27.03.2013 10:32
"Ok lidi, tak se všichni trošku uklidníme. Kypr je malinkatá země. Pro...
Anketa: Je Kypr milníkem ve vývoji eurozóny, nebo jen bezvýznamnou epizodou?
28.03.2013 14:36
Vkladatelé u kyperských bank v rámci schváleného plánu mezinárodní pom...
Kypr se dohodl s Trojkou. Ministr financí rezignoval, dojde na obměnu vlády
02.04.2013 14:33
Kyperský ministr financí Michalis Sarris dnes oznámil, že odstupuje z ...
Kyperské drama jinak. 34 kamionů plných peněz na ostrov nepatřilo
03.04.2013 17:05
Názorná ukázka je vždy lepší, než nepřeberná změť čísel, řekli si na D...

Váš názor
 • Kam vstoupí bota Rusáka ..říká se
  05.04.2013 7:16

  Tak sto let ani tráva neroste. U nás byli pouze pár desítek let tak se máme ještě dlouho na co těšit.
  Lederák
 •  
  05.04.2013 5:50

  jeste zadne vyrazne straty nemaji ,ty hlavni teprve prijdou a to se budou vsichni divit proc?
  dolar
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y